Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe wymogi dla mieszkań

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Mieszkania mogą być małe, ale nie substandardowe
Mieszkania mogą być małe, ale nie substandardowe Fot. Wolska Kwadrat
Czy lokale mieszkalne będą musiały mieć co najmniej 25 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej?

Już niedługo minister infrastruktury i budownictwa podpisze rozporządzenie w sprawie warunków technicznym, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Konsul- towany od wielu miesięcy dokument przeszedł już ocenę Komisji Prawniczej Centrum Legislacyjnego Rządu, czeka jeszcze na notyfikację ministra rozwoju i finansów.

Bez limitu powierzchni?

Nowe regulacje wprowadzą spore zmiany ważne dla deweloperów i ich klientów. Pojawią się nowe warunki techniczne dla lokali mieszkalnych.

Najwięcej emocji budzą limity powierzchni mieszkań. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zaproponowało, by lokale mieszkalne musiały mieć co najmniej 25 metrów kwadratowych powierzchni. Pomysł był wielokrotnie krytykowany, pojawiły się nawet sygnały, że ministerstwo się z niego wycofa, a jego przedstawiciele publicznie składali takie deklaracje. Ale w najnowszej wersji projektu nadal jest zapis o powierzchni co najmniej 25 metrów kwadratowych dla mieszkań. „Powierzchnia ta wydaje się być minimalną dla zapewnienia odpowiedniego standardu użytkowania mieszkania jednopokojowego” - można przeczytać w uzasadnieniu do projektu rozporządzania.

Zniesione mają być limity szerokości i powierzchni tylko dla poszczególnych pomieszczeń, np. dla łazienek i korytarzy. To da większą swobodę w projektowaniu układu pomieszczeń.

Aneks zamiast wnęki

To nie jedyne nowości. Zamiast wnęki kuchennej pojawi się aneks, W rzeczywistości od wielu lat budowane są mieszkania z aneksami, nowe przepisy tylko to usankcjonują. Nowy przepis ma jednak znaczenie zwłaszcza w przypadku mieszkań jednopokojowych. W nich będzie można w pokoju zlokalizować aneks kuchenny pod warunkiem, że zostanie zastosowana co najmniej wentylacja grawitacyjna, a zamontowana tam kuchenka będzie elektryczna.

W mieszkaniu wielopokojowym można będzie zaprojektować aneks kuchenny w pokoju dziennym, przy zastosowaniu wentylacji.

Zostanie też wprowadzona zasada, że okap w kuchni lub aneksie kuchennym musi mieć zapewnione odprowadzenie powietrza dodatkowym otworem wywiewnym. Bardzo często okapy podłączane są bezpośrednio do przewodu kominowego, co zaburza wentylację w mieszkaniu.

Zniknie wymóg zabezpieczenia podłączenia do pralki w łazience. Już dziś niektórzy stawiają urządzenie do prania w kuchni.

Więcej miejsca dla aut

Nowe regulacje zmienią warunki techniczne dla garaży i miejsc i postojowych dla samochodów.

Szerokość miejsca postojowego ma wynosić co najmniej 2,5 metra. To o 20 centymetrów więcej niż obecnie. Dlaczego? Bo coraz więcej jest szerszych samochodów. Konsekwencję szerszych miejsc postojowych będzie też poszerzenie drogi manewrowej umożliwiającej zaparkowanie.

Z kolei garaż po zmianach powinien mieć nie 5,5 metra, a 6,5 długości, a ściany zewnętrzne garażu mają być grubsze.

Nowe rozporządzenie wprowadzi też wiele zmian w zasadach usytuowania budynków na działce.

WIDEO: Styl industrialny w mieszkaniu – jak go stworzyć?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski