Nowe zasady

LIZ
W Urzędzie Miasta w Trzebini utworzono referat ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Jego pracownicy będą zajmować się organizowaniem otwartych konkursów ofert dla organizacji pozarządowych. Zgodnie ze zmianą ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie teraz organizacje pozarządowe mogą nie tylko starać się o wspieranie inicjatyw gminnych i dofinansowanie ich realizacji, ale mogą ubiegać się nawet o powierzenie im realizacji zadań własnych gminy i pełne sfinansowanie ich wykonania.

Współpraca gminy z organizacjami pozarządowymi

   Zgodnie ze zmianą ustawy Rada Miasta została zobligowana do przyjęcia programu określającego szczegółowe zasady współpracy z gminą. Odbyły się już też pierwsze spotkania, z przedstawicielami działających na terenie gminy organizacji pozarządowych, na których obok ich omówienia ustalono także, że przedstawiciele owych organizacji wejdą w skład komisji konkursowych, które zajmą się merytoryczną i formalną oceną składanych do otwartych konkursów ofert.
   - Nowa ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie zmienia zasady współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi. Zgodnie z przepisami owe organizacje mogą już nie tylko ubiegać się o wspieranie realizacji zadań własnych gminy i pozyskanie dofinansowania na ten cel. Mogą także ubiegać się także o powierzenie im realizacji zadań własnych gminy i pełne sfinansowanie ich wykonania. W najbliższym czasie burmistrz powoła komisje konkursowe, które zajmą się organizacją otwartych konkursów ofert. Jedna zajmie się klubami sportowymi, a druga komisja pozostałymi organizacjami pozarządowymi - wyjaśnia Elżbieta Nowakowska, kierownik referatu zdrowia i współpracy z organizacjami pozarządowymi Urzędu Miasta w Trzebini.
   Organizacje pozarządowe będą mogły ubiegać się o realizacje zadań z różnych dziedzin, m.in. pomocy społecznej, kultury fizycznej i sportu, profilaktyki i promocji zdrowia, edukacyjno-wychowawczej, kultury i sztuki. Wymienione dziedziny współpracy nie są jednak katalogiem zamkniętym i poszczególne organizacje będą mogły zgłaszać także inne propozycje. O dofinansowanie będą mogły ubiegać się także organizacje pozarządowe, których siedziba mieści się poza gminą, pod warunkiem, że realizowane zadanie przyniesie pożytek mieszkańcom Trzebini. Po wykonaniu zadania, w przypadku wygrania konkursu ofert (który może być rozstrzygnięty nawet przy jednej ofercie) organizacje będą musiały jednak złożyć szczegółowe rozliczenie finansowe i merytoryczne z wykonania zadania.
   - Dotychczas współpraca organizacji pozarządowych z gminą, których w naszej gminie jest około 60, układała się bardzo dobrze. Świadczy o tym fakt, że tylko w tym roku powstały na naszym terenie dwie nowe organizacje. Myślę, że mimo zmiany przepisów inicjatyw tych podmiotów będzie jeszcze więcej. W gminnym budżecie na ten cel zostanie zabezpieczona podobna kwota jak w latach ubiegłych. Jakie będą to konkretnie środki dowiemy się dopiero po uchwaleniu budżetu na 2005 rok - dodaje Małgorzata Biegun, referent w referacie zdrowia i współpracy z organizacjami pozarządowymi trzebińskiego magistratu.
(LIZ)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie