Nowelizacje ustaw sądowych podpisane, protesty nie ustają....

Nowelizacje ustaw sądowych podpisane, protesty nie ustają. Policja użyła gazu

Zdjęcie autora materiału

Jakub Oworuszko

Polska

Aktualizacja:

Polska

Źródło: TVN 24

Dobiega końca reforma wymiaru sprawiedliwości forsowana przez PiS. W czwartek prezydent podpisał kolejne zmiany w ustawach sądowych. Przed Pałacem Prezydenckim doszło do przepychanek przeciwników zmian z policją. Planowane są kolejne protesty.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw, które w ekspresowym tempie przeszły przez parlament. Tym samym zakończył się etap legislacyjny reformy, choć biorąc pod uwagę dynamikę zmian, niewykluczone są kolejne nowelizacje ustaw.

Zmiany dotyczą m.in. wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego i obsadzenia wolnych stanowisk sędziowskich.

Co zaskakujące, prezydent złożył podpis pod ustawą... z błędem, ponieważ jeden z przepisów przejściowych odwołuje się do nieistniejącego artykułu. Kancelaria Prezydenta w specjalnym komunikacie podkreśliła jednak, że błąd „nie budzi wątpliwości natury konstytucyjnej”, stąd podpis Andrzeja Dudy.

O potrzebie zmian przekonywał w programie „Gość Wiadomości” Jarosław Kaczyński. - Reforma wymiaru sprawiedliwości to jest coś, bez czego nie można przebudować polskiego państwa, tak żeby ono rzeczywiście służyło obywatelom - mówił prezes PiS, podkreślając przy tym, że „konstytucja przewiduje możliwość reformy, i to takiej głębokiej, ustrojowej” i że „nie ma żadnego złamania konstytucji”.

- Cała ta opowieść, która w tej chwili krąży po Europie i po świecie jest - można powiedzieć - zupełnym odwróceniem faktów. Jest, jak to mówią prawnicy, kontrfaktyczna. To my zabiegamy o to, żeby sądy nie były upolitycznione, żeby były obiektywne - podsumował.

W trakcie wywiadu z prezesem PiS przed Pałacem Prezydenckim trwał protest przeciwników reformy wymiaru sprawiedliwości. Wśród setek demonstrantów obecni byli politycy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i PSL. Do dużego pojemnika zbierano długopisy - akcja nawiązywała do bezrefleksyjnego - wg protestujących - podpisywania ustaw przez prezydenta.

Na koniec doszło do przepychanek z policją. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego. Komenda Stołeczna Policji wyjaśnia, że funkcjonariusze użyli gazu w ramach obrony, ponieważ gaz rozpylili jako pierwsi demonstranci. "Podczas prowadzonej interwencji przez policjantów z osobami, które malowały chodnik, tłum zaczął zachowywać się agresywnie. Policjanci utworzyli "pierścień" celem umożliwienia zakończenia tej interwencji. Niestety ktoś z tłumu użył wobec policjantów gazu. W związku z zagrożeniem również jeden z policjantów użył ręcznego gazu będącego na wyposażeniu indywidualnym. Dwóch policjantom doznało obrażeń. Pogotowie udzieliło im pomocy medycznej” - informuje stołeczna policja. Medycy zajmowali się również demonstrantami.

Oburzenie nie kryje opozycja. „Używając gazu wobec spokojnych ludzi weszliście w buty Milicji Obywatelskiej. Wstyd, brak profesjonalizmu. Nie używajcie nazwy Policja, przestaliście nią być” - napisał na Twitterze poseł Andrzej Halicki z PO. W obronie policjantów stanął ich zwierzchnik, szef MSWiA Joachim Brudziński. „Niech pan atakuje mnie, PiS, a da spokój funkcjonariuszom, którzy wykonują swoje obowiązki” - napisał.

Michał Szczerba: Zakładam pewną prowokację w działaniach policji przed Sejmem


POLECAMY:


Komentarze (12)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nowelizacje ustaw sądowych podpisane, protesty nie ustają. Policja użyła gazu

Maciejas (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

POLICJA JEST BARDZO ALE TO BARDZO ŁAGODNA W STOSUNKU DO PROTESTUJĄCYCH, UŚWIADOMIĆ SOBIE NALEŻY ŻE, W CZASIE WYBORÓW ZAPEWNE PROTESTUJĄCY GŁOSOWALI W MNIEJSZOŚCI W ZWIĄZKU Z CZYM, NAJLEPSZYM...rozwiń całość

POLICJA JEST BARDZO ALE TO BARDZO ŁAGODNA W STOSUNKU DO PROTESTUJĄCYCH, UŚWIADOMIĆ SOBIE NALEŻY ŻE, W CZASIE WYBORÓW ZAPEWNE PROTESTUJĄCY GŁOSOWALI W MNIEJSZOŚCI W ZWIĄZKU Z CZYM, NAJLEPSZYM PROTESTEM BĘDZIE PÓJŚCIE NA WYBORY BO TO JEST WŁAŚCIWE MIEJSCE A NIE ULICA CZY PISANIE PO ŚCIANACH! CO BY BYŁO GDYBYM JA TAK POSZEDŁ PRZED SENAT I NAPISAŁ HAŃBA TYM SENATOROM CO WSTRZYMALI SIĘ OD GŁOSU LUB BYLI PRZECIW PREZYDENCKIEMU REFERENDUM !!! TO MI SIĘ NIE PODOBAŁO I DLATEGO ODPOWIEDNIO ZAGŁOSUJĘ NA WYBORACH !!! A NIE BĘDĘ AWANTUROWAŁ SIĘ NA ULICY !!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Proste

trąbita (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Ci z fotografii nie szanują wybranych legalnie władz Polski ani też Polaków , którzy wyboru dokonali ! Kim zatem są te typy ?? To Polacy ?? To faszyści .

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
???

krakowianin II (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Dlaczego policja energicznie nie zajęła się tymi agresywnymi demonstrantami ? To daje zły przykład dla innych przestępców !!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ostrzegam :

TW Bolek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Bendem pałować !

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dla świrów !! Laleczka "Voodoo", gdy chcesz zniewolić swojego partnera lub obalić PiS.

Można kupić w sieci już za 8,90 PLN !!!! (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Polecam wszystkim wariatom i wariatkom z totalnej "opozycji".

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Perspektywa

Andy Krakauer (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Zdjęcie z Krakowskiego Przdmieścia wygląda jakby było robione na Placu Piłsudskiego. Stosując właściwe obiektywy fotograficzne można uzyskać efekt wielkiego tłumu na demonstracji. To jest klasyczna...rozwiń całość

Zdjęcie z Krakowskiego Przdmieścia wygląda jakby było robione na Placu Piłsudskiego. Stosując właściwe obiektywy fotograficzne można uzyskać efekt wielkiego tłumu na demonstracji. To jest klasyczna manipulacja, jak z czasów pierwszej podróży Jana Pawła w 1979 roku.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Towarzyszu Oworuszko

Mag (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

Nie może być tak, że garstka histeryków o obco brzmiących nazwiskach terroryzuje 38 mln. Polaków. Drogi redaktorze przestań jątrzyć!

Zdjęcie autora komentarza
Uznanie dla policji.

31 węzłowy Burke

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

Spokój i profesjonalizm. A ta grupka bojówkarzy robiących zadymę zasługiwała na porządne spałowanie. Opojzycyjna hołota.31

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Te platne durnie

protestuja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

i nie wiedza o co. Lac palami i patrzec czy rowno puchnie, strzelac gumowymi kulami do talatajstwa jak robila to koalicja POPSL do gornikow i protestujacych za ich panowania. Upaly, wiec to Straz...rozwiń całość

i nie wiedza o co. Lac palami i patrzec czy rowno puchnie, strzelac gumowymi kulami do talatajstwa jak robila to koalicja POPSL do gornikow i protestujacych za ich panowania. Upaly, wiec to Straz Pozarna powinna z armatek wodnych ochlodzic swolocz.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Bolszewia znowu w akcji ?

farbka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

Warchoły , wygrajcie wybory sejmowe a wtedy możecie forsować własne rozwiązania !

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo