Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowi partnerzy

LIZ
Władze gminy Trzebinia, która od lat współpracuje z dwoma partnerskimi miastami: Billy-Montigny we Francji i duńskim Ishoj, zamierzają w tym roku poszerzyć swoje kontakty zagraniczne o dwa kolejne zaprzyjaźnione miasta: Reggello we Włoszech i niemieckie Bonnen. Szczególnie niemieccy partnerzy mogliby być przydatni gminie, gdyż doskonale poradzili sobie z ożywieniem gospodarczym rynku, po zlikwidowaniu kopalni.

   Współpraca z francuskim miastem Billy-Montigny odbywa się na podstawie porozumienia podpisanego przez władze obydwu gmin na lata 2003-2005. Dzięki temu przedstawiciele Billy-Montigny gościli już kilkakrotnie w Trzebini, a władze miasta we Francji. Była to okazja do wymiany doświadczeń i poglądów. Ponadto dzięki zagranicznej współpracy, co roku grupa trzebińskich kolonistów wyjeżdża na wakacje do Francji, a francuscy partnerzy odwiedzają gminę.
    - Rozwija się także współpraca Trzebini z duńskim miastem Ishoj, z którym władze podpisały porozumienie o współpracy na lata 2003-2005. Dzięki temu gościliśmy w ubiegłym roku strażaków z zaprzyjaźnionego miasta. Ponadto dwie młode trzebinianki Agnieszka Engelhardt i Urszula Musik wyjechały dwa lata temu na stypendium do Ishoj, które aktualnie dobiega końca. Uczennice miały okazję nauczyć się języka duńskiego, uczęszczały także do szkoły handlowej - wyjaśnia Ewa Janicka, kierownik referatu planowania, promocji i współpracy z zagranicą Urzędu Miasta w Trzebini.
   Gmina przystąpiła także do realizacji polsko-amerykańsko-ukraińskiego projektu PAUCCI. Ukraińscy partnerzy są zainteresowani głównie wymianą doświadczeń w zakresie ochrony środowiska i gospodarki odpadami.
   - W tym roku gmina zamierza także poszerzyć współpracę zagraniczną o dwóch nowych partnerów: Bonnen w Niemczech i Reggello we Włoszech. Są to miasta partnerskie Billy-Montigny. W najbliższym czasie przedstawiciele gminy wyjadą do Bonnen. W skład delegacji wejdą oprócz burmistrza Adama Adamczyka, także Adam Pasternak - wiceburmistrz i Stanisław Szczurek - przewodniczący Rady Miasta, jego zastępca Anatol Okoczuk oraz radny Włodzimierz Korczyński - dodaje Janicka.
   Jej zdaniem to właśnie niemieccy partnerzy mogą pomóc gminie w ożywieniu gospodarczym po likwidacji KWK "Siersza" i innych zakładów przemysłowych.
(LIZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski