Nowi radni

Redakcja
W związku z odejściem ze składu Rady dwóch radnych konieczne było przeprowadzenie wyborów uzupełniających do niektórych komisji. Marian Cupał został dokooptowany do komisji ds. oświaty, kultury i sportu, jednocześnie został przewodniczącym tej komisji. Marian Cupał ma doświadczenie jako nauczyciel, pracował w tym zawodzie ponad 25 lat. Podobnie stało się w przypadku komisji rewizyjnej, jej skład uzupełnił dotychczasowy radny Tadeusz Pasierb, jednocześnie wybrano go na przewodniczącego tej komisji. Nowy radny, Mirosław Martyka został członkiem komisji ds. gospodarki finansowej, w skład komisji ds. gospodarki komunalnej wszedł człowiek spoza rady, Kazimierz Legutko.

Po ostatniej sesji Rady Miasta

 Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Brzeska zostali zaprzysiężeni nowi radni, którzy otrzymali mandaty po ustąpieniu Tomasza Wietechy i Krzysztofa Bigaja. Obaj poprzednicy zwolnili miejsca po tym, jak objęli stanowiska podległe burmistrzowi Brzeska. Tomasz Wietecha jest obecnie dyrektorem nowego gimnazjum w Jadownikach, zaś Krzysztof Bigaj pełni aktualnie funkcję kierownika Biura Promocji Urzędu Miejskiego. W ich miejsce mandaty radnych otrzymali Mirosław Martyka i Marian Cupał.
\\\*
 Przy okazji wyborów uzupełniających do poszczególnych komisji pojawił się pewien problem związany z osobą radnego Tadeusza Pasierba. Ów radny do tej pory zasiadał i zasiada nadal w składzie komisji ds. gospodarki komunalnej. Kiedy został wybrany w skład tej komisji, nie pełnił jeszcze funkcji radnego. Radnym został po objęciu przez Krystynę Barbarę Serwin stanowiska sekretarza Urzędu. Regulamin Rady Miejskiej mówi wyraźnie, że w skład każdej komisji, z wyjątkiem rewizyjnej, może wchodzić 5 radnych i 4 osoby spoza rady. Tymczasem, w składzie komisji, o której mowa, znalazło się 6 radnych, tym szóstym był właśnie Pasierb. - Trudno było go odwoływać - _tłumaczyła ten fakt Krystyna Barbara Serwin - _bo nie było dla niego miejsca w żadnej innej komisji. Odejście radnego Wietechy wyjaśniło nam tę sytuację. _Każdy radny za udział w obradach komisji otrzymuje dietę w wysokości 93,50 złotych. Kilku radnych, z którymi rozmawialiśmy, odebrało tłumaczenie pani Serwin w ten sposób, że nie miała ona sumienia odbierać radnemu Pasierbowi tej diety. Tym bardziej, że pani sekretarz odrzuciła wniosek z sali, aby na wakujące po radnym Wietesze miejsce powołać innego radnego. - _Wydaje mi się, że nie można w sposób świadomy łamać prawa - _tłumaczyła. Zapytana przez nas, czy udział Tadeusza Pasierba w obradach komisji był nielegalny, odparła przecząco. - _Nie ma w tym żadnego przestępstwa - wyjaśniała - regulamin rady obowiązuje od 26 maja 1999 roku, przed tym terminem radny Pasierb wchodził już w skład komisji. Zaistniała obecnie sytuacja pozwala nam jedynie postępować zgodnie z prawem.

(ZS)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie