Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna neurologia

Sylwia Nowosińska
Zdrowie. Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II otwiera dziś nowy budynek. Od wczoraj działa tam już nowy oddział neurologii i poradnia neurologiczna.

Władze szpitala liczą, że powstanie nowej poradni przyczyni się do skrócenia kolejek do neurologów. Dr Michał Michalski, ordynator oddziału, szacuje, że kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia pozwoli poradni na przyjęcie ok. ośmiu pacjentów dziennie. Na oddziale znajdzie się miejsce dla 28 chorych.

– Zajmiemy się diagnozowaniem i leczeniem m.in. chorób zwyrodnieniowych mózgu, stwardnienia rozsianego, a także chorób Parkinsona i Alzhei­me­ra – wymienia dr Michalski.

Oddział dysponuje pracowniami EEG i EMG oraz aparaturą do wykonania badań, takich jak np. USG tętnic do­mózgowych. W ramach tej jednostki działają pododdziały: udarowy i rehabilitacji neurologicznej.

Szpital udostępni dziś także oddział chirurgii naczyń z pod­oddziałem zabiegów endo­wa­skularnych (wewnątrznaczyniowych). Zostanie tam otwarty blok operacyjny z nowoczesną salą hybrydową, która pozwoli na przeprowadzenie kilku zabiegów jednocześnie. Pacjenci nie będą więc musieli kilka razy przeżywać stresu związanego z przygotowaniem do zabiegów.

– Jeżeli podczas operacji serca u pacjenta wystąpi np. udar, lekarze będą mogli natychmiast interweniować. Sala hybrydowa umożliwi współpracę angio­loga, neurologa oraz kardiologa – wyjaśnia dr Anna Prokop- -Staszecka, dyrektorka szpitala.

Ze zmian skorzystają także pacjenci oddziału intensywnej terapii medycznej, dla których władze szpitala zapowiadają poszerzenie dotychczasowych usług i bardziej komfortowe warunki. Zaprezentowana zostanie także specjalistyczna przychodnia kardiologiczna i kardiochirurgiczna, która w nowym budynku znajdzie się na większej powierzchni niż dotychczas.

Dziś zostanie także uruchomiona centralna izba przyjęć i nowoczesna szpitalna apteka. Nowe oddziały powstały w ramach projektu „Zintegrowane Centrum Specjalistycznej Medycyny Ratunkowej”, który kosztował 65 mln zł (w tym 55 mln pozyskano z funduszy unijnych). Prace modernizacyjne trwały w sumie sześć lat.

Napisz do autora:
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski