Nowoczesna szkoła

Redakcja
Mury szybko pną się w górę, praca wre od kilkudziesięciu miesięcy. Trzeba dokończyć ściany, wszystko przykryć dachem. Jeszcze tylko okna, drzwi, jeszcze... dużo pracy, by mogły się tutaj odbywać lekcje. Tak wygląda budowa nowej szkoły w Bibicach, rozpoczęta jesienią 1999 roku. Łączna wartość inwestycji, według cen brutto z 2002 roku, przewidziana jest na sumę ponad 8,5 mln zł.

Bibice

   - W tym roku prawdopodobnie uda się dokończyć stan surowy, przykrywając obiekt w całości i uruchomić nowoczesny system kanalizacji sanitarnej z przepompownią ścieków. Obiekt może zostać oddany do użytku w lipcu 2004 roku. Uzależnione jest to jednak od płynności finansowej gminy Zielonki. Do zapłaty w roku 2003 i 2004 trzeba przeznaczyć około 5,2 mln zł - mówi Wojciech Bosak, kierownik Referatu Budownictwa i Inwestycji.
   W tym roku przedsięwzięcie pochłonie ponad 900 tys. zł. Być może w roku 2002 ponad 50 tys. zł wpłynie ze środków Banku Światowego.

Rozbudowa była konieczna

   Istniejąca szkoła w Bibicach jest największa pod względem liczby uczniów w gminie Zielonki. Uczęszcza do niej młodzież szkolna z miejscowości: Bibice, Węgrzce i Bosutów-Boleń. W istniejącym dziś budynku szkolnym w Bibicach mieści się szkoła podstawowa i gimnazjum. Uczniowie mają do swej dyspozycji 12 pomieszczeń do nauki i małą salę gimnastyczną. Są tu jeszcze sekretariat, pokój nauczycielski, kancelaria, pomieszczenia techniczne i sanitariaty. Ta liczba pomieszczeń odpowiada jedynie wymogom programowym szkoły wiejskiej dla 200 osób. Obecnie do szkoły w Bibicach uczęszcza 515 uczniów (SP - 16 oddziałów, 343 uczniów, gimnazjum - 8 oddziałów, 54 uczniów). Do tego należy przewidzieć miejsce dla uczniów klas "0".
   Z uwagi na ciągły wzrost liczby mieszkańców w gminie Zielonki powodowany migracją mieszkańców Krakowa na te tereny, konieczna była rozbudowa szkoły, tak by pomieściła, zgodnie z sugestią inwestora, minimum 550 osób.

Ogromne przedsięwzięcie

   Budowa nowego członu zespołu szkolnego w Bibicach to największa inwestycja prowadzona obecnie przez gminę. Rozbudowa zgodnie z reformą szkolnictwa polega na budowie nowej szkoły podstawowej, natomiast istniejący budynek, po niewielkich pracach adaptacyjnych, służyć będzie gimnazjum. Nowy budynek powstaje obok istniejącego po stronie zachodniej i południowej, połączony z nim będzie przewiązką na poziomie pierwszego piętra. Z uwagi na brak w obecnej szkole sali sportowej, biblioteki, laboratorium językowego, uczniowie gimnazjum będą korzystać z nich w powstającym budynku.
   Powierzchnia zabudowy wyniesie 1744,2 m kw., powierzchnia użytkowa z halą sportową 4891,7 m kw., a powierzchnia ogólna 5024,8 m kw., natomiast kubatura obiektu 22719 m sześciennych. W nowym budynku znajdzie się 20 pracowni i 10 gabinetów przedmiotowych, sala sportowa 17,75 na 26,75 m, trybuny dla widzów oraz dwa zespoły przebieralni, natrysków i sanitariatów, magazyny sprzętu, siłownia z przebieralnią i umywalnią, gabinet kultury fizycznej i pokój szkolnych organizacji sportowych oraz pomieszczenia administracyjne i gospodarcze. Będzie tu także m.in. wypożyczalnia, czytelnia, laboratorium języków obcych, świetlica, bufet.

Najważniejsza

jest funkcjonalność

   Z uwagi na różną dostępność i funkcję pomieszczeń w budynku oraz możliwość funkcjonowania obiektu również w okresach pozalekcyjnych i możliwość dostępu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum oraz środowiska wiejskiego w ramach imprez otwartych do pomieszczeń nowej szkoły, zastosowano strefowanie. Na poziomie pierwszego piętra przewiduje się budowę przewiązki komunikacyjnej. Strefowanie doprowadziło do ukształtowania projektowanej zabudowy w trzech zróżnicowanych przestrzennie i konstrukcyjnie częściach. Obiekt będzie w całości dostępny dla osób niepełnosprawnych. Wokół szkoły powstanie zespół terenowych obiektów sportowych, parkingi i oczyszczalnia ścieków.
   Obecnie są wykonywane trzy segmenty: dwa dydaktyczne i sala gimnastyczna. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Robót Komunikacyjnych SA w Krakowie.
   Powstający budynek stanowi integralną całość z istniejącą szkołą, chociaż jest zespołem całkowicie niezależnym. Całość kompleksu szkolnego - obydwa budynki szkoły w Bibicach - będzie mogła pomieścić aż 700 uczniów, którym zapewnione zostaną jak najlepsze warunki do nauki i rekreacji. Założono także, że do szkoły będą uczęszczać nie tylko uczniowie z obwodów szkolnych Bibic, ale także z sąsiednich gmin, gdyż będzie to szkoła nowoczesna, o wysokim poziomie dydaktycznym.
GRAŻYNA ZAJĄC

Najnowsze oferty na Black Friday

Materiały promocyjne partnera

Pandemia nastraszyła Polaków, zaczęli się kupować ubezpieczenia

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.