Nowoczesna szkoła

Redakcja
Udostępnij:
Mury szybko pną się w górę, praca wre od kilkudziesięciu miesięcy. Trzeba dokończyć ściany, wszystko przykryć dachem. Jeszcze tylko okna, drzwi, jeszcze... dużo pracy, by mogły się tutaj odbywać lekcje. Tak wygląda budowa nowej szkoły w Bibicach, rozpoczęta jesienią 1999 roku. Łączna wartość inwestycji, według cen brutto z 2002 roku, przewidziana jest na sumę ponad 8,5 mln zł.

Bibice

   - W tym roku prawdopodobnie uda się dokończyć stan surowy, przykrywając obiekt w całości i uruchomić nowoczesny system kanalizacji sanitarnej z przepompownią ścieków. Obiekt może zostać oddany do użytku w lipcu 2004 roku. Uzależnione jest to jednak od płynności finansowej gminy Zielonki. Do zapłaty w roku 2003 i 2004 trzeba przeznaczyć około 5,2 mln zł - mówi Wojciech Bosak, kierownik Referatu Budownictwa i Inwestycji.
   W tym roku przedsięwzięcie pochłonie ponad 900 tys. zł. Być może w roku 2002 ponad 50 tys. zł wpłynie ze środków Banku Światowego.

Rozbudowa była konieczna

   Istniejąca szkoła w Bibicach jest największa pod względem liczby uczniów w gminie Zielonki. Uczęszcza do niej młodzież szkolna z miejscowości: Bibice, Węgrzce i Bosutów-Boleń. W istniejącym dziś budynku szkolnym w Bibicach mieści się szkoła podstawowa i gimnazjum. Uczniowie mają do swej dyspozycji 12 pomieszczeń do nauki i małą salę gimnastyczną. Są tu jeszcze sekretariat, pokój nauczycielski, kancelaria, pomieszczenia techniczne i sanitariaty. Ta liczba pomieszczeń odpowiada jedynie wymogom programowym szkoły wiejskiej dla 200 osób. Obecnie do szkoły w Bibicach uczęszcza 515 uczniów (SP - 16 oddziałów, 343 uczniów, gimnazjum - 8 oddziałów, 54 uczniów). Do tego należy przewidzieć miejsce dla uczniów klas "0".
   Z uwagi na ciągły wzrost liczby mieszkańców w gminie Zielonki powodowany migracją mieszkańców Krakowa na te tereny, konieczna była rozbudowa szkoły, tak by pomieściła, zgodnie z sugestią inwestora, minimum 550 osób.

Ogromne przedsięwzięcie

   Budowa nowego członu zespołu szkolnego w Bibicach to największa inwestycja prowadzona obecnie przez gminę. Rozbudowa zgodnie z reformą szkolnictwa polega na budowie nowej szkoły podstawowej, natomiast istniejący budynek, po niewielkich pracach adaptacyjnych, służyć będzie gimnazjum. Nowy budynek powstaje obok istniejącego po stronie zachodniej i południowej, połączony z nim będzie przewiązką na poziomie pierwszego piętra. Z uwagi na brak w obecnej szkole sali sportowej, biblioteki, laboratorium językowego, uczniowie gimnazjum będą korzystać z nich w powstającym budynku.
   Powierzchnia zabudowy wyniesie 1744,2 m kw., powierzchnia użytkowa z halą sportową 4891,7 m kw., a powierzchnia ogólna 5024,8 m kw., natomiast kubatura obiektu 22719 m sześciennych. W nowym budynku znajdzie się 20 pracowni i 10 gabinetów przedmiotowych, sala sportowa 17,75 na 26,75 m, trybuny dla widzów oraz dwa zespoły przebieralni, natrysków i sanitariatów, magazyny sprzętu, siłownia z przebieralnią i umywalnią, gabinet kultury fizycznej i pokój szkolnych organizacji sportowych oraz pomieszczenia administracyjne i gospodarcze. Będzie tu także m.in. wypożyczalnia, czytelnia, laboratorium języków obcych, świetlica, bufet.

Najważniejsza

jest funkcjonalność

   Z uwagi na różną dostępność i funkcję pomieszczeń w budynku oraz możliwość funkcjonowania obiektu również w okresach pozalekcyjnych i możliwość dostępu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum oraz środowiska wiejskiego w ramach imprez otwartych do pomieszczeń nowej szkoły, zastosowano strefowanie. Na poziomie pierwszego piętra przewiduje się budowę przewiązki komunikacyjnej. Strefowanie doprowadziło do ukształtowania projektowanej zabudowy w trzech zróżnicowanych przestrzennie i konstrukcyjnie częściach. Obiekt będzie w całości dostępny dla osób niepełnosprawnych. Wokół szkoły powstanie zespół terenowych obiektów sportowych, parkingi i oczyszczalnia ścieków.
   Obecnie są wykonywane trzy segmenty: dwa dydaktyczne i sala gimnastyczna. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Robót Komunikacyjnych SA w Krakowie.
   Powstający budynek stanowi integralną całość z istniejącą szkołą, chociaż jest zespołem całkowicie niezależnym. Całość kompleksu szkolnego - obydwa budynki szkoły w Bibicach - będzie mogła pomieścić aż 700 uczniów, którym zapewnione zostaną jak najlepsze warunki do nauki i rekreacji. Założono także, że do szkoły będą uczęszczać nie tylko uczniowie z obwodów szkolnych Bibic, ale także z sąsiednich gmin, gdyż będzie to szkoła nowoczesna, o wysokim poziomie dydaktycznym.
GRAŻYNA ZAJĄC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie