Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne dachy

.
Obecnie stale i prężnie rozwija się branża budowlana zarówno w Polce jak i na świecie. Głównymi liderami są duże firmy działające w tego typu sektorze od wielu lat. Wieloletnia tradycja i doskonałe podejście do klienta przygarnia rzesze nowych inwestorów. Producenci pokryć dachowych starają się oferować dobre jakościowo produkty po stosunkowo niskich cenach. Stale wzbogacają swój asortyment i wprowadzają liczne nowości.

Bogaty wybór różnorodnych produktów świadczy o przewadze rynkowej firmy jednej nad drugą. Stale wprowadzane są innowacyjne rozwiązania montażu oraz obróbki dachu.

Dachówki kompozytowe
Dachówka tradycyjna jest najczęściej wybierana przez inwestorów polskich. Ceniona jest głównie za estetykę oraz szeroki wachlarz jej zastosowań. Idealnie odnajduje swoje miejsce na budynkach klasycznych jak i zarówno na nowoczesnych formach. Dachówki mają jedną główną wadę, która jest ich ciężar. Dość duża waga dachówki obarczona dodatkowo opadami wody i śniegu to spore obciążenie dla całej konstrukcji dachu. Oprócz tego dach wykonany z dachówki często może zmienić kolor pod wypływem czynników atmosferycznych. Warto też wspomnieć, że na dachówki mogą ulec porastaniu przez grzyby i mchy. Powstała, zatem nowoczesna zamiana tradycyjnych dachówek na wytrzymałą i odporną dachówkę kompozytową.

Cechy dachówki kompozytowej
Dach wykonany z dachówki kompozytowej stanowi ekologiczne pokrycie. Powstaje, bowiem z masy uzyskanej w wyniku recyklingu. Wyglądem dachówka kompozytowa nie różni się wcale od dachówki ceramicznej. Obróbka dachówki kompozytowej jest prosta i umożliwia wykonywanie nieszkodliwych cięć za pomocą szlifierki kątowej. Pozwala także na wiercenie otworów w dachówce bez wystąpienia uszkodzeń.

Dachówka kompozytowa jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Nie pęka, ani nie kruszy się oraz świadczy o doskonałej jakości surowca. Oprócz tego odznacza się niską higroskopijnością, dzięki której dachówka nie nasiąka wodą. Tworzy bardzo dobra warstwę ochronną dachu i doskonale znosi działanie zewnętrznych warunków atmosferycznych. Dobrze wykonane pokrycie z dachówki kompozytowej stanowi idealną izolacyjność dachu.

Dachówka kompozytowa jest niezwykle lekka. Metr tego typu pokrycia waży około 20 kilogramów. To bardzo dobra i ważna cecha, dzięki której konstrukcja dachowa nie musi być dodatkowo umacniania krokwiami. Bez problemu można wykonać pokrycie dachu z dachówki kompozytowej na budynkach remontowanych, które stoją już od wielu lat.

Masy do hydroizolacji, jako nowy produkt chroniący dach
Masy hydroizolacyjne powstały kilka lat temu i zostały wprowadzone na rynek od razu pozyskały rzesze zadowolonych klientów. Stale są urozmaicane i ulepszane przez wielu producentów. Głownie wzbogacane są pod względem zwiększenia trwałości oraz wyporności na nasiąkanie wody. Masa hydroizolacyjna tworzy szczelną powłokę, która pozwala wyeliminować całkowicie powstanie miejsce przecieków wód opadowych oraz wód powstałych w wyniku dużej wilgotności powietrza.

Masy hydroizolacyjne to doskonałe rozwiązanie na każde pokrycie dachu. Powstają z produktów dwuskładnikowych, czyli emulsji oraz cementu. Masę hydroziolacyjną należy nakładać ręcznie przy użyciu pędzla, wałka lub napędy hydrodynamicznego. Masa może być stosowana na powierzchnie betonowe, np. do izolacji tarasów. Pozwala na renowację starych powłok bitumicznych. Oprócz tego odznacza się wysoką wodoszczelnością i elastycznością. Położna właściwie masa hydroizolacyjna nie ulega pękaniu oraz jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Sprawia, że dach służy przez wiele lat bez żadnych zarzutów. Oprócz tego masa pełni funkcję ochronną dachu przed promieniowaniem słonecznym i zwiększa jego estetykę.

Dachy bez okapów, ale z rynnami
Dachy bez okapów były budowane wiele lat temu, wówczas rynny mocowano na gzymsie lub podwieszano je do krawędzi połaci. Obecny rozwój architektury narzuca ukrycie rynien pod spód dachu. Istniej możliwość uzyskania takiego efektu, dzięki wykonaniu orynnowania za gzymsem lub w miejscu pokrycia dachu. Innym rozwiązaniem jest położnie rynny na dachu. Wówczas należy je przymocować specjalnymi hakami do połaci dachu. Woda wtedy będzie odprowadzana przez sztucer złączony z rurą spustową.

Dach bez rynien i okapu
Dach bez rynien i okapu jest obecnie najbardziej pożądanym typem dachu, zwłaszcza wśród nowych i młodych małżeństw. Dla wielu osób taki model dachu wygląda bardzo estetycznie. Do budowy takiego dachu używany jej system rynien bezokapowych. System ten montuje się w ociepleniu budynku. Mocuje się go dzięki połączeniu zatrzaskowego haka z maskownicą. Stanowi całkowicie bezpieczne i skuteczne rozwiązanie odprowadzania wody. System składa się z prostokątnych rur, które dzięki swojemu kształtowi z łatwością kryją się pod zabudowę elewacji. Dach z zamontowanym system rynien bezokapowych nadaje nowoczesny charakter dla całego budynku.

Elementy wykończeniowe dachu

Idealnie wykończony dach przy użyciu specjalnych dachówek o przeróżnych rozmiarach i kształtach często wzbogacany jest dodatkowymi ozdobami. Gąsiory to jedna z dodatkowych ozdób dachu. Gąsior jest elementem dość kosztownym i zazwyczaj montowanym po całej długości kalenicy. Należy, zatem wziąć pod uwagę jego cenę przed zakupem dachówki. Oprócz ozdób najistotniejsza jest barwa dachu, która może nadać całemu budynkowi nowego charakteru. Warto jest zastanowić się nad kolorem dachu przed jego zakupem oraz przemyśleć wszystkie jego możliwości zmiany odcienia barw w wyniku działania warunków atmosferycznych na pokrycie dachowe.

Traffic - Dachy Białystok
ul. Kombatantów 4/1
15-110 Białystok

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski