Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne ogródki działkowe z przystanią, knajpkami i pasieką

Anna Agaciak
Tak obecnie wygląda ogród „Nad Dłubnią”
Tak obecnie wygląda ogród „Nad Dłubnią” Fot. Anna Kaczmarz
Inicjatywy. Studenci z całej Polski zastanawiali się w Krakowie, jak przekształcić ogrody działkowe w taki sposób, aby mogli z nich korzystać wszyscy mieszkańcy miasta. Na przykładzie ogrodu „Nad Dłubnią” opracowali nowe koncepcje funkcjonowania takich zieleńców.

Kraków przez trzy dni gościł studentów architektury krajobrazu, gospodarki przestrzennej i ogrodnictwa z całego kraju. Podczas konferencji i warsztatów urbanistycznych zastanawiali się oni nad możliwością otwarcia ogrodów działkowych oraz włączeniem ich w sieć terenów zieleni miejskiej. Młodzi ludzie stworzyli też 10 koncepcji zagospodarowania istniejącego rodzinnego ogrodu działkowego „Nad Dłubnią” i przygotowali koncepcje, jak w przyszłości mogłyby wyglądać nowe ogrody działkowe.

Mieszkańcy Krakowa będą mogli zapoznać się z pracami studentów na wystawach zorganizowanych na Politechnice Krakowskiej, Uniwersytecie Ekonomicznym oraz w Urzędzie Miasta Krakowa. Wystawa wyruszy też w Polskę.

Najlepiej oceniono koncepcję stworzoną przez grupę studentów: Ewa Czekaj (Politechnika Krakowska), Edyta Sołtys (Politechnika Rzeszowska), Maksymilian Szeptycki (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), Magdalena Subocz (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), Maciej Tyjan (Uniwersytet Łódzki), Agnieszka Kozielska (Uniwersytet Gdański) oraz Tomasz Fic (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie).

Projektanci kreowali przestrzeń inspirując się liczbą osiem, czyli cyfrą swej grupy i symbolem nieskończoności. Studenci postanowili, że ogród „Nad Dłubnią” pozostanie oazą spokoju dla seniorów, ale wprowadzili też do niego młodsze pokolenie. „Chcemy połączyć te dwie społeczności poprzez kreowanie przestrzeni, które będą wspólnie wykorzystywać” opisali swój projekt, który nazwali „Nieskończoność”.

„Przykładem wspólnej działalności będą prowadzone przez seniorów warsztaty ogrodnicze dla dzieci. W okresie owocowania drzew w sadzie każdy z odwiedzających będzie mógł schronić się w cieniu jabłoni, delektując się owocami. Projektując, skupiliśmy się nie tylko na aspektach krajobrazowo-użytkowych, ale również na aspekcie ekonomicznym. Głównym źródłem utrzymania ROD „Nieskończoność” będą składki członkowskie, natomiast alternatywnymi – środki pozyskane ze sprzedaży miodu z pasieki oraz od sponsorów.”

Studenci innych grup także mieli fantastyczne pomysły _– mówi dr Wojciech Bobek, opiekun koła naukowego Arboris Politechniki Krakowskiej, jednego z organizatorów konferencji. – Zaproponowali m.in., aby wykorzystać rzekę przepływającą obok ogrodu do aktywnej rekreacji. Przy ogrodzie Dłubnia zaprojektowali przystań kajakarską z punktami gastronomicznymi. Inni postawili nacisk na _ogrodową edukację – dodaje.

Młodzi ludzie projektując zupełnie nowe ogrody, bardzo mądrze gospodarowali przestrzenią, proponując m.in. altanki jako domki bliźniacze. To mogłoby spowodować oszczędności przy podłączaniu mediów i więcej miejsca na zieleń. Propozycje studentów będą głosem w ogólnopolskiej dyskusji nad przyszłością ogrodów działkowych.

Działkowcy na razie podchodzą do tych pomysłów z rezerwą. Nie wyobrażają sobie, że będą sami ponosić koszty inwestycji umożliwiających otwarcie ogrodów. Uważają, że musi włączyć się w to gmina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski