Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne ośrodki prezentem dla seniorów

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
archiwum
Zdrowie. Do końca roku w województwie małopolskim rozpocznie działalność 6 dziennych domów opieki medycznej. Nowe placówki mają zapewnić seniorom bezpłatną rehabilitację i potrzebną pomoc lekarską.

W krakowskim dziennym domu opieki medycznej przy ul. Armii Krajowej na pacjentów czekają już wyremontowane i zaadaptowane do nowych potrzeb gabinety lekarskie oraz pomieszczenia do rehabilitacji, wypoczynku i wspólnych posiłków. Pierwsi seniorzy do placówki utworzonej przez Centrum Medyczne Scanmed trafią już na początku kwietnia.

- W tym momencie czekamy jeszcze na podpisanie umowy z Ministerstwem Zdrowia i w przyszłym miesiącu chcemy rozpocząć nasze działania - informuje Stanisław Helbich, pełnomocnik Zarządu Scan-med S.A.

Centrum Medyczne Scanmed to jedna z 6 małopolskich placówek, którym udało się uzyskać dofinansowanie w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Zdrowia. Na terenie Krakowa dzienny dom opieki medycznej uruchomi również Centrum Medycyny Profilaktycznej. Nowe ośrodki powstaną także w Wierzchosławicach, Limanowej, Wysowej-Zdroju i Nowym Sączu. Każda z nich otrzyma z państwowej kasy milion złotych.

Nowe ośrodki przeznaczone mają być dla pacjentów niesamodzielnych, którzy nie wymagają hospitalizacji, ale ich stan zdrowia nie pozwala również na pozostawienie ich wyłącznie pod opieką lekarzy rodzinnych. W sposób szczególny dzienne domy opieki dedykowane będą osobom starszym, po 65. roku życia. Tylko ubezpieczeni będą mogli korzystać bezpłatnie z usług. Każda z tych placówek przyjmie grupę 10-15 osób. Chorych do pobytu w dziennych domach kierować będą szpitale oraz poradnie podstawowej opieki zdrowotnej.

Pacjentami przebywającymi pod opieką nowych placówek zajmie się kilkuosobowa kadra medyczna, w skład której wejdą m.in. specjaliści w zakresie rehabilitacji, geriatrii, neurologii, kardiologii i psychiatrii. Seniorzy będą mogli liczyć na świadczenia medyczne, zabiegi pielęgnacyjne, a także edukację dotyczącą samoopieki i samopielęgnacji. Skorzystają również z zajęć ruchowych i ćwiczeń stymulujących umysł. Warsztaty przewidziane są także dla ich rodzin i opiekunów.

Dzienne domy opieki zostaną otwarte dla pacjentów przez 8-10 godzin we wszystkie dni robocze. Czas pobytu zostanie ustalony indywidualnie, ale nie będzie krótszy niż 30 dni i dłuższy niż cztery miesiące.

- W polskich realiach opieka nad niesamodzielnymi chorymi spada przede wszystkim na barki ich krewnych. Takie inicjatywy jak dzienne domy opieki są nam wyjątkowo potrzebne, bo pozwolą odciążyć rodziny pacjentów - komentuje dr hab. n. med. Barbara Gryglewska, małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski