Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowohuckie łąki wiosną

WT
Fot.archiwum
Fot.archiwum
Za parę dni można będzie przeczytać przewodnik po Łąkach Nowohuckich Pana autorstwa. Skąd pomysł na napisanie takiego opracowania?

Fot.archiwum

Rozmowa z SzymonEM WójcikIem, prezesem Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego

- Od paru lat nosiłem się z zamiarem przygotowania folderów o ciekawych przyrodniczo miejscach w Krakowie. Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida zaproponował, bym napisał książeczkę o Łąkach Nowohuckich. W publikacji znalazła się ich charakterystyka, sporo zdjęć oraz przegląd czterech pór roku na łąkach - można idąc na spacer sprawdzić, co ciekawego dzieje się w danym miesiącu w przyrodzie. Książeczka ma charakter popularnonaukowy, więc mogą z niej korzystać np. uczniowie w czasie spacerów po łąkach. Jest to najobszerniejsze opracowanie dotyczące tego miejsca.
Dlaczego Łąki Nowohuckie są tak interesujące?
- To jedyny tego typu ekosystem w Krakowie. Na 57 hektarach zróżnicowanego terenu znaleźć można około 370 gatunków roślin, wiele gatunków owadów, m.in. motyli; płazów, ponad 30 lęgowych gatunków ptaków, a także wiele migrujących wzdłuż doliny Wisły. Wśród tych, które odbywają tu lęgi, spotkać można rzadkie gatunki np. brzęczkę, derkacza czy błotniaka stawowego. W latach 2001-2002, zanim łąki zyskały status użytku ekologicznego, przeprowadzono dokładną inwentaryzację, wkrótce ma ona zostać powtórzona, by sprawdzić, co się przez te lata zmieniło.
Kiedy łąki są najciekawszym terenem do podglądania flory i fauny? Co można zobaczyć wiosną na łąkach?
- Na początku kwietnia będzie można obserwować migrujące ptaki: stada szpaków, czajek czy mew. Najlepiej jednak na łąki zajrzeć w czerwcu, bo wtedy ich bogactwo i różnorodność jest największe. Kwitnie wtedy większość gatunków roślin, ptaki intensywnie dokarmiają swe młode, więc nie można się nudzić. Warto spędzić tu kilka godzin z aparatem fotograficznym, obserwując, co dzieje się na łąkach.
Jak łąki powinny być udostępniane mieszkańcom?
- Pomysłów jest wiele, ja uważam, że wystarczyłby pomost spacerowy biegnący przez łąki i ewentualnie podniesienie poziomu wód, by wiosną były rzeczywiście podmokłe. Mieszkańcy powinni też pamiętać, by nie puszczać psów samopas, bo przeszkadzają one wielu gatunkom ptaków w lęgach. Ale jak najbardziej na łąkach można spacerować, bo przecież każdy chce mieć kontakt z przyrodą i pooddychać świeżym powietrzem.
Gdzie można dostać Pańską publikację?
- W środę, 25 marca o godz. 15 w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida odbędzie się promocja wydawnictwa na płycie CD. A jeszcze w tym roku powinna ukazać się wersja drukowana.
Rozmawiała: (WT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski