MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowohuckie osiedla wiejskie w lecie hucznie świętują...

Redakcja
W Dniu Grębałowa atrakcje czekały również na najmłodszych Fot. Andrzej Banaś
W Dniu Grębałowa atrakcje czekały również na najmłodszych Fot. Andrzej Banaś
GRĘBAŁÓW. Nowohucianie zrzeszeni w Towarzystwie Przyjaciół Grębałowa, klub Dukat i radni dzielnicy XVII Krzesławice zorganizowali obchody Dnia Grębałowa. To niejedyna uroczystość, która odbywa się w lecie na wiejskich osiedlach.

W Dniu Grębałowa atrakcje czekały również na najmłodszych Fot. Andrzej Banaś

Grębałowianie bardzo kultywują tradycje swojego osiedla, które kilkadziesiąt lat temu było podkrakowską wsią. Obchodzą szumnie święta patriotyczne, organizują wieczernice z utworami swoich lokalnych poetów, ale najbardziej uroczyście świętowany jest Dzień Grębałowa.

Kolejne obchody odbyły się w ostatnią niedzielę. Święto było okazją nie tylko do przypomnienia historii tego dużego wiejskiego osiedla. Zorganizowane zostały także zawody sportowo-rekreacyjne, konkursy i zabawy dla całych rodzin, a na koniec odbyła się zabawa przy muzyce. Powodzeniem cieszyły się zwłaszcza konkursy i oczywiście zabawy dla najmłodszych.

- Staramy się uczyć młodych, jak ważna jest historia. Przypominamy o najważniejszych faktach z naszej przeszłości, czcimy pamięć zasłużonych. Staramy się połączyć to ze wspólną zabawą. No i my grębałowianie trzymamy się razem - mówi Franciszek Nowak z Grębałowa.

Pan Franciszek ma niemałe zasługi w przypominaniu młodzieży o tym, co było. Specjalnie na Dzień Grębałowa wykonał unikalne rzeźby - repliki dziewięciu grębałowskich kapliczek, obelisk z okazji 750-lecia Grębałowa, płytę przypominającą 80 pomordowanych na tym osiedlu Polaków oraz dwa feretrony, przenośne, obustronnie namalowane obrazy religijne w ozdobnych ramach.

Rzeźby były atrakcją obchodów Grębałowa. Od dziś będzie można je oglądać w Nowohuckim Centrum Kultury. Grębałowianie przygotowują się już do kolejnych obchodów lokalnych świat.

15 sierpnia odbędzie się poświęcenie grębałowskiego wieńca dożynkowego. Wcześniej zostaną do niego zebrane bukieciki złożone z najpiękniejszych kłosów pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia.

- Do zrobienia wieńca potrzebnych nam będzie około 130 bukiecików. Najpierw zbierzemy wszystkie u mnie w ogrodzie i wybierzemy z nich najpiękniejsze. Trafią one do naszej osiedlowej świetlicy, gdzie zostanie z nich upleciony wieniec - tłumaczy pan Franciszek.

Wieniec z Grębałowa razem z mieszkancami pojedzie na krakowskie, miejskie dożynki. Odbędą się 26 sierpnia w Kantorowicach.

Małgorzata Stuch

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski