Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowości książkowe. Najsłynniejsze polskie porzekadła, tajemnica objawień w Guadelupe i nieznane oblicze Teksasu

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Bazylika w Guadelupe
Bazylika w Guadelupe Materiały prasowe
Profesor Jerzy Bralczyk pisze o najsłynniejszych polskich "Porzekadłach". Teolog Wincenty Łaszewski przybliża "Największą tajemnicę Guadelupe", a podróżnik Artur Owczarski - zabiera nas do Teksasu.

FLESZ - Rząd wprowadza kolejne obostrzenia

Jerzy Bralczyk „Porzekadła”, Bosz, 2020

Nowe dzieło cenionego językoznawcy to bogate kompendium, zawierające omówienie ponad 300 najpopularniejszych polskich powiedzonek. Autor w kilkunastu tematycznych rozdziałach precyzyjnie, acz z dużą dozą humoru, rozkłada poszczególne porzekadła na czynniki pierwsze. Dzięki lekturze dowiemy się między innymi, dlaczego „Dobremu wszędzie dobrze”, „Śmiałym szczęście sprzyja”, a „Kto śpi, nie grzeszy”. Czytając książkę, zastanowimy się też, czy lepiej mieć pusty lub pełny żołądek, poznamy sekret nocnych transformacji kotów oraz ulubioną siedzibę wilków. Na przykładzie kilkunastu haseł prześledzimy także funkcję baby, głupca i diabła w języku, dzięki czemu być może spojrzymy na nich przychylnym okiem. Część porzekadeł, zilustrowana łatwo rozpoznawalną kreską Henryka Sawki, obrazuje sytuacje dobrze znane z życia politycznego nad Wisłą, które niejednokrotnie można byłoby podsumować: „Mądry Polak po szkodzie” lub „Historia lubi się powtarzać”.

Wincenty Łaszewski „Największa tajemnica Guadelupe”, Fronda, 2020

Podobno Maryja przyznała się jakiemuś wizjonerowi, że Fatimę czy Medjugorie odwiedza, ale mieszka – w Guadalupe. To właśnie w tej meksykańskiej miejscowości Matka Boska objawiła się w 1531 roku azteckiemu Indianinowi - św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi. Pamiątką po tym wydarzeniu jest niezwykły obraz na płaszczu. Zgrzebne płótno z agawy, na którym widnieje wizerunek Maryi, powinno rozpaść się już kilkaset lat temu, a jednak ma się świetnie: nie zabrudziły go dymy kadzideł i nie uszkodził kwas azotowy, wylany nieopatrznie przez konserwatorów. Nie został namalowany żadnymi ziemskimi farbami, przypomina zdjęcie z polaroida – zwykłe włókna z agawy w niewytłumaczalny sposób zostały zabarwione od wewnątrz za pomocą techniki nieznanej do dzisiaj. Historię tego najstarszego maryjnego objawienia prezentuje doktor teologii – Wincenty Łaszewski.

Artur Owczarski „Teksas to stan umysłu”, Fronda, 2020

Kolejna książka Artura Owczarskiego, autora bestsellerowej opowieści o słynnej amerykańskiej „Drodze 66”, odkrywa dla nas Teksas od podszewki. Prowincjonalny, prawdziwy, nielukrowany, nie dla turystów. Za to bardzo, o dziwo, przypominający... Polskę. „Teksas to stan umysłu” opowiada kilkanaście zaskakujących i ciekawych historii, które składają się na wielobarwny obraz matecznika amerykańskiego konserwatyzmu. Czy mieszkańcy Teksasu wszędzie chodzą z bronią? Dlaczego prawo do posiadania broni jest dla nich nadal święte? Czy jeżdżąc na bykach można utrzymać rodzinę? Ile trwa edukacja zawodowego jeźdźca rodeo? Nie brak i w Teksasie polskich wątków. Granica Teksasu z Meksykiem to granica dwu cywilizacji. Skąd wziął się tam Polak, pilnujący granic USA przed działaniami karteli? Dlaczego miasto Bandera, druga najstarsza polska osada w USA, nosi nadany przez amerykański kongres tytuł „Światowej Stolicy Kowbojów”?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowości książkowe. Najsłynniejsze polskie porzekadła, tajemnica objawień w Guadelupe i nieznane oblicze Teksasu - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski