Nowy biskup w Krakowie? Oto lista kandydatów!

Grażyna Starzak
Ks. Karol Litawa przewodniczy Mszy św. w parafii św. Mikołaja w Krakowie 6 grudnia ub. roku.
Ks. Karol Litawa przewodniczy Mszy św. w parafii św. Mikołaja w Krakowie 6 grudnia ub. roku. Fot: Justyna Zygmunt, Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, wierni archidiecezji krakowskiej mogą mieć niebawem nowego biskupa. Podobno nuncjusz apostolski, po konsultacjach, wysłał do Watykanu życiorysy następujących kandydatów na ten urząd: ks. Karola Litawy, sekretarza abp. Marka Jędraszewskiego, ks. Zbigniewa Bielasa, rektora Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i ks. Marka Wrężela, proboszcza z Nowej Huty. Związani z kurią księża mówią, że faworytem jest duchowny, który przyjechał z abp. Jędraszewskim z Łodzi, czyli ks. Karol Litawa. Czy to właśnie on zostanie nowym krakowskim biskupem? W tej chwili trudno odpowiedzieć na to pytanie. Jak bowiem mawiał przy takiej okazji ks. prof. Józef Tischner, bywa, że wymienia się 30 kandydatów a biskupem zostaje trzydziesty pierwszy.

WIDEO: Krótki wywiad

Najstarszym – od 1988r. - biskupem pomocniczym w archidiecezji krakowskiej jest bp Jan Szkodoń. Ten bardzo lubiany i szanowany przez wiernych duchowny za rok osiągnie wiek emerytalny. Od pewnego czasu ma kłopoty ze zdrowiem i musiał ograniczyć obowiązki związane z pełnioną funkcją. Od 2011r. biskupem pomocniczym jest też bp Damian Muskus. Święcenia przyjmował razem z obecnym metropolitą łódzkim – abp. Grzegorzem Rysiem. Gdy ten pojechał do Łodzi, nowym biskupem krakowskim, przy nowym metropolicie, został ponad rok temu ks. prof. Janusz Mastalski. W tym samym czasie mianowano na ten urząd także ks. Franciszka Ślusarczyka - gorliwego duszpasterza, skromnego, życzliwego ludziom człowieka. Ten jednak, ku powszechnemu zaskoczeniu, zaraz po nominacji zrezygnował z tej funkcji. Abp Marek Jędraszewski kolejny, więc raz musiał wystąpić do Stolicy Apostolskiej o mianowanie biskupa pomocniczego.

Zaufany i oddany

Jak dowiadujemy się z nieoficjalnych źródeł kandydatem numer jeden na nowego biskupa w Krakowie jest ks. dr Karol Litawa, sekretarz abp. Jędraszewskiego jeszcze z czasów, gdy ten ostatni był metropolitą łódzkim. To ks. Litawa towarzyszył mu w drodze do Krakowa, pomagając w przeprowadzce. To on stoi u jego boku w czasie nabożeństw. W Polsce i zagranicą. Zarówno w Krakowie jak i w Łodzi panuje opinia, że jest to kapłan najbardziej oddany metropolicie. Ksiądz Litawa miał pozostać w Krakowie tylko kilka tygodni. Jednak nowy biskup krakowski zlecił zatrudnienie go na Uniwersytecie Papieskim JPII, co było pretekstem do zatrzymania go również, jako osobistego sekretarza. Tak bliska współpraca obu duchownych może świadczyć, że to właśnie ks. Litawa zostanie nowym wikariuszem generalnym i biskupem pomocniczym w Krakowie. Może o tym również świadczyć fakt, iż w archidiecezji łódzkiej przygotowuje się podobno opinię o nim dla Stolicy Apostolskiej.

Dwaj pozostali kandydaci, o których mówi się, że mają szanse zostać biskupami krakowskimi to osoby mocno związane z archidiecezją krakowską i Krakowem. Ks. dr Zbigniew Bielas urodził się w miejscowości Leńcze koło Kalwarii. Jego pierwszą parafią po święceniach w 1996r. był Ludźmierz. A wzorem do naśladowania nieżyjący dziś wieloletni kustosz tamtejszego sanktuarium – ks. Tadeusz Juchas. W lipcu ub. roku metropolita krakowski mianował go kustoszem sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Z ludźmi i dla ludzi

Według naszych informatorów trzecim kandydatem na biskupa pomocniczego w Krakowie ma być ks. dr Marek Wrężel, od 2009r. proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Nowej Hucie. W 2012r. ksiądz Wrężel został wytypowany przez swoich parafian do tytułu „Proboszcza Roku” w plebiscycie organizowanym przez „Dziennik Polski”. W uzasadnieniu napisali oni, że ich proboszcz jest „z ludźmi i dla ludzi”. Ks. Wrężel

jest ceniony za umiejętność współpracy ze świeckimi i za zaangażowanie w pomoc polskim misjonarzom.

Papież Franciszek, który ostatecznie zdecyduje, kto zostanie nowym krakowskim biskupem zapewne weźmie pod uwagę tę ostatnią kandydaturę. Wiadomo, bowiem, że jego życzeniem jest, by wśród nowych biskupów byli nie tylko profesorowie teologii czy kurialiści, ale przede wszystkim duszpasterze pracujący na parafiach.

Jak przebiega proces wyboru nowego biskupa? - To nie jest tak, że papież budzi się i postanawia zrobić jakiegoś księdza biskupem. Mianowanie biskupa to skomplikowany i czasochłonny proces - wyjaśniał dziennikarzom kilka lat temu obecny biskup płocki Piotr Libera, który przez długie lata był sekretarzem Nuncjatury Apostolskiej w Polsce. Bp Libera przypomina, że w Kodeksie Prawa Kanonicznego zapisano, że biskupi każdej metropolii lub członkowie konferencji episkopatu powinni sporządzić listę duchownych, którzy w ich opinii nadają się do pełnienia urzędu biskupa. Listę przygotowuje się w tajemnicy. Także przed tymi, którzy się na niej znajdują. To właśnie osoby z tej listy są pretendentami do objęcia urzędu biskupa.

Pasterska mądrość

Ks. prof. Józef Krukowski, współautor najnowszego komentarza do Kodeksu Prawa Kanonicznego, zwraca uwagę, że przesłana papieżowi lista nie musi dotyczyć kandydatów na biskupów konkretnej diecezji. Można jednak wskazać typ diecezji lub posługi, do jakiej dana osoba „wydaje się najbardziej zdatna”.

Kandydat na biskupa musi spełniać pięć warunków. Przede wszystkim musi odznaczać się „niezachwianą wiarą, dobrymi obyczajami, pobożnością, gorliwością dusz, pasterską mądrością, roztropnością i ludzkimi cnotami”. Musi się też cieszyć dobrą opinią w swoim otoczeniu i mieć co najmniej 35 lat, a także być kapłanem więcej niż 5 lat. Powinien posiadać odpowiednie wykształcenie - doktorat lub co najmniej licencjat (w kościelnej hierarchii to stopień pomiędzy magisterium a

doktoratem) z Pisma Świętego, teologii lub prawa kanonicznego, uzyskany na uczelni kościelnej. A jeśli nie ma takiego tytułu, powinien wykazać się „prawdziwą biegłością w tych dyscyplinach”. Trzeba zaznaczyć, że spełnienie tych wymagań nie jest jednoznaczne z uzyskaniem nominacji. Kodeks stanowi, że o „zdatności kandydata” decyduje ostatecznie Stolica Apostolska, a ostatnie zdanie należy do papieża.

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Nowy biskup w Krakowie? Oto lista kandydatów! - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

M
Mustafa

Z tej trójki, tylko ks. Bielas ma zadatki na biskupa. Dał się poznać jako dobry duszpasterz i świetny administrator, będąc proboszczem w Prokocimiu.

Robienie biskupem sekretarza, to porażka. Ale w Krakowie już był precedens. Pewien sekretarz papieski został arcybiskupem, a potem kardynałem. Do czasu powołania jego następcy był najgorszym arcybiskupem w historii Krakowa.

H
Hycek

Jak Karolek zostanie biskupem to krakowscy księża strzelą sobie chyba z łuku w jaja.

S
Stefan
28 stycznia, 13:37, Zbigniew Rusek:

Zwykle w Krakowie było tak, że biskupem zostawał któryś z księży prałatów (czy raczej infułatów - infułat to jakby kandydat na biskupa - w pewnych sytuacjach może nosić infułę) Bazyliki Mariackiej, a nie za jakichś mniej ważnych kościołów. Na Wawel tylko się trafiało z Bazyliki Mariackiej. Przykładem jest np. ś.p. kardynał Franciszek Macharski.

Co za bzdury waść wypisujesz!

Same błędy i nieprawdy.

Franciszek Macharski został arcybiskupem krakowskim, wcześniej będąc rektorem seminarium duchownego. Nigdy nie był proboszczem, prałatem, ani infułatem. Nigdy też nie był związany z kościołem mariackim i jego parafią.

Infułat to (mocno upraszczając sprawę) taki "honorowy" biskup. Zasadniczo, jak ktoś zostaje infułatem, to raczej wiadomo, że biskupem nie zostanie. Dostał "zgodę na noszenie" infuły na otarcie łez. Wiem, że upraszczam, ale chodzi mi o to, że droga do sakry biskupiej z całą pewnością nie wiedzie, poprzez godność infułata.

Tak przy okazji, infułat to określenie potoczne. Naprawdę ta funkcja nazywa się protonotariusz apostolski.

Poza tym żaden z biskupów pomocniczych nie był wcześniej związany z bazyliką mariacką.

Zaznaczam, że jestem niewierzący, ale przynajmniej wiem co mówię o hierarchii kościoła katolickiego, w odróżnieniu od Ciebie. ;)

B
Bilek
27 stycznia, 19:42, Gość:

Czy noszenie walizek za metropolitą wystarczy aby zostać biskupem ????????? !!!!!!!!!!!!!!!

Czy w naszej metropolii brak jest duchownych , którzy zasłużyli na taką nominację !!!!??? a wsród praconików PATu, zakonników czy wielu zasłużonych proboszczy ???

To poprostu nowy program rodzina na swoim,patrz spółki skarbu państwa a nasz obecny kk w większości to koledzy jak w rządzie

L
Liber
29 stycznia, 13:46, Gość:

Kabaret w polskim kościele trwa w najlepsze.Nowy biskup w Krakowie który jak jego pryncypał będzie głosił homilie o brzozie smoleńskiej. Dośc już mamy fanatyka pisowsko-smoleńskiego w postaci jędraszka. Ale prawo znów dzięki temu kościoły krakowskie będą luźniejsze )

Dokładnie Jędraszewski wogóle nie pasuje do krakowa.Człowiek o poglądach rasistowsko -nacjonalistycznych i homofobicznych byłby ideałem ale np w Rosji.Na tle swoich poprzedników to dno.

G
Gość

Ks.Ślusarczyk zrezygnował z sakry,do dziś nie znamy przyczyny.Nowi biskupi w Pelplinie,Elblągu,Poznaniu,Drohiczynie i Ełku.Ksiądz z Torunia nuncjuszem w Afryce.Pochodzący z archidiecezji misjonarz biskupem w Brazylii.Chyba nuncjusz szuka teraz następcy biskupa Deca

G
Gość
27 stycznia, 16:03, wawelski:

przegladam najnowsze newsy z miasta w tej gazecie: zero o kulturze, zero o nauce, za to dwa art na glownej o kosciele, czy to jest propozycka ktroa ma wyznaczac co jest najwazniejsze w miescie? do czego to ma prowadzic?

Wszystkie media muszą być teraz katolickie bo tak chce partia rządząca czyli sitwa kościelno-pisowska ma się bardzo dobrze :)

G
Gość
27 stycznia, 19:42, Gość:

Czy noszenie walizek za metropolitą wystarczy aby zostać biskupem ????????? !!!!!!!!!!!!!!!

Czy w naszej metropolii brak jest duchownych , którzy zasłużyli na taką nominację !!!!??? a wsród praconików PATu, zakonników czy wielu zasłużonych proboszczy ???

27 stycznia, 21:38, Gość:

Nie PAT, tylko UPJPII.

Nie proboszczy, tylko proboszczów.

W polskim pisowskim kościele jest już wszystko możliwe bo on i tak już zeszedł na psy dzięki jędraszkowi i rydzykowi :)

G
Gość

Kabaret w polskim kościele trwa w najlepsze.Nowy biskup w Krakowie który jak jego pryncypał będzie głosił homilie o brzozie smoleńskiej. Dośc już mamy fanatyka pisowsko-smoleńskiego w postaci jędraszka. Ale prawo znów dzięki temu kościoły krakowskie będą luźniejsze )

Z
Zbigniew Rusek

Zwykle w Krakowie było tak, że biskupem zostawał któryś z księży prałatów (czy raczej infułatów - infułat to jakby kandydat na biskupa - w pewnych sytuacjach może nosić infułę) Bazyliki Mariackiej, a nie za jakichś mniej ważnych kościołów. Na Wawel tylko się trafiało z Bazyliki Mariackiej. Przykładem jest np. ś.p. kardynał Franciszek Macharski.

G
Gość

Błąd w artykule. W czasie nabożeństw przy abp. Jędraszewskim stoi nie ks. Litawa, ale ks. Paweł Baran - ceremoniarz i prefekt seminarium krakowskiego.

G
Gość
27 stycznia, 19:42, Gość:

Czy noszenie walizek za metropolitą wystarczy aby zostać biskupem ????????? !!!!!!!!!!!!!!!

Czy w naszej metropolii brak jest duchownych , którzy zasłużyli na taką nominację !!!!??? a wsród praconików PATu, zakonników czy wielu zasłużonych proboszczy ???

Nie PAT, tylko UPJPII.

Nie proboszczy, tylko proboszczów.

G
Gość

Czy noszenie walizek za metropolitą wystarczy aby zostać biskupem ????????? !!!!!!!!!!!!!!!

Czy w naszej metropolii brak jest duchownych , którzy zasłużyli na taką nominację !!!!??? a wsród praconików PATu, zakonników czy wielu zasłużonych proboszczy ???

G
Gość

Wszyscy Ci kandydaci na biskupa pomocniczego krakowskiej Kurii są niskiego wzrostu. Boże daj aby byli tylko mali pod tym wzgledem.

w
wawelski

przegladam najnowsze newsy z miasta w tej gazecie: zero o kulturze, zero o nauce, za to dwa art na glownej o kosciele, czy to jest propozycka ktroa ma wyznaczac co jest najwazniejsze w miescie? do czego to ma prowadzic?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3