Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym. Daje szansę na międzynarodową karierę w centrach biznesowych

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Kierunek GBS na UEK przygotuje studentów do rozwoju międzynarodowej kariery w centrach biznesowych należących do największych firm na świecie
Kierunek GBS na UEK przygotuje studentów do rozwoju międzynarodowej kariery w centrach biznesowych należących do największych firm na świecie Andrzej Banaś
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie razem z przedstawicielami biznesu opracował nowatorski kierunek: global business services. Na tych studiach mają się kształcić przyszli pracownicy międzynarodowych firm. Pierwszy rocznik nowego kierunku w 3-letnim trybie licencjackim rozpocznie edukację już w październiku tego roku.

FLESZ - Zmiana pracy, a pandemia

od 16 lat

Kierunek GBS przygotuje studentów do rozwoju międzynarodowej kariery w centrach biznesowych należących do największych firm na świecie. Stworzono go we współpracy ze Związkiem Liderów Sektora Nowoczesnych Usług Biznesowych (ABSL). Wśród partnerów kierunku obok ABSL znalazło się 25 czołowych podmiotów sektora. Jak podkreślają autorzy tej inicjatywy, jest to pierwszy kierunek w Polsce, który został stworzony od podstaw przez biznes i naukę, by kształcić pracowników dla sektora funkcjonującego w otoczeniu rozwijających się technologii i nowych gałęzi gospodarki.

Program studiów został stworzony we współpracy z przedstawicielami globalnych firm, którzy byli zaangażowani w dobór treści kształcenia. Będą oni również prowadzić zajęcia oraz praktyki, umożliwiając studentom dostęp do liderów międzynarodowych korporacji w trakcie całego okresu nauczania.

Od października br. studenci kierunku Global Business Service będą mogli zdobywać umiejętności, które są kluczowe z perspektywy sektora nowoczesnych usług biznesowych: kompetencje przyszłości związane z finansami, analizą danych, nowoczesnymi technologiami a także uniwersalnymi umiejętnościami miękkimi takimi jak: praca zespołowa, zarządzanie zmianą, umiejętność współpracy w międzynarodowym środowisku biznesowym.

Studenci kierunku GBS będą mogli już od pierwszego semestru wybrać przedmioty, które najbardziej odpowiadają ich zainteresowaniom. Kierunek oferuje do wyboru trzy ścieżki edukacyjne:

  • Zarządzanie projektem międzynarodowym (International project management)
  • Analityka biznesowa (Business Intelligence)
  • Zarządzanie marką (Brand management).

Zajęcia będą prowadzone zarówno po polsku, jak i po angielsku, żeby przybliżyć angielską terminologię z danego tematu. Studenci będą mieli dwa języki obce (w tym Business English). Dodatkowo będą mogli uczestniczyć w projektach badawczych (80 godzin), realizowanych pod nadzorem pracownika w ramach godzin kontaktowych. W przeciwieństwie do praktyk, projekty mają na celu testowanie, tworzenie i rozwijanie teorii związanych z prowadzeniem globalnego biznesu. Partnerzy kierunku oferują też praktyki (120 godzin) realizowane w firmach. W każdej z nich studenci będą pod okiem mentora realizować własny projekt. Będą też przygotowywali prace dyplomowe na tematy dotyczące funkcjonowania firm partnerskich i ich otoczenia, także z opcją tzw. prac zamawianych, czyli poświęconych tematowi zgłoszonemu przez firmy partnerskie.

Jak zwracają uwagę UEK i ABSL, nowo powstały kierunek jest odpowiedzią na ciągły dynamiczny rozwój sektora, w którym obecnie zatrudnionych jest ponad 350 tys. osób w około 1,6 tys. centrów usług należących m.in. do największych i najnowocześniejszych firm na świecie. Uruchomienie takiego kierunku w stolicy Małopolski jest też szczególnie ważną informacją, biorąc pod uwagę fakt, że Kraków jest liderem pod względem zatrudnienia w centrach usług biznesowych w Polsce.

Sektor nowoczesnych usług biznesowych stale rośnie. Realizowane są też coraz bardziej złożone procesy, wymagające coraz większych kompetencji.

- Nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie jest niezbędny, jeśli chcemy wzmocnić konkurencyjność Polski wśród inwestorów, a także tworzyć globalne role w Polsce. Priorytetem z perspektywy firm członkowskich ABSL jest rozwój kompetencji przyszłości, zacieśnienie współpracy nauki z biznesem oraz zapewnienie skutecznego transferu wiedzy do gospodarki - podkreśla Piotr Dziwok, prezes zarządu Shell Polska i prezes ABSL. - Działające w Krakowie od 15 lat centrum operacji biznesowych Shell zatrudnia obecnie 5000 specjalistów. W ciągu zaledwie ostatnich pięciu lat zatrudnienie zostało zwiększone dwukrotnie. W ramach centrum działa trzynaście międzynarodowych linii biznesowych. Zatrudniony jest w nim już blisko co czwarty członek globalnego zespołu Shell Business Operations, a Polska utrzymuje pozycję trzeciego największego rynku Shell w Europie pod względem skali zatrudnienia. Dlatego biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu, już dziś musimy jako sektor zadbać o dostatecznie dużą liczbę potencjalnych pracowników.

Z analiz ABSL wynika, że wysokiej jakości system edukacji odpowiadający na potrzeby nowoczesnego rynku pracy będzie odgrywał coraz większą rolę w przyciąganiu nowych inwestycji i lokalizacji w Polsce procesów biznesowych opartych na wysokospecjalistycznej wiedzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski