Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Kodeks Pracy 2019: urlop, umowy, i zmiany dla rodziców. Sprawdź zmiany w kodekcie pracy

Zuzanna Wichłacz
brak
Nowy Kodeks Pracy 2019. Zmiany w kodeksie pracy 2019- jednakowy urlop dla wszystkich, nowe rodzaje umów i zmiany dla rodziców. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy po osiemnastu miesiącach skończyła pracę nad projektami dwóch kodeksów- dla pracodawców I dla pracowników. Miała być rewolucja, jest oczekiwanie, bo rząd przestraszył się reakcji obywateli. Teraz nie wiadomo czy i kiedy zmiany będą wprowadzone, a są one poważne.

Zmiany w kodeksie pracy 2019

Zmiany w kodeksie pracy 2019:

  • jednakowy urlop dla wszystkich,
  • nowe rodzaje umów i
  • zmiany dla rodziców.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy po osiemnastu miesiącach skończyła pracę nad projektami dwóch kodeksów - dla pracodawców I dla pracowników. Miała być rewolucja, jest oczekiwanie, bo rząd przestraszył się reakcji obywateli. Teraz nie wiadomo czy i kiedy zmiany będą wprowadzone, a są one poważne.

Taki sam urlop dla wszystkich, a co z urlopem zaległym?

Obecnie każdy pracownik jednej firmy, może mieć urlop różnej długości - zależny od stanowiska, czy stażu pracy, teraz ma się to zmienić.

Według nowego kodeksu pracy, każdy etatowy pracownik ma otrzymać 26 dni urlopu wypoczynkowego na rok. Kolejna zmiana dosięga zaległego urlopu- jeśli nie wykorzystamy go do końca pierwszego kwartału, wolne przepadnie.

Co z urlopem rodzicielskim?

Na czym tu mają polegać zmiany? Każdy rodzic ma otrzymać prawo do 4-miesięcznego urlopu rodzicielskiego, z których przynajmniej 2 mają być płatne. Ojcowie nie mogą swojego urlopu przekazać, mają oczywiście prawo go nie wykorzystać, ale nie mogą go oddać matce dziecka. Ważną informacją jest to, że proponowane zmiany dotyczą także kobiet w ciąży, które będąc chronione przez prawo, nie mogły być zwolnione. Teraz pracodawca, ma taką możliwość, po otrzymaniu wcześniej zgody od Państwowej Inspekcji Pracy.

Znika urlop "na żądanie"?

Ma on zostać zamieniony na “urlop w czasie wskazanym przez pracownika”, ten nowego rodzaju urlop musi zostać zgłoszony pracodawcy minimum 24 godziny przed rozpoczęciem dnia pracy. Takie dni wolne, przysługują nam 4 w ciągu roku.

Nowy kodeks pracy. Znika umowa o dzieło i umowa zlecenie?

Projekt zakłada częściową likwidację umów zlecenie I o dzieło, na ich miejsce wejdą nowe umowy o pracę: sezonowa, dorywcza I nieetatowa. Stare rodzaje umów mają być zachowane tylko dla przedsiębiorców I specjalistów, których zarobki przekraczają pięć “średnich krajowych”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski