Nowy komendant kontra kibole

Nowy komendant kontra kibole

Marcin Warszawski

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Bezpieczeństwo. Inspektor Andrzej Płatek, który dowodził komendą powiatową policji w Olkuszu, został wczoraj szefem krakowskiej policji
Były komendant Wadim Dyba (od lewej) i jego następca Andrzej Płatek

Były komendant Wadim Dyba (od lewej) i jego następca Andrzej Płatek ©fot. policja

Zmiana w kierownictwie krakowskiego garnizonu policji odbyła się błyskawicznie. Zaledwie dwa dni po złożeniu rezygnacji przez mł. insp. Wadima Dybę jego miejsce zajął insp. Andrzej Płatek, który do tej pory dowodził Komendą Powiatową Policji w Olkuszu.

To dla komendanta bez wątpienia awans. Współpraca z nim była zawsze bardzo merytoryczna. Myślę, że sprawdzi się na nowym stanowisku w Krakowie – ocenia Dariusz Rzepka, burmistrz Olkusza. Dodał, że olkuszanie na pewno czuliby się bezpiecznie gdyby dotychczasowy komendant pozostał w mieście, aż przejścia na emeryturę.

Inspektor Andrzej Płatek w szeregach policji służbę pełni już 30 lat. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Akademii Pedagogicznej w Krakowie. W 2004 roku ukończył także studium o profilu zarządzania w jednostkach policji.

Służbę rozpoczął w 1984 roku. W latach 1993 – 1995 piastował stanowisko naczelnika wydziału dochodzeniowo– śled– czego komisariatu policji w Krzeszowicach. Od 1995 do 1999 roku był zastępcą komendanta tego komisariatu, następnie objął tam dowództwo.

W latach 2004– 2005 był I zastępcą komendanta powiatowego policji w Olkuszu. Od marca 2005 roku pełni obowiązki komendanta powiatowego policji w Olkuszu.

– Jednostka pod jego rządami pracowała dobrze, a policjanci tworzyli dobrze zgrany zespół, który dbał o bezpieczeństwa mieszkańców – twierdzi radny Łukasz Kmita, przewodniczący Komisji Praworządności i Samorządności Rady Miasta Olkusza. Zauważa jednak, że Kraków to nieporównywalnie większe miasto, w którym nowemu komendantowi przyjdzie zmierzyć się z innego kalibru problemami .

Wojna bojówek pseudo–kibicowskich i ataki z użyciem maczet nie zdarzały się w Olkuszu. Mam nadzieję, że komendant będzie miał pomysł jak poskromić bandytów stadionowych – zauważa Kmita.

Właśnie na ten problem zwracali uwagę obecni na uroczystości mianowania nowego dowódcy krakowskiej policji prezydent Jacek Majchrowski i małopolski komendant Mariusz Dąbek. Zgodnie podkreślali, że najważniejszym zadaniem stojącym przed Andrzejem Płatkiem to likwidacja gangów pseudo-kibicowskich.

To rzeczywiście największy problem Krakowa. Jednak sytuacja nie jest tak tragiczna jak mogłoby się wydawać –– przyznał w rozmowie z Radiem Kraków nowy komendant.

Roszady w krakowskiej komendzie to dość nieoczekiwany zwrot akcji. Jeszcze w poniedziałek były już komendant Wadim Dyba miał przedstawić wyniki za poprzedni rok. Tymczasem złożył rezygnację ze stanowiska.

Komendant swoje odejście uzasadnił względami osobistymi – twierdzi Mariusz Ciarka, rzecznik małopolskiej policji.

Wczoraj były komendant przekazując stanowisko swojemu następcy, wyznał że złożył dymisję, po tym, jak jego córka trafiła do szpitala i zrozumiał, że musi więcej czasu poświęcić rodzinie. Wadim Dyba odszedł po trzech latach kierowania jednostką. – Działania, które podejmował przyczyniły się do spadku przestępczości w najcięższych kategoriach. Mniej było zabójstw, rozbojów oraz bójek i pobić – twierdzi podinspektor Mariusz Ciarka. Przypomina, że w ostatnim roku przestępczość spadała o około 7 procent.

Nowy szef krakowskiej policji insp. Andrzej Płatek będzie dowodził garnizonem, który liczy obecnie 2088 funkcjonariuszy oraz 272 pracowników cywilnych. - Poprzedni komendant skrócił czas dojazdu patroli na interwencję i sprawił, że policjanci na ulicach przybyło. Mam nadzieję, że ten kierunek zmian w krakowskim garnizonie nadzieje będzie kontynuowany – powiedział Jerzy Woźniakiewicz z Komisji Praworządności RMK.

Napisz do autora:
marcin.warszawski@dziennik.krakow.pl

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Niech się rozliczy

Emeryt (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Należałoby przepytać nowego Komendanta w jakim stopniu zwalczył handel narkotykami w olkuszu, a zwłaszcza ilu zamknął bosów narkotykowych. /a nie zwykłych ćpaczy/.
W moim odczuciu bosowie mają się...rozwiń całość

Należałoby przepytać nowego Komendanta w jakim stopniu zwalczył handel narkotykami w olkuszu, a zwłaszcza ilu zamknął bosów narkotykowych. /a nie zwykłych ćpaczy/.
W moim odczuciu bosowie mają się dobrze, żyją ponad stan i nikt im w tym nie przeszkadza, a uzaleznionych przybywa i rośnie liczba zrozpaczonych rodziców. Obym się mylił.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Robisz TO na drodze? Dostaniesz taki mandat, że się nie wypłacisz!

Robisz TO na drodze? Dostaniesz taki mandat, że się nie wypłacisz!

Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom

Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom