Nowy komisariat dzieli krakowian

Nowy komisariat dzieli krakowian

Marcin Warszawski

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Budynek przy Zamoyskiego jest w bardzo złym stanie. Policji nie opłaca się go remontować
1/2
przejdź do galerii

Budynek przy Zamoyskiego jest w bardzo złym stanie. Policji nie opłaca się go remontować
©Adam Wojnar

Bezpieczeństwo. Planom policji, dotyczącym przeniesienia komisariatu z ulicy Zamoyskiego na Ruczaj, sprzeciwiają się podgórscy radni.
Policjanci z V Komisariatu odpowiadają za bezpieczeństwo mieszkańców trzech dzielnic: Dębnik, Łagiewnik-Borku Fałęckiego oraz Podgórza. Do tej pory ich siedziba mieściła się w kamienicy przy ulicy Zamoyskiego 22 w Starym Podgórzu. Niebawem ma się to jednak zmienić. Pojawiły się plany przeniesienia komisariatu.

- Budynek przy Zamoyskiego jest w najgorszym stanie ze wszystkich krakowskich komisariatów. Początkowo były plany jego remontu, ale po dokładnej analizie uznaliśmy to przedsięwzięcie za nieopłacalne - wyjaśnia Katarzyna Cisło z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Według dowództwa małopolskiego garnizonu taniej będzie zbudować nową siedzibę od podstaw.

Jednak by do tego doszło, najpierw skarb państwa musi zawrzeć porozumienia z władzami Krakowa. - Policja wyszła z propozycją, by miasto przejęło budynek przy Zamoyskiego w zamian za nieruchomość pod budowę nowego komisariatu. Spośród zaproponowanych lokalizacji mundurowi wybrali działkę w rejonie pętli Czerwone Maki - poinformował radny Jerzy Woźniakiewicz, przewodniczący Komisji Praworządności w Radzie Miasta Krakowa.

Komisariat miałby stanąć na 45-arowej działce przy ulicy Mochnaniec na Ruczaju. - Budynek ma mieć trzy tysiące metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Na dwóch kondygnacjach znajdą się miejsca pracy około 150 policjantów - wylicza Katarzyna Cisło. Dodaje, że przed budynkiem powstanie także duży parking dla radiowozów oraz samochodów petentów. Obecnie problemy parkingowe to jedna z głównych bolączek, z jakimi borykają się funkcjonariusze przy ulicy Zamoyskiego.

Do zamiany nieruchomości może dojść nie wcześniej niż za kilka miesięcy. Najpierw bowiem trzeba zrobić wycenę. Jeśli któraś z nieruchomości będzie więcej warta, miasto lub skarb państwa będą musiały dopłacić. - Żadna ze stron na tym nie straci. Miasto zyska kamienicę w dobrej lokalizacji, którą będzie mogło sprzedać lub wynająć, a policja ruszy z budową komisariatu, w którym funkcjonariusze będą mogli pracować w godnych warunkach - ocenia radny Jerzy Woźniakiewicz.

Komisja Praworządności, której przewodniczy Woźniakiewicz, już zwróciła się do prezydenta Krakowa o przyspieszenie działań zmierzających do zamiany nieruchomości.

Całą sprawą są zbulwersowani radni Dzielnicy XIII Podgórze, którzy już zapowiedzieli interwencję. - Nasza dzielnica liczy ponad 30 tysięcy mieszkańców. Przenoszenie komisariatu policji na rogatki Krakowa, z dala od rejonu, gdzie koncentruje się życie tej części miasta, to nieodpowiedzialność i nieporozumienie - uważa Zygmunt Włodarczyk, przewodniczący "trzynastki". Wylicza, że w Podgórzu znajdują się miejsca, w których często dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń, a szybkość dojazdu tam patrolu policji jest priorytetem. Te miejsca to m.in. giełda samochodowa, place targowe czy IV obwodnica miasta.

Jednocześnie radni Dzielnicy XIII podkreślają, że nie są przeciwni budowie nowego komisariatu na Ruczaju. - Ta sprawa tylko pokazuje, ze miasto rozrasta się w sposób niekontrolowany. Nie może być jednak sytuacji, w której bezpieczeństwo w jednej dzielnicy jest ważniejsze niż w drugiej - komentuje Włodarczyk. Jego zdaniem trzeba przeanalizować możliwości pozostawienia komisariatu przy Zamoyskiego wraz z budową kolejnego przy Czerwonych Makach. Przypomnijmy: w naszym mieście jest zaledwie osiem komisariatów.

Władze małopolskiego garnizonu policji zapewniają, że ewentualna zmiana adresu komisariatu nie spowoduje spadku poziomu bezpieczeństwa.

- Podstawową kwestią jest bowiem rozlokowanie patroli w terenie, a nie tylko to, gdzie znajduje się ich baza - tłumaczy Katarzyna Cisło z małopolskiej policji. Zapewnia, że nie powinien się również wydłużyć czas dojazdu patrolu.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zły Pomysł !

GMC (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Przestępczość na wsi jaką jest ruczaj jest znikoma a zanim patrol dojedzie do centrum czyli na podgórze za jakieś 20 minut szlak wszystko trafi co za debil to wymyślił ja to sprawdzę kto chce...rozwiń całość

Przestępczość na wsi jaką jest ruczaj jest znikoma a zanim patrol dojedzie do centrum czyli na podgórze za jakieś 20 minut szlak wszystko trafi co za debil to wymyślił ja to sprawdzę kto chce zarobić gwarantuje !!!!!!!!!!!!zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo