Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy nabytek szpitala

Małgorzata Więcek-Cebula
Nowoczesna karetka, która za kilka dni wyjedzie do pacjentów z Bochni, to szpital na kółkach  - mówi Tomasz Tabor, jeden z ratowników z bocheńskiego SOR. Pojazd posiada: 1 - ssak elektryczny, 2 - system, który ułatwia komunikację ze szpitalem, 3- defibrylator, 4-urządzenie EKG, 5-respirator
Nowoczesna karetka, która za kilka dni wyjedzie do pacjentów z Bochni, to szpital na kółkach - mówi Tomasz Tabor, jeden z ratowników z bocheńskiego SOR. Pojazd posiada: 1 - ssak elektryczny, 2 - system, który ułatwia komunikację ze szpitalem, 3- defibrylator, 4-urządzenie EKG, 5-respirator Dominik Wełna
Bochnia. Ponad 220 tys. złotych kosztowała karetka, która trafiła do szpitala. Mercedes z napędem na cztery koła to najnowocześniejszy tego typu pojazd w regionie

Karetka z bocheńskiego szpitala zostaje wezwana do chorego. Kierowca ma problem, by wjechać na stromą, oblodzoną drogę. Czas ucieka, zespół ratowników decyduje się dotrzeć na miejsce pieszo. W końcu jest u pacjenta. Tym razem zdążyli udzielić pomocy na czas. Takich nerwowych sytuacji do tej pory było wiele, zwłaszcza na południu powiatu w górzystym terenie, przeważnie w okresie jesienno-zimowym.

- Bywało, że musieliśmy prosić strażaków, by wyciągali karetkę, bo ugrzęzła w trudnym terenie - przyznaje Paweł Kukla, szef ratowników medycznych Szpitala Powiatowego w Bochni.

Teraz to wszystko się zmieni, bo do bocheńskiej lecznicy trafiła właśnie nowoczesna karetka typu "S", kompletnie wyposażona i przygotowana do pomocy w każdej zagrażającej życiu sytuacji, także zimą na niebezpiecznie śliskim terenie.

- To jeden z najlepszych tego typu pojazdów w regionie - mówi Jarosław Kycia, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni. - Takie karetki ma wciąż jeszcze niewiele szpitali - dodaje.

Mercedes sprinter oprócz napędu na cztery koła ma także system "webasto", czyli ogrzewanie postojowe w aucie, przydatne zwłaszcza zimą. System pozwala zaraz po uruchomieniu pojazdu na utrzymanie stałej temperatury w samochodzie, do którego trafia chory czy poszkodowany w wypadku.

To jeszcze nie wszystko. Nowiutka karetka, która trafiła do szpitala, jest wyposażona także w nowoczesny defibrylator. Urządzenie to pozwala przywrócić akcję serca. System, do którego jest podłączony, ma możliwość przesłania wyników prowadzonego badania do centrum hemodynamiki - najbliższe mieści się w Tarnowie (specjalizuje się w chorobach serca) i skonsultowania tam badania.

W karetce zamontowany jest także bardzo wysokiej jakości respirator - urządzenie przywracające oddech oraz sprzęt wykorzystywany do udrażniania dróg oddechowych. To cały zestaw urządzeń niezbędnych w akcjach, gdzie dochodzi do zadławienia lub zaksztuszenia.

Do zakupu karetki sfinansowanej przez szpital dołożyło się starostwo powiatowe w Bochni oraz przedstawiciele dwóch gmin położonych w górzystym terenie powiatu bocheńskiego, na którym ten pojazd ma pracować.

Karetka, która do szpitala trafiła w ubiegłym tygodniu, pracę rozpocznie za kilka dni. Przy bocheńskim szpitalu działa pięć zespołów ratownictwa medycznego. Dwa z nich stacjonują przy lecznicy. Trzy kolejne w Muchówce w gminie Nowy Wiśnicz, Trzcianie na południu powiatu oraz Dziewinie na jego północy.

Nowy zakup pozwoli wymienić karetkę z 2001 roku, która do tej pory pracowała na terenie powiatu i często się psuła.

- Taki pojazd to komfort nie tylko dla ratowników, ale przede wszystkim dla pacjentów - zaznacza Paweł Kukla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski