MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy obowiązek ZUS od 2023 roku. Płatnicy składek powinni założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Konto PUE ZUS należy utworzyć do 30 grudnia 2022 roku
Konto PUE ZUS należy utworzyć do 30 grudnia 2022 roku Przemyslaw Swiderski
ZUS przypomina, że od 2023 roku każdy płatnik składek ma obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Oznacza to, że zmiany obejmą także jednoosobowe przedsiębiorstwa, a także organizacje pozarządowe. Za pośrednictwem konta online można załatwić wiele spraw, takich jak np. potwierdzenie ubezpieczenia, kontrola L4 czy udzielenie pełnomocnictwa.

Spis treści

Konto PUE ZUS obowiązkowe od 2023 roku. Dla kogo?

Do tej pory obowiązek posiadania konta na PUE ZUS dotyczył płatników, którzy rozliczają składki za co najmniej sześć osób. Od 1 stycznia 2023 roku wymóg ten obejmie wszystkich przedsiębiorców, czyli właścicieli małych i dużych firm, a także jednoosobowych działalności gospodarczych. Jeśli konto nie zostanie utworzone w wyznaczonym terminie, ZUS założy je automatycznie.

Obecnie z PUE ZUS korzysta 10,6 mln użytkowników, czyli 89 proc. osób prowadzących działalność i 87 proc. małych przedsiębiorstw rozliczających składki do pięciu osób. Jak zapewniają urzędnicy, nowe rozwiązanie to duże ułatwienie dla wszystkich właścicieli firm.

Co załatwimy na PUE ZUS?

Platforma Usług Elektronicznych oferuje łatwy dostęp do podstawowych informacji zgromadzonych w ZUS. Za pośrednictwem PUE możemy między innymi:

  • przekazać dokumenty ubezpieczeniowe,
  • zadawać pytania ZUS,
  • umawiać się na wizyty w oddziale ZUS,
  • przekazywać dokumenty ubezpieczeniowe,
  • przeglądać dane wprowadzone do systemu ZUS.

PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu) – czytamy w komunikacie ZUS.

Na profilu możemy zatem uzyskać szczegółowe informacje o opłaconych składkach, liczbie pracowników na L4 czy liczbie osób zgłoszonych do ubezpieczeń. Każdy użytkownik może też sprawdzić informację roczną dla płatnika składek.

Jak założyć konto na PUE ZUS?

Konto na PUE ZUS może założyć osoba fizyczna, która skończyła 13 lat. Możliwe jest także przyznanie pełnomocnictwa innej osobie (na przykład pracownikowi biura rachunkowego lub księgowej). W przypadku osób prawnych lub jednostek bez osobowości prawnej konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa osobie fizycznej.

Konto PUE można założyć bez wychodzenia z domu. Aby to zrobić, należy:

  • wejść na serwis www.zus.pl, a następnie kliknąć w „Zarejestruj w PUE”,
  • wybrać dla kogo tworzony jest profil,
  • wybrać sposób rejestracji (m.in. formularz, podpis elektroniczny, e-dowód lub profil zaufany).

Po wypełnieniu wszystkich niezbędnych pól konto zostaje założone, a korzystanie z profilu możliwe jest od razu po zakończeniu całego procesu.

Jak udzielić pełnomocnictwa w PUE ZUS?

System PUE automatycznie przypisze rolę płatnika osobom fizycznym, prowadzącym firmę. W przypadku osób prawnych lub jednostek niemających osobowości prawnej możliwe jest udzielenie pełnomocnictwa danej osobie fizycznej np. księgowemu czy pracownikowi.

Upoważnienie wybranej osoby do korzystania z profilu PUE ZES wymaga dostarczenia pełnomocnictwa do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Urząd umożliwia dokonanie tego za pośrednictwem internetowego formularza PEL lub w formie papierowej (osobiście lub pocztą). Decydując się na zrobienie tego online, w dziale „Zakres pełnomocnictwa” należy wybrać pole „do załatwiania spraw za pośrednictwem PUE ZUS”, a następnie dodać datę, od której osoba upoważniona zyska dostęp. Istnieje również możliwość wybrania daty końcowej. Następnym krokiem jest zaznaczenie roli płatnika składek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy obowiązek ZUS od 2023 roku. Płatnicy składek powinni założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski