Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy plac zabaw w parku Bednarskiego. Rewitalizacja może za 3 lata...

Anna Agaciak
Dzieci są zadowolone z nowego placu zabaw. Kiedy jednak pojawią się inne zapowiadane inwestycje w parku Bednarskiego?
Dzieci są zadowolone z nowego placu zabaw. Kiedy jednak pojawią się inne zapowiadane inwestycje w parku Bednarskiego? Anna Kaczmarz
Podgórze. Zabytkowy park jest zaniedbany i czeka na odnowienie już prawie 20 lat. Urzędnicy znowu ogłaszają prace projektowe.

Po roku negocjacji z konserwatorem zabytków udało się radzie dzielnicy przeforsować pomysł budowy nowego placu zabaw w parku im. Wojciecha Bednarskiego. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zrealizował to zadanie z funduszy Rady Dzielnicy XIII Podgórze. Urządzenia do zabawy kosztowały 300 tys. zł.

Mali użytkownicy i ich rodzice są zachwyceni. Tak bogatego i pomysłowego placu zabaw w parku jeszcze nie było. - Na starych huśtawkach i karuzelach strach było już sadzać dzieci. Teraz jest fantastycznie - cieszy się mama małej Moniki.

Problem w tym, że na tej inwestycji w parku pewnie się skończy i to na kilka lat. Mimo że zieleniec potrzebuje od lat profesjonalnej ręki ogrodnika i architekta, nic się tu nie dzieje. Choć co pewien czas powstają... nowe koncepcje rewitalizacji.

Piotr Hamarnik z ZIKiT-u mówi, że w przyszłym roku zostaną wydane pieniądze z budżetu miasta na aktualizację koncepcji rewitalizacji z 1997 roku. Powstanie studium przedprojektowe z opinią wojewódzkiego konserwatora zabytków. Na bazie tego dokumentu, na przełomie 2015 i 2016 roku rozpoczną sie prace projektowe dla parku. Jeśli Rada Miasta Krakowa przeznaczy pieniądze na rewitalizację, jest nadzieja, że prace rozpoczną się w 2017 roku.

Śmiech przez łzy
- To jakaś groteska - komentuje Tomasz Kołomyjski, radny "trzynastki". - W ciągu kilkunastu lat powstało co najmniej kilka koncepcji i żadna nie zyskała akceptacji historyków oraz konserwatora. Tymczasem park wymaga natychmiastowej pielęgnacji. Szczególnie drzewostan woła o pomstę do nieba. Nie wiem, czy to miejsce ciągle jeszcze można nazwać parkiem.

Radny wyjaśnia, że samosiejki są tu już wielkości pierwotnych drzew. Porosły m.in. ściany kamieniołomu, doprowadzając do sypania się skał. Trzeba je bezwzględnie usunąć. Dopiero później można zastanawiać się nad alejkami, amfiteatrem, małą architekturą.

Według radnego Kołomyjskiego przyczyną ciągle nieudanych koncepcji jest to, że wykonują je osoby spoza Krakowa, nie czujące historii i klimatu tego miejsca.

Przedstawiciele Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa już przed dwoma laty podpowiadali, aby wykorzystać opracowanie z lat 90. XX w. "Istnieje dokumentacja, wymaga tylko aktualizacji i dostosowania do dzisiejszych wymogów. Nie wyważajmy otwartych drzwi" - mówił nam wtedy dr arch. Krzysztof Wielgus ze SKOZK. Aktualizacją - jak zasugerował - mogłaby się zająć grupa projektantów z udziałem Politechniki Krakowskiej.
Wygląda na to, że ZIKiT w końcu skorzysta z tej rady.

Unikatowy park
Ten najpiękniejszy, nawet mimo zaniedbania, krakowski park powstał w XIX wieku w istniejącym tu od średniowiecza kamieniołomie. Założył go Wojciech Bednarski, dyrektor szkoły w Podgórzu i działacz społeczny. W parku zaczęto organizować zabawy dla dzieci i młodzieży, zimą urządzano lodowisko.

Do końca I wojny światowej istniały na terenie parku trzy pomniki: Jana III Sobieskiego, Tadeusza Kościuszki i Adama Mickiewicza.W 1937 roku zostało odsłonięte popiersie założyciela parku.

W parku rośnie około 100 gatunków drzew i krzewów, wśród nich sosny, jesiony, lipy, brzozy, klony, robinie, kasztanowce, dęby, buki i graby. Są tu także drzewa egzotyczne, m.in.: tulipanowiec amerykański, bożodrzew gruczołowaty, orzech czarny.
(wsp. Małgorzata Mrowiec)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski