Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy plan i zielony park uratuje Lunetę Warszawską? Władze miasta są sceptyczne [WIDEO]

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Przeciwnicy zabudowy fortu protestowali przed magistratem
Przeciwnicy zabudowy fortu protestowali przed magistratem fot. Adam Wojnar
Radni proponują przygotowanie nowego planu miejscowego, który uchroni zabytek Twierdzy Kraków przed zabudową. Mieszkańcy im kibicują, a urzędnicy studzą emocje.

Deweloper na skarpie fortu, pochodzącego z drugiej połowy XIX wieku, chce wybudować dwa bloki mieszkalne oraz biurowiec. - To doprowadzi do dewastacji zabytku i otaczającej go przyrody - alarmuje Agnieszka Myśliwy ze stowarzyszenia Ratujmy Fort Luneta Warszawska. Zdaniem mieszkańców pod topór może pójść nawet 140 drzew.

WIDEO: Agnieszka Myśliwy oraz Jakub Niedźwiedź ze stowarzyszenia Ratujmy Fort Luneta Warszawska opowiadają o zagrożonym forcie

Autor: Piotr Drabik

Na zabudowanie fortu pozwala obowiązujący plan miejscowy „Żabiniec-Południe”. - Jego zapisy są nieprecyzyjne. Z jednej strony bronią zieleni fortecznej, ale z drugiej nie wprowadzają w tym miejscu ograniczeń w zasięgu i wysokości zabudowy - przyznaje Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków.

By rozwiązać ten problem, radni z klubu PO zgłosili projekt uchwały kierunkowej. Wzywają w niej prezydenta Krakowa do sporządzenia nowego planu miejscowego tylko dla Lunety Warszawskiej. Chcą, żeby na terenie zabytku powstał ogólnodostępny park. - Takich terenów zielonych nie ma zbyt wiele blisko centrum miasta, dlatego jest to uzasadnione - przekonuje Jakub Niedźwiedź ze stowarzyszenia broniącego fort przed zabudową.

Jeszcze przed dyskusją na wczorajszej sesji Rady Miasta kilkunastu mieszkańców będących sąsiadami fortu protestowało przed magistratem. „600 proc. betonu”, „Kraków przyjazny mieszkańcom, nie deweloperom”, „Tak dla parku” - to tylko niektóre hasła, które na transparentach wypisali przeciwnicy inwestycji na terenie Lunety Warszawskiej.

Projekt radnych sceptycznie ocenia Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa ds. rozwoju. Wskazuje, że opracowanie nowego planu może potrwać nawet dwa lata. - A w tym czasie mogą zostać podjęte decyzje o zagospodarowaniu fortu - wskazuje Elżbieta Koterba.

Pierwotnie deweloper planował budowę 6-kondygnacyjnych bloków. - Ta koncepcja musi zostać zmieniona, co zostało ustalone podczas spotkania z m.in. mieszkańcami i inwestorem - uzupełnia wiceprezydent Krakowa. Wcześniej plany inwestora negatywnie oceniła Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków.

Nową koncepcję deweloper ma opracować w ciągu najbliższych miesięcy. O postępie prac ma informować mieszkańców sąsiadujących z fortem. - Do tej pory inwestor się z nami praktycznie nie kontaktuje - wytyka Jakub Niedźwiedź.

Podobnie jak mieszkańcy stoi on na stanowisku, że teren fortu powinien zostać zachowany w obecnej formie. Mniej stanowczy w tym temacie jest Jan Janczykowski. - Od strony al. 29 Listopada nie wykluczam możliwości zabudowy, jednak nie w takim zakresie, jak proponował deweloper - mówi wojewódzki konserwator zabytków.

Głosowanie nad uchwałą w sprawie planu miejscowego dla Lunety Warszawskiej odbyło się już po zamknięciu tego numeru gazety do druku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski