Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy prezes IPN z Krakowa? Dr Jarosław Szarek faworytem

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Dr Jarosław Szarek pracuje w IPN w Krakowie
Dr Jarosław Szarek pracuje w IPN w Krakowie fot. archiwum
Personalia. W poniedziałek możemy poznać osobę rekomendowaną przez Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej na szefa tej instytucji. O stanowisko ubiega się czterech kandydatów.

IPN opublikował wczoraj listę kandydatów dopuszczonych do drugiego etapu konkursu na szefa instytucji.

Na poniedziałkowe przesłuchania zostały zaproszone cztery osoby: dr Marek Chrzanowski (mediewista, obecnie dyrektor szkoły podstawowej im. Jana Brzechwy w Puławach), dr hab. Zbigniew Romek (wykładowca m.in. w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN, autor publikacji o cenzurze w PRL i Radiu Wolna Europa), dr Jarosław Szarek (pracownik oddziału IPN w Krakowie, współautor serii popularno-naukowej „Z archiwów bezpieki - nieznane karty PRL”) i dr Paweł Ukielski (wiceprezes IPN, współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego).

Za faworyta w konkursie na nowego prezesa IPN uchodzi dr Szarek. Jednym z powodów takich spekulacji jest jego wieloletnia współpraca zawodowa z wicemarszałkiem Sejmu prof. Ryszardem Terleckim, szefem klubu parlamentarnego PiS, kiedyś dyrektorem krakowskiego oddziału IPN. Jeśli dr Szarek zostanie prezesem IPN, będzie drugim szefem z Krakowa, po śp. Januszu Kurtyce.

W poniedziałek powinno być wiadomo, czy te spekulacje się potwierdzą. Publiczne przesłuchanie kandydatów rozpocznie się w południe. Odbędzie się ono w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” im. prof. Janusza Kurtyki w Warszawie. Tego samego dnia (ok. godz. 16.30) będzie wiadomo, kogo Kolegium IPN rekomenduje na stanowisko prezesa. Zanim do tego dojdzie, jego członkowie na posiedzeniu zamkniętym przeprowadzą dyskusję na temat kandydatów. Potem podejmą uchwałę o rekomendowaniu jednego z nich.

Jeśli w pierwszym głosowaniu żaden kandydat nie uzyska bezwzględnej większości, zostanie przeprowadzone drugie z udziałem tylko dwóch osób z najlepszymi wynikami z pierwszego głosowania. Jeśli i wtedy nie będzie bezwzględnej większości dla jednego z kandydatów, konkurs pozostanie nierozstrzygnięty i trzeba będzie ogłosić nowy.

Przedstawienie wyników konkursu i ewentualnego kandydata na prezesa IPN planowane jest w Sejmie, w obecności marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Ostatecznego wyboru szefa Instytutu dokonuje Sejm za zgodą Senatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski