Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy program bez norm dla węgla [WIDEO]

Agnieszka Maj
Fot. Archiwum
Ekologia. Odpowiedzią rządu na grożące Polsce miliardowe kary za smog jest przygotowanie kolejnego dokumentu planistycznego

- W tym roku walka o poprawę jakości powietrza jest dla mnie priorytetem - zapewniał wczoraj w Krakowie Maciej Grabowski, minister środowiska. Przedstawił założenia krajowego programu ochrony powietrza, w sprawie którego właśnie rozpoczęły się konsultacje społeczne.

Poseł Tadeusz Arkit z PO mówi o tym jak walczyć ze smogiem

Autor: Agnieszka Maj

Jednym z powodów przygotowania takiego dokumentu jest to, że Komisja Europejska zagroziła skierowaniem na Polskę skargi do Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu za to, że nie są u nas przestrzegane normy czystości powietrza. Czas, aby się do nich dostosować, minął w 2013 r. Odpowiedzią na działania Komisji Europejskiej ma być właśnie m.in. krajowy program, który zostanie przyjęty przez rząd w ciągu pół roku.

W Polsce realizowane są już 54 lokalne programy ochrony powietrza. Nie przyniosły one jednak efektów w postaci lepszego powietrza. - I nie będzie poprawy, jeśli nie pojawią się konkretne zmiany w prawie, które dadzą samorządom narzędzia do walki ze smogiem - mówi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego

Autor: Agnieszka Maj

Według niego ważne jest wprowadzenie norm jakości dla węgla. Teraz powietrze zanieczyszczone jest nie z tego powodu, że ludzie palą w piecach śmieci, ale właśnie bardzo niskiej jakości węgiel.

W krajowym programie jakości powietrza nie ma jednak propozycji wprowadzenia norm jakości na węgiel. - Podjęcie decyzji w tej sprawie należy do ministra gospodarki. Będę z nim rozmawiał na ten temat - zapewniał minister Grabowski.

Wymieniał także inne rozwiązania z krajowego programu: nadanie kominiarzom i straży miejskiej większych uprawnień do kontroli pieców, edukacja na temat smogu, zachęcanie do wymiany pieców węglowych oraz popularyzacja ekologicznych środków transportu.

- W tym programie znalazło się niewiele konkretów - ocenia Andrzej Guła.

Jego zdaniem więcej jest ich nawet w raporcie Najwyższej Izby Kontroli na temat smogu, gdzie zawarte zostało m.in. zalecenie wprowadzenia norm dla węgla.

Z raportu wynika także, że Kraków i inne miasta w Polsce wydały na poprawę jakości powietrza w ciągu ostatnich lat 3,7 mld zł. Nie przyniosło to jednak prawie żadnego efektu.

Krakowski, a także Polski Alarm Smogowy zamierzają wziąć udział w konsultacjach na temat krajowego programu ochrony powietrza. Zdaniem ekologów kolejne dokumenty planistyczne nie poprawią sytuacji. Będą więc składać wniosek do programu o uwzględnienie norm jakości dla węgla oraz dla pyłów wydobywających się z pieców.

KAS przygotuje także apel do Ministerstwa Środowiska, w którym będzie domagał się zmian w prawie umożliwiających miastom wprowadzania zakazu wjazdu do centrum starym, trującym samochodom. Wszystkie te postulaty zawiera nowelizacja prawa ochrona środowiska, która została złożona przez posła Tadeusza Arkita w Sejmie.

- Potrzeba zmian radykalnych - mówił marszałek Marek Sowa i zapewniał, że Małopolska ma już na ten cel zarezerwowane pieniądze. - W latach 2014-2020 przeznaczymy 90 milionów euro na dofinansowanie wymiany kotłów. Dodatkowo mamy 140 milionów na transport niskoemisyjny i 96 milionów na termomodernizację budynków publicznych i wielorodzinnych.

Konsultacje na temat programu trwają do 8 kwietnia tego roku. Uwagi można zgłaszać do Departamentu Ochrony Powietrza w Ministerstwie Środowiska: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski