Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy raport Szlachetnej Paczki: samotność doskwiera coraz mocniej. Ruszyła infolinia wsparcia dla seniorów

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Uruchomiona infolinia "Dobre słowa - telefon dla seniorów" działa codziennie w godzinach 10–12 i 17–19 pod numerem: (12) 333 70 88
Uruchomiona infolinia "Dobre słowa - telefon dla seniorów" działa codziennie w godzinach 10–12 i 17–19 pod numerem: (12) 333 70 88 Materiały Szlachetnej Paczki
Samotność, szczególnie dotkliwa dla osób starszych i chorych, stała się bohaterem najnowszego raportu Szlachetnej Paczki. Jak przekazują jego autorzy, jednoosobowych gospodarstw domowych jest dziś w Polsce aż pięć milionów. "Oznacza to, że co czwarty nasz sąsiad wraca do pustego mieszkania. Albo – jak teraz – jest w nim uwięziony. A samotność zabija" - alarmują.

FLESZ - Koronawirus - kiedy będzie dostępna szczepionka

od 16 lat

Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, realizowany przez Stowarzyszenie WIOSNA. W poprzednich latach w ramach Szlachetnej Paczki przygotowywany był raport o biedzie. Teraz przyjrzano się natomiast temu, co szczególnie dotyka nas w ostatnich tygodniach - samotności, izolacji, kwarantannie. Jest też konkretna odpowiedź na zdiagnozowany w raporcie problem.

"Samotność to prawdziwy koszmar. Ale by ją zwyciężyć wystarczy drugi człowiek. Możesz pomóc tym, którzy dzisiaj najbardziej tego potrzebują" - podsumowują i przekonują osoby zaangażowane w Szlachetną Paczkę.

Nowy raport Szlachetnej Paczki to diagnoza społecznego problemu samotności, nazywanej największą epidemią XXI wieku. Publikacja zbiera najważniejsze statystyki z komentarzami ekspertów oraz poruszające historie osób, które w wyniku przymusowej kwarantanny są narażone na pogłębiającą się samotność. Doświadczenie to – co potwierdzają dane – ma realne konsekwencje zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.

– W ostatnich dniach świat niepostrzeżenie się zmienił. Dziś zamiast „wyjdź z domu” samotni (i wszyscy w ogóle) słyszą: zostań, nie wychodź, w ten sposób uratujesz innych. Dla niektórych może to brzmieć jak wyrok – mówi Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki. – Samotność to doświadczenie, które może nieść – a jak pokazuje nasz raport – bardzo często niesie dramatyczne konsekwencje.  

"Cieszyłam się na tę operację. W szpitalu przynajmniej przez kilka dni miałabym opiekę i towarzystwo" – brzmi jedna z wypowiedzi cytowanych w Raporcie o Samotności. Raport donosi, że 67 proc. osób starszych cierpi z powodu długotrwałych problemów ze zdrowiem i chorób przewlekłych. Wielu seniorów musi regularnie korzystać z usług medycznych, do których dostęp – i tak już niełatwy – teraz nagle został im drastycznie ograniczony. Ponadto spotęgowane poczucie samotności związane z przymusową kwarantanną może wywoływać dodatkowe konsekwencje zdrowotne.   

Okazuje się, że co dziesiątej osoby po 80. roku życia nikt nie odwiedza. –  Osoby starsze, w większości kobiety, żyją często w jednoosobowych gospodarstwach domowych. Jest to sytuacja sprzyjająca rozwojowi poczucia samotności i depresji. One z kolei wpływają negatywnie na zdrowie fizyczne osób starszych – komentuje dr hab. Ryszard Szarfenberg, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. – Gdy osoby starsze znajdują się już w szpitalu czy w kwarantannie, samotność i izolacja łączą się z chorobą.  

Jak pokazują dane z Raportu o Samotności, chroniczne poczucie samotności zwiększa prawdopodobieństwo wczesnej śmierci o 14 procent. Aktywuje procesy, przez które spada odporność organizmu i zwiększa jego podatność na infekcje. Koło się zamyka.  

W raporcie pojawiają się historie osób m.in. już od lat prawie nie opuszczających domów, w tym przykutych do łóżka i zdanych na pomoc innych. Teraz, w obliczu pandemii, są pełne obaw, co może się stać, jeśli zabraknie osób, które o nie dbają.  

Wolontariusze Szlachetnej Paczki od ponad dwóch tygodni pomagają w zakupach, w realizacji recept i w sprawach urzędowych, dzwonią do seniorów i poświęcają im czas. Docierają do osób, które z różnych względów nie są objęte pomocą miast i instytucji. 

Nowa inicjatywa Szlachetnej Paczki to uruchomienie infolinii wsparcia dla osób starszych, które w obliczu pandemii koronawirusa walczą ze spotęgowaną samotnością. Infolinia "Dobre słowa - telefon dla seniorów" już działa - codziennie w godzinach 10–12 i 17–19 pod numerem: (12) 333 70 88. 

Telefon od seniora odbierze specjalista – doświadczony psycholog lub terapeuta, który będzie w stanie zapewnić niezbędne wsparcie emocjonalne.

"To ważne, żeby o telefonie dowiedziały się osoby starsze. "Dobre słowa" mają zagościć tam, gdzie są seniorzy – szczególnie w szpitalach, ale też w domach opieki, na klatkach schodowych czy w sklepach, dlatego zachęcamy, aby opowiedzieć o infolinii znajomym, poinformować sąsiadów. Niech starsi i samotni wiedzą, że ktoś na nich czeka. Każdy kto wesprze akcję finansowo, pomaga tym, dla których powstała" - apelują przedstawiciele Szlachetnej Paczki.

Koronawirus: aktualizowany raport

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Krakowskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowy raport Szlachetnej Paczki: samotność doskwiera coraz mocniej. Ruszyła infolinia wsparcia dla seniorów - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski