Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rok akademicki rozpoczęli przyszli weterynarze, biotechnolodzy, dietetycy, ogrodnicy...

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W czwartek odbyła się uroczysta inauguracja 71. roku akademickiego na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. - Rolnictwo przyszłości to nie tylko jedzenie, to przemysł chemiczny, tekstylny, budowlany, kosmetyczny, medyczny - to cały świat, jaki znamy. Odkryjecie nowe, nieznane dotąd lądy, będziecie jak Cortez czy Kolumb, a może jak Miłosz czy polscy olimpijczycy. Pamiętajcie jednak, aby w tej pogoni do wiedzy nie zatracić największego skarbu - samych siebie - zwrócił się do studentów, otwierając nowy rok akademicki, rektor dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK.

W tym roku na URK będzie studiować ponad 7,6 tys. osób, z czego przeszło 2,5 tys. studentów I roku. Nowy rok akademicki rozpoczyna też 1 475 pracowników uczelni.

Podczas czwartkowej inauguracji rektor Uniwersytetu Rolniczego wspomniał m.in. o dwóch wielkich inwestycjach, które będą wkrótce finalizowane. Jako pierwsza, w najbliższy poniedziałek, do użytku zostanie oddana Klinika Małych Zwierząt. Jak wskazał rektor, jest to zasadniczy element własnej bazy uczelni, koniecznej do rozwoju Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej.

- Druga finalizowana inwestycja to Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności. To najnowocześniejsza jednostka do badania i opracowywania składu składników pożywienia. Między innymi pomoże w minimalizacji skutków występowania alergii pokarmowych, które według badań w najbliższych dekadach dotykać będą co piątego mieszkańca globu. Centrum oddane będzie do użytku jeszcze w tym roku kalendarzowym. Zainstalowana tam aparatura stanowić będzie pole testowe współpracy nauki z przemysłem spożywczym - mówił prof. Sylwester Tabor. - A warto sobie uświadomić, z jak wielkim potencjałem będziemy współpracować. Według dostępnych raportów (Eurocash czy Research and Markets) obecnie rynek produktów żywnościowych w Polsce osiąga wartość blisko 100 mld USD, a eksport żywności już ponad 50 mld USD. Pomimo wojny w bieżącym roku jego wartość wzrośnie o ponad 9 procent względem roku ubiegłego - dodał rektor.

Co młodzi ludzie chcą studiować na Uniwersytecie Rolniczym?

Na studia stacjonarne I stopnia na URK zarejestrowało się łącznie 7 703 osoby, czyli w skali uczelni były to blisko 3,4 rejestracje na miejsce.

W tegorocznej rekrutacji największą popularnością wśród kandydatów na studia stacjonarne I stopnia cieszyły się kierunki:

  • weterynaria (9,2 rejestracji na jedno miejsce),
  • etologia i psychologia zwierząt (7,8 chętnych na miejsce),
  • etologia i psychologia zwierząt (7,8),
  • architektura krajobrazu (5,1),
  • dietetyka (4,9),
  • biotechnologia (4,4).

Z kolei najmniejszą popularnością cieszyły się studia niestacjonarne na kierunkach: biogospodarka i gospodarka przestrzenna. Na studia stacjonarne ogółem było 1,48 rejestracji na jedno miejsce.

Nowości w ofercie URK

Pośród oferowanych przez uczelnię kierunków studiów są - poza tymi najbardziej tym razem obleganymi - także m.in.: bioinżynieria zwierząt, biologia stosowana, browarnictwo i słodownictwo, ekonomia, geodezja i kartografia, leśnictwo, ochrona środowiska, rolnictwo, sztuka ogrodowa, winogrodnictwo i enologia czy technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych.

Nowością na URK jest kierunek studiów inżynierskich gastronomia i catering dietetyczny. Został on uruchomiony na Wydziale Technologii Żywności. Uczelnia zaoferowała na tym kierunku 30 miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia i 30 na studiach niestacjonarnych I stopnia. Kształcenie będzie trwało siedem semestrów i skoncentrowane ma być na najbardziej aktualnych trendach na rynku dotyczących m.in. organizacji i zarządzania w gastronomi, nowoczesnych systemów produkcji potraw i ich dystrybucji, cateringu dietetycznego, grafiki i carvingu w owocach i warzywach, neurogastronomii, sztuki dekorowania stołów i potraw, gastronomii molekularnej, zasad projektowania nowych produktów spożywczych, doboru opakowań, dziedzictwa kulinarnego, podstaw dietetyki, przygotowania potraw tradycyjnych i regionalnych. "Zgodnie z potrzebami pracodawców mocny akcent stawiamy na rozwój kompetencji miękkich i przedsiębiorczości, stąd przedmioty takie jak savoir-vivre i protokół dyplomatyczny, komunikacja interpersonalna, autoprezentacja i negocjacje, tworzenie biznesplanów czy zarządzanie karierą" - informuje uczelnia.

Rok jubileuszu uczelni

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie jest jedną z wiodących uczelni w dziedzinie nauk przyrodniczych w Polsce. Wywodzi się z Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie od 1890 roku rozwijały się nauki rolnicze i leśne.

W tym roku uczelnia będzie obchodzić Jubileusz 70-lecia. W ciągu 70 lat jej istnienia mury uczelni opuściło 94 282 absolwentów. Nadano stopień doktora 1 773 osobom, habilitowano 674 naukowców, a 247 osób uzyskało profesury.

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowy rok akademicki rozpoczęli przyszli weterynarze, biotechnolodzy, dietetycy, ogrodnicy... - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski