Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rok nauki i wiele pytań. Eksperci MEN odpowiadają

Redakcja
Od przyszłego roku szkolnego edukacja wczesnoszkolna będzie obowiązywała w klasach I-IV
Od przyszłego roku szkolnego edukacja wczesnoszkolna będzie obowiązywała w klasach I-IV fot. 123RF
Edukacja. Już od września do szkoły muszą iść wszystkie 7-latki. Rodzice 6-latków też mogą posłać dzieci do I klasy. Jeszcze więcej nowości czeka nas w przyszłym roku - likwidacja gimnazjów to najgłośniejszy z pomysłów. Nowelizacja ustawy o systemie oświaty budzi wątpliwości.

Od września obowiązkiem szkolnym objęte są wszystkie dzieci siedmioletnie. Rodzice mogą jednak zdecydować, czy ich pociecha rozpocznie naukę w pierwszej klasie już jako sześciolatek.

- Dziecko 6-letnie będzie miało prawo do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej, o ile wcześniej korzystało z wychowania przedszkolnego - tłumaczy Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jeśli nie uczęszczało do przedszkola, rodzice również będą mogli zapisać je do pierwszej klasy. W takim przypadku niezbędna będzie jednak opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Z kolei dzieci, które rok temu zaczęły naukę jako sześciolatki, mogą jeszcze raz uczęszczać do klasy pierwszej. Drugą mogą powtórzyć ci, którzy zaczęli naukę jako 6-latki dwa lata temu.

Jeszcze więcej zmian czeka nas od roku szkolnego 2017/2018. Poważne zmiany dotkną szkół każdego szczebla. Według zapewnień Prawa i Sprawiedliwości, od września 2017 r. ma zacząć funkcjonować tzw. ośmioletnia szkoła powszechna. Edukacja wczesnoszkolna będzie obowiązywała w klasach I-IV. Dzieci w czwartej klasie będą miały tego samego wychowawcę, co w klasach I-III.

W tym samym czasie rozpocznie się - jak mówi minister edukacji Anna Zalewska - wygaszanie gimnazjów. Młodzież, która miałaby zacząć naukę w klasie I gimnazjum, pójdzie do klasy VII.

Reforma oświaty nie ominie też szkół ponadgimnazjalnych. Znikną zasadnicze szkoły zawodowe - zamiast nich powstaną dwustopniowe szkoły branżowe. Liceum na powrót będzie czteroletnie, a technikum - pięcioletnie.

Monika Jankowska

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty wywołała lawinę pytań. Omawiamy dziś kilka kwestii ważnych na początku roku szkolnego.

- Moje pytanie dotyczy drogi powrotnej 6-letniego dziecka ze szkoły do domu. Czy wystarczy pisemna zgoda rodzica na samodzielny powrót ucznia? W naszej szkole dyrektor nie chce się na to zgodzić i twierdzi, że muszę odbierać dziecko do ukończenia przez nie 7 roku życia.

- Prawo oświatowe nie reguluje przepisów dotyczących samodzielnego poruszania się dziecka po drogach publicznych. Przepisy w tym zakresie są zawarte w prawie o ruchu drogowym. Zgodnie z nimi dziecko w wieku do 7 lat ma zakaz samodzielnego korzystania z drogi, w tym także z chodnika. Dziecko przed ukończeniem 7 lat musi być pod opieką osoby czuwającej nad jego bezpieczeństwem. Ustawodawca uznał, że taką opiekę może też sprawować dziecko, które ukończyło 10 lat.

Dyrektor szkoły, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie może wyrazić zgody na samodzielne opuszczenie placówki przez 6-letnie dziecko. Właściwa opieka nad dzieckiem jest obowiązkiem rodziców lub opiekunów prawnych. Muszą oni zatem zadbać o to, by sześciolatek był przyprowadzany do szkoły i odprowadzany z niej przez osobę dorosłą lub na przykład przez któreś z rodzeństwa, jeśli ukończyło 10 lat.

- Wraz z moim synem trzech uczniów rozpocznie naukę w klasie pierwszej jeszcze raz. Czy do złożonego wniosku trzeba teraz dołączyć opinię poradni?

- Dzieci urodzone w 2009 r., które w roku szkolnym 2015/2016 rozpoczęły naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej, mogą na wniosek rodziców kontynuować naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej w roku szkolnym 2016/2017. Rodzice powinni złożyć wniosek do 31 marca 2016 r. na ręce dyrektora szkoły, do której uczęszcza dziecko.

Ustawodawca nie określił wzoru wniosku. Rodzice samodzielnie go przygotowywali i przekazywali dyrektorowi szkoły. We wrześniu nie trzeba przedkładać jakiejkolwiek opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej ani zgody wychowawcy klasy. Jeśli rodzice złożyli wniosek o kontynuowanie nauki w klasie drugiej, dyrektor miała obowiązek go przyjąć.

- Chciałabym wiedzieć, ilu minimalnie uczniów musi liczyć pierwsza klasa szkoły podstawowej mieszczącej się na wsi?

Zgodnie z prawem oświatowym (art. 61 ustawy o systemie oświaty) zajęcia edukacyjne w klasach I-III są prowadzone w oddziałach klasowych liczących nie więcej niż 25 uczniów. Jednocześnie ten przepis nie wskazuje minimalnej liczby dzieci w oddziale klasy pierwszej. Określają to przepisy przejściowe odnoszące się do roku szkolnego 2016/2017. Zgodnie z nimi dzieciom, które w roku szkolnym 2016/2017 rozpoczną naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej, wójt (burmistrz, prezydent miasta), do 15 czerwca 2016 r. mógł wskazać jako miejsce realizacji obowiązku szkolnego szkołę podstawową inną niż szkoła, w której obwodzie dziecko mieszka.

Tych przepisów nie stosuje się, gdy spodziewana liczba uczniów w klasie pierwszej:
- w szkołach zlokalizowanych na terenach wiejskich lub w miastach do 5000 mieszkańców przekracza 7,
- w pozostałych szkołach przekracza 11.

Jeśli w roku szkolnym 2016/2017 do klasy pierwszej szkoły podstawowej znajdującej się na wsi (lub w mieście do 5000 mieszkańców) zostanie zapisanych do siedmiorga dzieci, wójt gminy może wskazać inną szkołę, w której dzieci będą realizowały obowiązek szkolny.

- Czy w przypadku, gdy rodzic zdecydował już o zapisaniu 6-latka do klasy pierwszej w roku szkolnym 2016/2017, dziecko może zostać odroczone i wrócić jeszcze do przedszkola?

- Od roku szkolnego 2016/2017 dziecko 6-letnie nie będzie objęte obowiązkiem szkolnym. Będzie natomiast miało prawo do edukacji szkolnej, jeśli rodzice złożyli wniosek u dyrektora szkoły. Dyrektor nie ma obowiązku rozpatrywania wniosku o odroczenie dziecka 6-letniego, ponieważ obowiązkiem szkolnym w roku szkolnym 2016/2017 są objęte tylko dzieci 7-letnie. Jeśli zatem zapisała Pani swoje dziecko (urodzone w 2010 r.) do klasy pierwszej szkoły podstawowej w roku szkolnym 2016/2017, nie będzie ono mogło w trakcie roku szkolnego „wrócić” do przedszkola. Przepis dotyczący możliwości odraczania na wniosek rodziców obowiązku szkolnego dziecka 6-letniego do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończyło 6 lat, obejmował dzieci, które obowiązkowo - jako 6-latki - poszły do klasy pierwszej. Obowiązywał on do 31 grudnia 2015 r.

Oprac. KK

Pytanie o podstawę programową i pomoce

Czy od września 2016 r. dzieci rozpoczynające naukę w pierwszej klasie będą uczyły się zgodnie z nową podstawą programową?

Z jakich podręczników będą korzystali uczniowie klas pierwszych - z obecnych czy z nowych?

Dzieci zapisane do pierwszej klasy (również te, które na wniosek rodziców będą kontynuowały naukę w klasie pierwszej), będą realizowały program opracowany przez nauczyciela w oparciu o podstawę programową edukacji wczesnoszkolnej. Będą też korzystały z podręczników, które zostały wybrane przez szkoły. Jeśli więc placówka zdecydowała się w poprzednim roku szkolnym na rządowy podręcznik „Nasz elementarz”, z tego podręcznika w klasie pierwszej oraz z podręcznika „Nasza szkoła” w klasie drugiej będą korzystać uczniowie.

Ponadto każdy nauczyciel jest zobowiązany indywidualizować pracę w grupie. Dlatego musi dostosować metody pracy do potrzeb i możliwości dzieci. Zatem, pracując w klasie, w której są uczniowie zapisani do klasy pierwszej po raz drugi, musi wzbogacić program nauczania o dodatkowe treści oraz korzystać z dodatkowych materiałów edukacyjnych.

Nauczyciele pracujący z dziećmi klas I-III mają ponadto do dyspozycji e-podręcznik do edukacji wczesnoszkolnej (jest dostępny na stronie internetowej Ośrodka Rozwoju Edukacji - www.ore.edu.pl).

Docelowo w e-podręczniku do edukacji wczesnoszkolnej znajdzie się 495 zajęć edukacyjnych, 700 kart pracy, 650 ćwiczeń interaktywnych, 1000 zdjęć, kilkaset tekstów literackich, kilkadziesiąt filmów edukacyjnych, animacje i historyjki obrazkowe.

Interaktywny e-podręcznik stanowi część projektu e-podręczników do kształcenia ogólnego.

(kk)

Kontakt do MEN - zadzwoń, napisz, przeczytaj

infolinia MEN:
22 25 00 120

Kontakt e-mailowy:
[email protected]

Strona w sieci:
www.men.gov.pl/pdr
Eksperci MEN odpowiadają na pytania (pon.-pt. w godz. 8.15-16.15):
tel. 22 34 74 595
(sześciolatek w szkole)

tel. 22 34 74 717
(sześciolatek w przedszkolu)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski