Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Maślany Rynek atrakcją?

Alicja Fałek
W Strategii Nowego Sącza 2020+ prezydent planuje konkurs na koncepcję zagospodarowania Rynku Maślanego. Na adaptację czeka remiza strażacka z wieżą. W planach jest podziemny parking
W Strategii Nowego Sącza 2020+ prezydent planuje konkurs na koncepcję zagospodarowania Rynku Maślanego. Na adaptację czeka remiza strażacka z wieżą. W planach jest podziemny parking Fot. Stanisław Śmierciak
Problemy Nowego Sącza to komunikacja i brak dobrego pomysłu na przyciągnięcie turystów. Strategia miasta 2020+ nie proponuje jednak rewolucyjnych zmian dla dróg ani dla turystyki. Za to mieszkańcy będą mieć podstawę do rozliczania władz z realizacji planów.

W zaktualizowanej Strategii Nowego Sącza 2020+ są zadania i inwestycje, o których mówi się od lat. Dokument rozczarował niektórych radnych. Zdaniem Grzegorza Fecki, brakuje produktu, który mógłby przyciągnąć do miasta turystów i zatrzymać ich na dłużej.

- Teraz Słowacy przyjeżdżają do nas robić zakupy w galeriach handlowych albo w dużych sieciówkach spożywczych, a wolny czas spędzają w Krynicy czy Muszynie - twierdzi radny Fecko. - Ujęte w strategii Sądecka Wenecja i nowy park Strzelecki ich do nas nie przyciągną, podobnie jak Maślany Rynek. Szkoda, że w planach nie znalazło się miejsce np. na budowę całorocznych basenów termalnych.

Propozycje prezydenta

Na liście zadań do realizacji znalazła się natomiast modernizacja Rynku Maślanego, co jest ważne dla drobnych handlowców i mieszkańców miasta, którzy od dziesięcioleci z niego korzystają. Konkurs na zagospodarowanie tego terenu zostanie ogłoszony jeszcze w tym miesiącu.

- Ma to być nowoczesne targowisko, zachowujące dotychczasowe funkcje, ale wzbogacone o podziemny parking - mówi Wojciech Piech, wiceprezydent Nowego Sącza. - Chcemy też odnowić sądecką Starówkę. Zaczniemy w tym roku od remontu ratusza. W planach jest także odbudowa albo zagospodarowanie terenu wokół zamku - dodaje wiceprezydent.

Ciekawie rysuje się także wizja nowej miejskiej biblioteki na wzór wrocławskiej Mediateki. Władze miasta chcą też zagospodarować brzegi Kamienicy robiąc tam tereny rekreacyjne, zbudować ścieżki rowerowe i trasy biegowe oraz dom pomocy dla osób przewlekle chorych. Mają powstać też nowe miejsca parkingowe i centrum wspinaczkowe.

Nacisk na ekologię

Skupią się także na poprawie jakości powietrza, współpracując z sąsiednimi gminami oraz kupując w kolejnych latach 20 ekologicznych autobusów. Finansować będą również bezpłatną profilaktykę w zakresie np. onkologii i chorób serca.

Nowe drogi

- Najważniejsze nasze cele to poprawa komunikacyjna miasta poprzez budowę nowych dróg, wyprowadzenie tranzytu z centrum Nowego Sącza i otwarcie nowych terenów pod inwestycje - wylicza wiceprezydent Piech. - Dlatego na liście priorytetów znalazło się dążenie do budowy tak ważnej dla naszego miasta Sądeczanki oraz połączenia kolejowego z Piekiełka do Podłęża.

Sieć komunikacyjną miasta ma poprawić oddana do użytku w ubiegłym roku obwodnica północna i planowana w bliżej nieznanej przyszłości Węgierska-Bis. Nowe drogi pozwolą wytyczyć przy nich nowe tereny przemysłowe, które miasto zamierza uzbroić i doprowadzić media, w oczekiwaniu na inwestorów.

Konieczna aktualizacja

Nowa Strategia miasta została przygotowana przez prezydenta Ryszarda Nowaka wraz z szeregiem ekspertów i doradców. Ujęte zostały w niej także uwagi mieszkańców Nowego Sącza zgłaszane w ankietach przeprowadzonych w 2014 r.

- Poprzednia strategia była tworzona w 2008 roku. W ciągu sześciu lat wiele się zmieniło, weszły w życie długofalowe strategie dla całego państwa, Małopolski, a nawet Unii Europejskiej - podkreśla Wojciech Piech, wiceprezydent Nowego Sącza. - Dlatego musieliśmy dostosować strategię naszego miasta do szerszej wizji i uwzględnić nowe możliwości finansowania zadań.

Teraz władze miasta dysponują dokumentem, który wyznacza kierunki działania i z którego mieszkańcy Sącza będą mogli je za kilka lat rozliczyć.

Rozmowa. Dariusz Woźniak, doktor nauk ekonomicznych, wykładowca WSB-NLU

- Czy uda się zrealizować zapisy strategii miasta?
- Dokument strategii sam w sobie nie rozwiązuje problemów lokalnej społeczności. Ważne, jak działania będą realizowane i czy przyniosą zamierzone skutki. Aby ocenić możliwości realizacji konkretnych działań i zadań, musimy poczekać na uszczegółowienie programów kluczowych oraz połączenie ich z systemem monitoringu i oceny.

- Który kierunek rozwoju jest dla Pana najciekawszy?
- Nie wiem, czy wybiorę najciekawszy, ale gdyby pokusić się o hierarchizację, zdecydowanie stawiam na program 2 - Nowy Sącz miastem konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki oraz 10 - Nowy Sącz miastem otwartym. Sercem gospodarki są przedsiębiorstwa, stąd zarządzający miastem powinni starać się o ułatwienie prowadzenia działalności istniejących przedsiębiorstw oraz zachęcenie do tego nowych. Szczególnie ważne jest w tym obszarze umiejętne kształtowanie przestrzeni miasta. Program 10 to działania związane z piętą achillesową całej Sądecczyzny, czyli dostępnością komunikacyjną. Warto zwrócić uwagę, że przezwyciężenie tej słabości wymaga współpracy pomiędzy sądeckimi samorządami, co samo w sobie jest wyzwaniem.

Rozmawiała Alicja Fałek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski