Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Prezent urodzinowy Franciszka Józefa ma 140 lat

Edyta Zając
W zabytkowych wnętrzach dworca kolejowego zaprezentowano wystawę zdjęć i miniatury pociągów
W zabytkowych wnętrzach dworca kolejowego zaprezentowano wystawę zdjęć i miniatury pociągów Fot. Damian Radziak
Sądeczanie z okazji jubileuszu istnienia kolei mogli zwiedzać zabytkowe lokomotywy, nowoczesne pociągi i miejsce, z którego steruje się ruchem.

Historyczną podróż od XIX- wiecznych parowozów do nowoczesnych impulsów Newagu można było odbyć w weekend. 140 lat temu do miasta wjechał pierwszy pociąg. Malownicza trasa Tarnów-Leluchów powstała na zamówienie cesarza Franciszka Józefa.

Z okazji jubileuszu przygotowano szereg atrakcji, jak zwiedzanie starych lokomotyw i wystawa zdjęć dokumentujących historię kolei. Swoje podwoje otworzył też Newag. Historia firmy sięga bowiem 1876 roku, gdy dla nowo wybudowanej kolei powstało zaplecze techniczne o nazwie Cesarsko-Królewskie Warsztaty Kolei.

Jubileusz uświetnił również wykład historyczny zorganizowany przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji. - Historia kolei to 140 lat rozwoju naszego miasta. Bez kolei miasto byłoby w zupełnie innej pozycji - zaznacza prezydent Ryszard Nowak. - Kolej i zakłady kolejowe dały temu miejscu szansę na rozwój i ta szansa została wykorzystana. Nowy Sącz koleją stał i mam nadzieję, że poprzez dalsze inwestycje koleją stać będzie. W holu dworca PKP odsłonięto tablicę upamiętniającą malarza Edmunda Cieczkiewicza, absolwenta krakowskiej ASP, który pracował na kolei.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski