Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy sposób na tętniaka aorty

Sylwia Nowosińska
Zdrowie. Nowatorskie operacje będą wykonywane także w Krakowie. Dziś pierwsza próba

W Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie zostanie dziś przeprowadzona operacja wszczepienia stentgraftu fenestrowanego choremu z tętniakiem aorty piersiowo-brzusznej.

Stentgraft to specjalna proteza, która daje pacjentowi z tętniakiem szansę na przedłużenie życia o wiele lat. _– Operacja zostanie przeprowadzona metodą endowaskularną (wewnątrznaczyniową) z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury i potrwa od czterech do sześciu godzin – _informuje dr Mariusz Trystuła z Oddziału Chirurgii Naczyń Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie.

Zabieg nie będzie wymagał otwierania brzucha i klatki piersiowej chorego. Lekarze wykonają jedynie kilka niewielkich nacięć, aby wprowadzić protezę. Będzie to druga w Małopolsce i pierwsza tego typu operacja w Krakowie.

Operacja łączy się ze skomplikowaną i niezwykle kosztowną procedurą. Sama proteza kosztuje 190 tys. zł. Jest jednak refundowana przez NFZ.

Stentgraft fenestrowany różni się od zwykłego stentgraftu, ponieważ posiada specjalne otwory w ścianach bocznych. – Wykorzystanie stentgraftu bez otworów w tym przypadku mogłoby spowodować zamknięcie dopływu krwi – tłumaczy dr Mariusz Trystuła.

Jak informują lekarze, w innych miastach przeprowadza się już od 10 do 15 takich operacji w ciągu tygodnia. W Krakowie wkrótce może być podobnie.

Do tej pory w większości przypadków można było stosować jedynie leczenie zachowawcze. – Niestety, chory cały czas żył ze świadomością, że dojdzie do pęknięcia, a w konsekwencji do dużej utraty krwi i zgonu. Możliwa była także rozległa operacja, która łączyła się z __bardzo wysokim ryzykiem śmierci – tłumaczy w rozmowie z „DP” dr Mariusz Trystuła.

Tętniak to inaczej rozszerzenie naczynia o ok. 50 proc. od jego średnicy wyjściowej. _– Przyczyną tętniaków jest genetycznie uwarunkowane osłabienie tkanki łącznej. Jest wykrywany głównie u __mężczyzn. Często są to ludzie jeszcze młodzi – _mówi dr Mariusz Trystuła.

_– W __większości przypadków pacjent bardzo długo nie zdaje sobie sprawy ze schorzenia. Tętniaki rozpoznawane są zwykle przypadkowo podczas rutynowego badania USG brzucha lub echa serca – _dodaje.

Objawem tętniaka aorty piersiowej jest zazwyczaj ból w obrębie klatki piersiowej promieniujący pomiędzy łopatki. Może towarzyszyć mu krwioplucie. W przypadku tętniaka aorty brzusznej chory może odczuwać ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, często promieniujący do krocza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski