Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy strażnik złotówki

Redakcja
Kadencja Skrzypka, dotychczas pełniącego obowiązki szefa banku PKO BP, potrwa 6 lat i nie będzie go można w tym czasie odwołać ze stanowiska. Ostatecznie na kandydata wysuniętego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego głosowało 239 posłów, a 202 było przeciw.

Sławomir Skrzypek przez sześć lat będzie prezesem Narodowego Banku Polskiego

W atmosferze gorącej debaty politycznej Sławomir Skrzypek został wczoraj nowym prezesem Narodowego Banku Polskiego. - To jest dobra wiadomość dla Polski - ocenił premier Jarosław Kaczyński. Jednak opozycja poddała następcę Leszka Balcerowicza totalnej krytyce.

Niemal do ostatniej chwili, przynajmniej oficjalnie, wahała się Liga Polskich Rodzin. Roman Giertych najpierw rozmawiał w tej sprawie z premierem, potem pojechał do Pałacu Prezydenckiego. Wreszcie wieczorem ogłosił, że Liga kandydata poprze.
Komentując na gorąco swój wybór, Sławomir Skrzypek powiedział, że "czuje ogromną odpowiedzialność" i "chciałby spełnić wymagania zarówno tych, którzy na niego głosowali, jak i tych, którzy byli przeciw".
Pochwał nie szczędzili mu przedstawiciele koalicji. -To bardzo dobry kandydat naszefa Narodowego Banku Polskiego -mówił w debacie szef klubu PiS Marek Kuchciński. Według niego Skrzypek będzie kierował bankiem centralnym w sposób "bezstronny i niezależny", określił go jako "dobrego menedżera i gospodarza". - Kandydat naprezesa NBP nabył te umiejętności, szefując Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska oraz pracując wurzędzie miasta stołecznego czy wbanku PKO BP - przekonywał Kuchciński i dodawał, że Skrzypek jest "znanym i uznanym specjalistą na międzynarodowych rynkach finansowych" oraz ma "solidne wykształcenie ekonomiczne".
-Targ wkoalicji został dopięty, mamy "skrzypka na_dachu" -powiedział po głosowaniu wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski (PSL). Jak dodał, osoba o tak "niskich kwalifikacjach" jak Skrzypek nie gwarantuje dobrego działania banku centralnego.
Wątpliwości nie zostawiło też stanowisko Platformy Obywatelskiej.
-Nie ma zgody napartyjne nominacje doinstytucji, które muszą być niezależne, nie ma zgody PO dla kandydata, który nie ma wiedzy ikompetencji dotego, aby kierować tak poważną instytucją wpaństwie -___mówił Zbigniew Chlebowski.
SŁAWOMIR SKRZYPEK ma 43 lata. Studiował na Politechnice Śląskiej, gdzie ukończył studia magisterskie na Wydziale Budownictwa (specjalność konstrukcje budowlane i inżynierskie). Tytuł magistra inżyniera uzyskał w maju 1989 r. Jest też magistrem nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Tytuł ten pochodzi z nostryfikacji dyplomu MBA z University of Wisconsin - La Crosse (USA).
Nowy prezes NBP ukończył też studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Krakowie w zakresie Zarządzania Aktywami i Pasywami w Polskim Systemie Bankowym oraz na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 1993-1997 pracował w Najwyższej Izbie Kontroli, gdzie zajmował się kontrolą finansową struktur administracji rządowej i samorządowej oraz sektora bankowego. Potem pełnił funkcję zastępcy prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej .
Od maja 2001 r. do stycznia 2002 r. był członkiem zarządu PKP SA, odpowiedzialnym za restrukturyzację i nadzór właścicielski. Od listopada 2002 r. pełnił funkcję zastępcy Lecha Kaczyńskiego, wówczas prezydenta Warszawy; odpowiadł m.in. za politykę finansową, inwestycje i nadzór właścicielski. Od końca września 2006 r. pełnił obowiązki prezesa zarządu PKO BP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski