Nowy system, nowe zasady

SIE
Udostępnij:
Nowe zasady kontraktowania, nowy system ratownictwa medycznego, nowe reguły finansowania części badań diagnostycznych - z tym wszystkim poradzić sobie musieli krakowianie od początku tego roku. Radni z Komisji Zdrowia i Profilaktyki Rady Miasta Krakowa postanowili zaprosić przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia, aby wyjaśnili obowiązujące obecnie zasady funkcjonowania i finansowania opieki zdrowotnej w Krakowie.

W systemie ochrony zdrowia gubią się nie tylko "przeciętni" pacjenci, ale także radni

   Podstawowa opieka zdrowotna. - Obowiązuje, tak jak dotychczas, stawka kapitacyjna, czyli na każdego zadeklarowanego pacjenta - _wyjaśnia Tomasz Jasiński, naczelnik Wydziału Świadczeń Zdrowotnych Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - _Stawka ta zróżnicowana jest w zależności od wieku. Za pacjentów w wieku do 6 lat: 85,68 zł, za pacjentów w wieku 7 - 64 lata: 57,12 zł, za pacjentów w wieku powyżej 65 lat: 97,10 zł.__Do krakowskich lekarzy pierwszego kontaktu zapisanych jest 806 tys. osób, w tym 44 tys. 385 dzieci do 6 lat i 11 tys. 544 osoby w wieku powyżej 65 lat. _Deklaracje na świadczenia pielęgniarki środowiskowej złożyło jedynie 570 tys. krakowian, a do położnej środowiskowo-rodzinnej - ponad 194 tys. kobiet. W przypadku problemów zdrowotnych najpierw zgłaszać się powinniśmy do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej - tego, do którego jesteśmy zadeklarowani. To on decyduje o ewentualnych badaniach czy dalszym leczeniu. On również kieruje do specjalisty. Skierowanie jest ważne na terenie całego kraju, niezależnie od tego, w jakiej miejscowości było ono wystawione.
   Opieka całodobowa. Do tej pory zobowiązany był pełnić ją lekarz opieki podstawowej i tak na razie jest w województwie małopolskim. Najczęściej lekarze w przychodniach podzlecają opiekę całodobową innym firmom, np. pogotowiu ratunkowemu - informacja, do kogo należy się zwracać w godz. 18 - 8, powinna znajdować się na każdym gabinecie lekarza poz. Po proteście lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego w całej Polsce obowiązywać będą nowe zasady finansowania opieki całodobowej. - _Na razie jest ona sprawowana wg dotychczasowych umów - _wyjaśnia Tomasz Jasiński. - _W najbliższym czasie odbędą się rozmowy ze świadczeniodawcami na ten temat.
Opieka całodobowa oznacza dostęp do lekarza w nocy oraz w weekendy i święta.
   System ratownictwa medycznego. W Krakowie obowiązuje nowy system od 1 stycznia; od 1 lutego został on rozbudowany. Obecnie w nagłych wypadkach należy zgłaszać się do najbliższego miejsca zdarzenia jednego z 6 szpitalnych oddziałów ratunkowych: pogotowie, ul. św. Łazarza oraz szpitale: im. Narutowicza, im. Żeromskiego, im. Rydygiera, MSWiA i wojskowy. Dzieci do 14 lat przyjmowane są w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym oraz w szpitalu im. Żeromskiego. Ostre dyżury pozostają w dziedzinach: okulistyka, laryngologia i urologia - dokładny grafik znaleźć można w gazetach oraz pod numerem informacji medycznej: 661-22-40. Karetkę wzywamy pod numerem: 999. Z systemu ratownictwa medycznego korzystamy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. W innych sytuacjach należy zwrócić się o poradę do lekarza rodzinnego. Ratownictwa nie obowiązuje rejonizacja ani skierowania.
   Opieka specjalistyczna. - _Wprowadzono zasadę współfinansowania niektórych badań diagnostycznych przez specjalistów - _mówi Tomasz Jasiński. Oznacza to, że za badanie w części płaci bezpośrednio NFZ, a częściowo lekarz specjalista, który daje skierowanie. Na tej liście znalazło się 19 procedur, takich jak np. gastroskopia, angiografia, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Do specjalisty kieruje lekarz podstawowej opieki lub inny lekarz specjalista, który ma kontrakt z NFZ. Bez skierowania przyjmują: dermatolog i wenerolog, ftyzjatra (specjalista leczący gruźlicę), ginekolog, okulista, onkolog, psychiatra, stomatolog oraz specjalista zajmujący się leczeniem uzależnień (od alkoholu, środków odurzających, substancji psychotropowych, tytoniu) i specjalista zajmujący się leczeniem zakażenia wirusem HIV. Skierowanie nie jest potrzebne, jeśli wizyta u specjalisty wynika z bezpośredniego zagrożenia życia lub porodu.
   Szpitale. Do nich kieruje lekarz opieki podstawowej lub specjalista. Pacjent ma prawo wyboru szpitala, tutaj także nie obowiązuje rejonizacja. Jak wynika z materiałów przygotowanych przez Wydział Spraw Społecznych UMK, wartość kontraktu Szpitala im. Żeromskiego wynosi w tym roku ponad 41,5 mln (w roku ub. ponad 40 mln 185 tys.), a Szpitala im. Narutowicza - 31 mln 125 tys. (ub. rok prawie 30 mln). (SIE)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie