Nowy system świadczeń rodzinnych

Redakcja
Od 1 maja 2004 r. Urząd Miasta Krakowa będzie przyznawał i wypłacał świadczenia rodzinne. Tego dnia wchodzi w życie ustawa z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Tym samym wprowadzony zostanie nowy system, odrębny od funkcjonującego systemu pomocy społecznej.

   
   Świadczenia rodzinne wprowadzone będą w miejsce kilku dotychczasowych świadczeń, przyznawanych do tej pory przez różne instytucje (m.in.: ZUS, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Grodzki Urząd Pracy). Będą to zasiłki rodzinne, dodatki z tytułu: urodzenia dziecka, opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego terminu, samotnego wychowywania dziecka, kształcenia i rehabilitacji, rozpoczęcia roku szkolnego, podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania, a także zasiłki pielęgnacyjne i świadczenia pielęgnacyjne.
   Informacje o świadczeniach rodzinnych od 15 marca br. udzielane będą w godz. 9.00-14.00, w następujących punktach informacyjnych Urzędu Miasta Krakowa:
   - pl. Wszystkich Świętych 3-4, tel. 422-61-81,
   - ul. Grunwaldzka 8, tel. 411-64-24,
   - ul. Wąwozowa 34 (Grodzki Urząd Pracy), tel. 644-61-60.
   W drugiej połowie marca materiały informacyjne można będzie również otrzymać w Urzędzie Miasta Krakowa, siedzibach Rad Dzielnic, filiach MOPS, a także znaleźć na stronie MPI "Magiczny Kraków": http://www.krakow.pl.
   Pełną listę nowych świadczeń wraz z istotnymi informacjami na ich temat oraz listę załączników do wniosku o otrzymanie świadczenia publikujemy poniżej.
   Do wniosku o przyznanie świadczenia trzeba będzie dołączyć m.in:
   - zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach (netto) członków rodziny
   - zaświadczenie o innych dochodach
   - oświadczenie o przychodach osiąganych przez osoby podlegające przepisom o zryczałtowanym podatku dochodowym
   - odpowiednie (zależnie od rodzaju świadczenie, o jakie się ubiega) zaświadczenia lub oświadczenia stwierdzające: wiek dziecka, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, prawomocny wyrok sądu rodzinnego, zaświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły (pow. 16 lat), zaświadczenie o terminie i okresie urlopu wychowawczego oraz o okresach zatrudnienia.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie