Nowy Targ. Pracę szpitala paraliżują "połamani" narciarze

Nowy Targ. Pracę szpitala paraliżują "połamani" narciarze

Zdjęcie autora materiału

Tomasz Mateusiak

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu odwołał wszystkie planowe operacje. Powód? Nie ma kto usypiać osób, które mają położyć się pod chirurgiczny skalpel. Jak wyjaśnia dyrektor nowotarskiej placówki Marek Wierzba sytuacja spowodowana jest przynajmniej dwoma czynnikami. Pierwszym jest grypa, na którą zachorowała połowa z zatrudnionych w szpitalu anestezjologów. Drugim duża liczba pacjentów, którzy łamią kości podczas jazdy na nartach.
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

Brakuje lekarzy

- W zeszłym tygodniu musiałem tymczasowo zawiesić wszystkie planowe operacje na oddziale - potwierdza Marek Wierzba, dyrektor nowotarskiego szpitala im. Jana Pawła II. Nie są więc wykonywane m.in. wszczepienia endoprotez biodra i kolana czy operacje bypasów.

- Nie wykonujemy żadnej operacji, o ile jej przeprowadzenie nie jest konieczne w celu ratowania życia lub uchronienia kogokolwiek przed trwałym kalectwem- podaje dyrektor.

Sezon na grypę

Jak wyjaśnia, obecnie w szpitalu jest zatrudnionych sześciu lekarzy anestezjologów. Trzech z nich zachorowało na grypę.

- Nie ma się tu co doszukiwać jakiś podtekstów - mówi dyrektor lecznicy. - Mamy sezon na takie choroby, a przecież lekarze są narażeni na infekcje, bo przebywają wśród chorych. Taki stan rzeczy powoduje jednak, że o połowę spadła nam zdolność operacyjna, bo nie ma komu usypiać pacjentów przed zabiegiem.

Wierzba liczy, że ten stan zmieni się za kilka dni, gdy anestezjolodzy wyzdrowieją i wrócą do pracy. Wówczas operacje planowe zostaną przywrócone.

Operacji nawet więcej...

Myli się jednak ten, kto sądzi, że w takiej sytuacji sale operacyjne w szpitalu stoją puste. Wprost przeciwnie.

W chwili obecnej placówka przyjmuje każdego dnia dziesiątki pacjentów, którzy połamali na pobliskich stokach w Białce Tatrzańskiej ręce czy nogi. Ci ludzie często wymagają operacyjnej pomocy chirurgicznej. To powoduje, że pomimo odwołania zabiegów planowych ogólna liczba pacjentów wprowadzonych w stan narkozy jest dziś każdego dnia większa niż ma to zazwyczaj miejsce w Nowym Targu.

- Chylę czoła przed lekarzami anestezjologów, którzy pracują u nas obecnie - mówi dyrektor Wierzba.Operacje prowadzone są nawet w środku nocy, bo inaczej się nie da.

... bo są kontuzje na stokach

Słowa dyrektora potwierdzają ratownicy Tatrzańskiego i Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy dyżurują na trasach narciarskich Podhala, Spisza, Pienin czy Orawy.

- Każdego dnia dochodzi do przynajmniej kilku poważnych wypadków - mówią ratownicy górscy.


ZOBACZ KONIECZNIEFLESZ:Zakaz handlu w niedzielę. Zmiany rządu wstrzymaneKomentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Polszczyzna

Czytelnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści

„Nie ma się tu co doszukiwać jakiś podtekstów - mówi dyrektor lecznicy.”
Jestem przekonany, że dyrektor powiedział „jakichś”, a analfabeta Mateusiak napisał „jakiś”, bo nie zna różnicy między tymi...rozwiń całość

„Nie ma się tu co doszukiwać jakiś podtekstów - mówi dyrektor lecznicy.”
Jestem przekonany, że dyrektor powiedział „jakichś”, a analfabeta Mateusiak napisał „jakiś”, bo nie zna różnicy między tymi słowami.

„Chylę czoła przed lekarzami anestezjologów, którzy pracują u nas obecnie - mówi dyrektor.”
Jestem przekonany, że dyrektor powiedział „anestezjologami”, a analfabeta Mateusiak napisał inaczej, bo nie zna odmiany.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
boże ty widzisz i nie grzmisz

narciarz miejscowy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

a od kiedy Białka Tatrzańska należy do tego dziadowskiego szpital ?
Cały czas należymy do Zakopanego .
Fajne mi stwierdzenie "POBLISKIE STOKI " Prawie 20 km .rzeczywiście bardzo blisko


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie wiesz co piszesz

Znawca tematu (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Z Białki Tatrzańskiej do szpitala w Nowym Targu karetka na sygnale pojedzie 5 minut. Do Zakopanego (choć to ten sam powiat) 15. Dlatego wielu połamanych wiezie się właśnie do bliżej położonego...rozwiń całość

Z Białki Tatrzańskiej do szpitala w Nowym Targu karetka na sygnale pojedzie 5 minut. Do Zakopanego (choć to ten sam powiat) 15. Dlatego wielu połamanych wiezie się właśnie do bliżej położonego Nowego Targu. To żadne odkrycie Ameryki tylko zwykły fakt. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
sra tat

miejscowt (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6

Przepraszam bardzo , ale dziadu sakramencki Białka Tatrzańska należy do Zakopanego , i to stamtąd karetki jeżdżą , więc nie pierdol głupot wieprzu .Wiem , bo tam mieszkamy , i nie wciskaj ciemnoty...rozwiń całość

Przepraszam bardzo , ale dziadu sakramencki Białka Tatrzańska należy do Zakopanego , i to stamtąd karetki jeżdżą , więc nie pierdol głupot wieprzu .Wiem , bo tam mieszkamy , i nie wciskaj ciemnoty ludziom .Też sobie wynalazł powódzwiń

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »