Nowy Targ: W szpitalu znów działa oddział neurochirurgii. Po...

Nowy Targ: W szpitalu znów działa oddział neurochirurgii. Po 3 dniach uratował już pierwsze życie!

Zdjęcie autora materiału

Tomasz Mateusiak

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Nowy Targ: W szpitalu znów działa oddział neurochirurgii. Po 3 dniach uratował już pierwsze życie!
Zaledwie trzy dni wystarczyły by nawet najwięksi sceptycy przekonali się, że decyzja Narodowego Funduszu Zdrowia o ponownym otwarciu (po 7 latach) w nowotarskim szpitalu, oddziału neurochirurgii urazowej była trafna!
Nowy Targ: W szpitalu znów działa oddział neurochirurgii. Po 3 dniach uratował już pierwsze życie!
- Wczoraj około godziny 8 rano, w okolicach wsi Stare Bystre doszło do wypadku - mówi Mariusz Wójcik, rzecznik prasowy nowotarskiej policji. - 82 letni mieszkaniec tej wsi kosił pole swoim traktorem do którego podpiął kosiarkę rotacyjną. W pewnej chwili uznał, że maszyna działa nieprawidłowo i zszedł z ciągnika. Wówczas kosiarka uderzyła go w głowę i uszkodziła rękę.

Jak dodaje policjant, jako że mężczyzna był umierający wezwano mu na pomoc śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jego załoga przetransportowała rannego do szpitala... w Nowym Targu. Tu przeprowadzono jego operację.

Jeszcze 4 dni wcześniej byłoby to niemożliwe. Oddział neurochirurgii urazowej działa w podhalańskiej placówce dopiero od 1 lipca. Wcześniej - przez długich 7 lat (od kiedy NFZ zamknął pierwszy oddział neurochirurgii na Podhalu) każdego pacjenta wymagającego szybkiej operacji mózgu trzeba było transportować do Krakowa.

- Działo się to w sytuacji gdy każda minuta zwłoki do rozpoczęcia operacji mogła być dla pacjenta śmiertelna - mówi Marek Wierzba, dyrektor nowotarskiego szpitala. - A przecież makroregion Podhala (powiat tatrzański, nowotarski, suski - przyp. red.) jest duży i często dochodzi tu do urazów głowy. Mają one miejsce podczas wycieczek w góry, jazdy na nartach czy na skutek wypadków komunikacyjnych lub losowych.

***Nareszcie! Na Podhale po długich siedmiu latach przerwy wraca szpitalny oddział neurochirurgii. Od teraz pacjentów z urazem głowy, do którego doszło np. podczas wypadku w górach, nie trzeba będzie już transportować śmigłowcem czy karetką do Krakowa.

Odział neurochirurgii otwarto w niedzielę 1 lipca w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu.

Prosili NFZ przez 7 latO tym, że tak się może stać, pisaliśmy już w maju. Dyrekcja placówki złożyła wówczas do Narodowego Funduszu Zdrowia ofertę z propozycją prowadzenia tego typu jednostki. Nieoficjalne przecieki potwierdzały, że oferta została zaakceptowana.

Nowotarski szpital przez ostatnie 7 lat podobne oferty wysyłał wielokrotnie. Wówczas pomysł ponownego otwarcia zamkniętej w 2011 roku neurochirurgii NFZ jednak odrzucał.

Będzie bezpieczniej- Teraz na szczęście stało się inaczej i oddział działa - mówi Marek Wierzba, dyrektor szpitala. - To wspaniała wiadomość. Makroregion Podhala (powiat tatrzański, nowotarski, suski - przyp. red.) jest duży i często dochodzi tu do urazów głowy. Mają one miejsce podczas wycieczek w góry, jazdy na nartach czy na skutek wypadków komunikacyjnych lub losowych. Dotychczas takich pacjentów trzeba było wieść na operację do Krakowa. Wszystko to w sytuacji, gdy każda minuta zwłoki mogła być dla tych ludzi śmiertelna - dodaje


Mogą operować choćby zarazNowy oddział ma 20 łóżek i zajmuje część 4 piętra w nowotarskim szpitalu. Zabiegi będą tu wykonywane w trybie planowym, jak i nagłym. - Nikomu nie życzymy, by doznał poważnego urazu głowy. Mogę jednak zapewnić, że jesteśmy przygotowani nawet na pomoc ludziom z naprawdę poważnymi urazami - mówi doktor Mariusz Gierba, wicedyrektor szpitala ds. medycznych. - Mamy świetny zespół (ordynatorem neurochirurgii został dr. n. med. Sławomir Dyszkiewicz z Krakowa) oraz doskonały sprzęt.

Pomogli ludzie z PiS?Wiele osób zadaje sobie pytanie, co spowodowało, że szpital nagle odzyskał kontrakt na neurochirurgię? Nieoficjalnie mówi się o tym, że pomogły w tym osoby wysoko postawione w PiS, dla których Podhale to matecznik.

ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Lecz sie...

mieszkancu (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Ciekaw jestem czy zawistna (1os) osoba pisząca poniższe komentarze napisze podobną opinię, gdy ona sama lub ktoś z jej bliskich znajdzie sie w potrzebie udzielenia szybkiej neurochirurgicznej pomocy

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
won

MIESZKANIEC 123 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

NIE URATOWAŁ ŻYCIA , B0 chłop umarł . Jebani partacze .Lepiej zamknijcie od razu .Jeden trup już wystartczy .

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bodej ta bodej

MIESZKANIEC 123 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

ło jezu CUD . MACIE się czym szczycić .Mój znajomy kona od tygodnia w wasZej :cudownej ubojni : i nawet nie ma mu kto cewnika zmienić ŻYDOWSKIE SQRWYSYNY

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »