Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Numerki wycinali ze spódnic

Piotr Pietras
Tak prezentował się zespół Iskry w 2012 roku.  W górnym rzędzie (pierwsza z lewej) prezes klubu Barbara Gajda
Tak prezentował się zespół Iskry w 2012 roku. W górnym rzędzie (pierwsza z lewej) prezes klubu Barbara Gajda Fot. ARCHIWUM KLUBU ISKRA TARNOW
HISTORIA PEWNEJ KOSZULKI: ISKRA TARNÓW. Barwy klubowe. Początki ruchu sportowego na terenie Krzyża, który obecnie jest jedną z dzielnic Tarnowa, sięgają 1937 roku. Wtedy garstka zapaleńców, miłośników piłki nożnej, siatkówki i lekkoatletyki założyła Klub Sportowy Iskra.

Głównym założycielem i pierwszym prezesem klubu był Władysław Kaszluga. Po dzień dzisiejszy wiele osób zastanawia się dlaczego klub nazywa się Iskra. – Klub sportowy miał być iskierką, która doprowadzi do tego, że rozbłyśnie i rozpali w __sercach zawodników sportowy ogień – wyjaśnia obecna prezes Iskry Barbara Gajda.

Pierwsze mecze zespół Iskry rozgrywał na ugorach w Krzyżu. Zawodnicy sami kupowali sobie wtedy stroje piłkarskie oraz piłki, którymi rozgrywali mecze. Koszulki piłkarzom szyli także znani wówczas mistrzowie krawieccy Roman i Bolesław Baranowie.

W czasie II wojny światowej Iskra zawiesiła swoją działalność, natomiast po zakończeniu działań wojennych klub odżył na nowo. Początkowo utrzymywał się jedynie z dochodów z zabaw, festynów oraz przedstawień organizowanych w Domu Ludowym w Krzyżu. W klubie nie było wtedy zbyt dużo pieniędzy, dlatego zwodnicy sami szyli i naprawiali piłki, buty oraz prali swoje stroje. Zespół posiadał wtedy tylko jeden komplet strojów, gdyż na więcej nie było go stać. Były to białe koszulki z zieloną koniczynką po lewej stronie oraz czarne spodenki.

W 1947 roku uchwalono, że dwa kluby sportowe działające na terenie Krzyża, Iskra i Orzeł, zostaną połączone. W wyniku fuzji powstał wtedy Gminny Klub Sportowy Krzyżowianka. Wówczas rozpoczęto także budowę nowego boiska, które otwarto rok poźniej. Nazwa Krzyżowianka nie funkcjonowała jednak zbyt długo, gdyż w lokalnym środowisku cały czas używano nazwy Iskra i tak pozostało do dziś.

W połowie lat 70. nawiązano ścisłą współpracę z Błękitnymi Tarnów, jednak pod koniec lat 80. klub został rozwiązany i Iskra „zgasła” aż do 1999 roku.

Początki po reaktywacji były bardzo trudne. Zaczęto od utworzenia tak zwanej drużyny „łąkowej”, w której zawodnicy grali w czerwonych podkoszulkach. Później za pieniądze uzyskane ze sprzedaży porzeczek i owoców leśnych, zbieranych przez samych piłkarzy, zakupiono żółte koszulki z niebieskimi rękawami (takie są barwy klubu). – Na koszulkach nie było jednak numerów. Chłopcy grający w drużynie wpadli wtedy na pomysł, by samodzielnie wycinać cyfry oraz __literki (z przodu na koszulkach widniał napis Iskra) ze starych spódnic swoich mam. Te widząc zaangażowanie synów ruszyły im z pomocą i przyszywały wspomniene cyferki i literki na koszulki – wspomina Barbara Gajda.

W ostatnich latach piłkarze Iskry występują w całych czerwonych strojach, żółtych koszulkach i niebieskich spodenkach, białych koszulkach i czarnych spodenkach oraz w jasnoniebieskich strojach firmy Legea.

Warto podkreślić, że w sezonie 2010/11 zespół Iskry występując w nowosądecko-tarnowskiej V lidze był drugą siłą w Tarnowie, ustępując jedynie grającej wtedy dwie klasy wyżej Unii. Obecnie drużyna z tarnowskiej dzielnicy Krzyż rywalizuje na boiskach klasy A.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski