Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O co przez cztery lata powinni walczyć małopolscy parlamentarzyści

Redakcja
Fot. Wacław Klag
Fot. Wacław Klag
Pieniądze na nowe odcinki dróg i linii kolejowych oraz pilnowanie, by budżet państwa w wystarczającym stopniu finansował inwestycje w ramach rządowych programów - to lista zadań dla małopolskich posłów i senatorów.

Fot. Wacław Klag

W pierwszej kolejności muszą powalczyć o gwarancje finansowe dla drugiego odcinka drogi ekspresowej S7 w Krakowie, stanowiącej wschodnią obwodnicę miasta. Ta inwestycja jest gotowa do realizacji, ale zabrakło na nią pieniędzy. Dalsze wstrzymywanie rozpoczęcia prac może skutkować tym, że przygotowania trzeba będzie rozpoczynać od nowa. W kampanii wyborczej praktycznie wszyscy kandydaci deklarowali poparcie dla tej inwestycji.

W przypadku S7 trzeba także postarać się o przyśpieszenie przygotowań do budowy tej drogi na terenie całej Małopolski. Chodzi o odcinek od Krakowa w kierunku województwa świętokrzyskiego, ale też od Lubnia w stronę Nowego Targu i Zakopanego. Odsunięcie tych inwestycji na blisko 20 lat oznacza m.in. zaprzepaszczenie zaawansowanych przygotowań do przebudowy kolejnego odcinka "zakopianki" z tunelem pod Luboniem. Konieczne jest także znalezienie źródła finansowania północnej obwodnicy Krakowa, przyspieszenie przygotowań do budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, urealnienie koncepcji budowy dwupasmówki do Nowego Sącza czy z Tarnowa w kierunku Kielc.

Najważniejszą inwestycją kolejową powinna być linia łącząca Podłęże z Piekiełkiem. Dzięki temu połączeniu znacznie skróci się czas podróży pociągiem z Krakowa do Nowego Sącza i Zakopanego. Nie należy się spodziewać, by do roku 2015 wbito łopaty na budowie nowej trasy, ale warto zabiegać o to, by nie było żadnych barier dla jej realizacji w kolejnej kadencji Sejmu.

Przy staraniach o dodatkowe pieniądze nie wolno zapominać o tych już przynależnych Małopolsce na dokończenie zbiornika Świnna Poręba, budowę kolejnych obiektów w ramach Kampusu 600-lecia odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, realizację programu ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły, budowę nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie czy rewaloryzację zabytków Krakowa.

Grzegorz Skowron

LISTA PRIORYTETÓW

* Droga ekspresowa S7 - pieniądze na dokończenie jej w Krakowie, przyspieszenie przygotowań do budowy od Krakowa do granicy województwa świętokrzyskiego oraz od Lubnia w kierunku Nowego Targu

* Beskidzka Droga Integracyjna - przygotowanie inwestycji do realizacji

* Północna obwodnica Krakowa - decyzja o wpisaniu jej do planów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad lub znalezienie innego źródła jej sfinansowania

* Dojazdy do autostrady A 4

* Linia kolejowa Podłęże - Piekiełko - przygotowanie inwestycji, gwarancje finansowe.

* Dokończenie budowy zbiornika Świnna Poręba

* Program przeciwpowodziowy dla Małopolski

* Budowa nowego szpitala uniwersyteckiego w Krakowie

* Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa

* Kampus 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego

* Ustawa górska

(GEG)

Okręg nr 12

Tadeusz Arkit

PO

Poseł: Libiąż, powiat chrzanowski

Liczba zdobytych głosów - 12 458 (5,20 proc.)

Z burmistrza na posła

Poseł w kadencji 2007- -2011, wieloletni burmistrz Libiąża, z wykształcenia inżynier górnictwa, 214 wystąpień poselskich, 280 interpelacji, współtworzył m.in. tzw. ustawę śmieciową.
Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Modernizacja linii kolejowej, zwłaszcza trasa Oświęcim - Chrzanów, budowa Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, budowa drogi S1 z przebiegiem przez Oświęcim.

Okręg nr 12

Joanna Bobowska

PO

Posłanka: powiat myślenicki

Liczba zdobytych głosów - 7976 (3,33 proc.)

Absolwentka Akademii Muzycznej

Jest absolwentką Wydziału Teorii w Akademii Muzycznej w Krakowie. W latach 90. rozpoczęła pracę w samorządzie gminnym Myślenic na stanowisku specjalistki do spraw promocji, jest założycielką grupy partnerskiej Beskidek.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Rozwój produktu turystycznego Małopolski, rozwój infrastruktury drogowej, wykorzystanie energii odnawialnej (obniżenie emisji CO2 do atmosfery).

Okręg nr 12

Paweł Graś

PO

Poseł: Kęty, powiat oświęcimski

Liczba zdobytych głosów - 36 992 (15,45 proc.)

Poseł i rzecznik rządu

Ma 47 lat, posłem jest nieprzerwanie od 1998 roku. Od 2009 roku pełni funkcję rzecznika rządu Donalda Tuska. Jest absolwentem UJ, studiował prawo, a następnie dziennikarstwo.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Przełamać impas przy Beskidzkiej Drodze Integracyjnej i drodze ekspresowej S1. Realizować program ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły.

Okręg nr 12

Marek Jerzy Łatas

PiS

Poseł: Myślenice, powiat myślenicki

Liczba zdobytych głosów - 12 466 (5,21 proc.)

Trzecia kadencja

Ma 51 lat. Mieszka w Myślenicach. Absolwent WSP (obecnie UP) w Krakowie. Zanim został posłem (w 2005 roku), był dyrektorem Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Zbiornik w Świnnej Porębie, Beskidzka Droga Integracyjna, "zakopianka" na odcinku Lubień - Rabka, obejście zachodnie Myślenic i udostępnienie Zbiornika Dobczyckiego dla rekreacji.

Okręg nr 12

Dorota Niedziela

PO

Platforma Obywatelska Poseł: Kęty, powiat oświęcimski

Liczba zdobytych głosów - 6 166 (2,58 proc.)

Weterynarz w parlamencie

Jest lekarzem weterynarii, specjalistą z zakresu chirurgii weterynaryjnej, współwłaścicielem przychodni weterynaryjnych w Kętach i Bielsku-Białej.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

W polityce i życiu publicznym, także w naszym regionie, potrzebny jest zastrzyk zdrowego rozsądku oraz współpraca przedstawicieli różnych opcji politycznych na rzecz Małopolski.

Okręg nr 12

Marek Polak

PiS

Poseł: Andrychów, powiat wadowicki

Liczba zdobytych głosów - 6 341 (2,65 proc.)

Pracowity poseł

To trzecia jego poselska kadencja, słynie z dużej liczby składanych interpelacji. Wcześniej pracował w wytwórni silników wysokoprężnych w Andrychowie i był radnym w tym mieście.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Najważniejsza jest ciągle pozostająca w planach Beskidzka Droga Integracyjna i dokończenie budowy zapory w Świnnej Porębie.
Okręg nr 12

Krzysztof Szczerski

PiS

Poseł: Kraków

Liczba zdobytych głosów - 4 751 (1,98 proc.)

Politolog i ekspert

Jest doktorem habilitowanym nauk o polityce, wykładowcą UJ, ekspertem w zakresie polityki europejskiej i administracji publicznej. W rządzie Jarosława Kaczyńskiego pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych i wiceministra w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Zapowiada lobbowanie na rzecz objęcia Małopolski nową makroregionalną strategią rozwojową Unii Europejskiej.

Okręg nr 12

Beata Szydło

PiS

Poseł: Przecieszyn, powiat oświęcimski

Liczba zdobytych głosów - 43 612 (18,22 proc.)

Prawa ręka Kaczyńskiego

Wiceprezes partii Prawo i Sprawiedliwość, polityk z dużym doświadczeniem samorządowym, była burmistrz górniczej gminy Brzeszcze.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Wiceprezes PiS nie widzi możliwości utworzenia rządowej koalicji PO-PiS. Parlamentarzyści z regionu powinni jednak ze sobą współpracować, tak jak dotąd w zachodniej Małopolsce.

Okręg nr 13

Andrzej Adamczyk

PiS

Poseł: Kraków, powiaty: krakowski, miechowski, olkuski

Liczba zdobytych głosów - 14 297 (2,82 proc.)

Z samorządu do Sejmu

Ma 52 lata, jest żonaty, ma dwoje dzieci, z zawodu technik budowlany, mieszka w Krzeszowicach. Jest posłem od 2005 roku. Do tego czasu od 1998 roku był radnym Rady Powiatu w Krakowie.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Budowa drogi S7, obwodnic Skawiny i Zabierzowa, modernizacja szlaków kolejowych.

Okręg nr 13

Barbara Bubula

PiS

Poseł: Kraków

Liczba zdobytych głosów - 7 502 (1,48 proc.)

Specjalistka od mediów

Absolwentka filologii polskiej, tłumaczka i publicystka, była liderką Stowarzyszenia "Samorządny Kraków", radną, posłem, członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Uczy studentów o finansach oraz zarządzaniu w radiu i telewizji.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Chce większych pensji dla nauczycieli, uważa, że należy chronić małopolską przyrodę i krajobraz. "Trzeba ratować przyrodę na obszarach zdegradowanych, zniszczonych przez szkodliwą działalność gospodarczą", pisze w swoim programie.

Okręg nr 13

Andrzej Duda

PiS

Poseł: Kraków

Liczba zdobytych głosów - 79 981 (15,79 proc.)

Doktor prawa

Prawnik, były wiceminister sprawiedliwości, członek Trybunału Stanu. Kandydował bez powodzenia na prezydenta Krakowa. Jest nauczycielem akademickim na UJ, ma tytuł doktora nauk prawnych.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

- W parlamencie będę walczył o wybudowanie trasy S7, przyspieszenie przebudowy "zakopianki", chciałbym się także zająć sprawami mieszkaniowymi.

Okręg nr 13

Jerzy Fedorowicz

PO

Poseł: Kraków

Liczba zdobytych głosów - 28 383 (5,60 proc.)
Artysta i polityk

Aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, poeta, poseł na Sejm V i VI kadencji, był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Ludowego. Zajmuje się także pracą z trudną młodzieżą.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

- Mam zamiar doprowadzić do zbudowania drogi S7, nowego gmachu Filharmonii Krakowskiej oraz regionalnego Centrum Nauki w ramach programu "Kopernik". Będę zabiegał o wybudowanie w małopolskich gminach lokalnych centrów aktywności dla dzieci i dorosłych w ramach programu "Świetliki".

Okręg nr 12

Lidia Gądek

PO

Poseł: Lgota Wolbromska, powiat olkuski

Liczba zdobytych głosów - 7191 (1,42 proc.)

Lekarz i społecznik

Ma 44 lata, jest lekarzem medycyny i dyrektorką Miejsko-Gminnego Centrum Medycznego "WOL-MED" w Wolbromiu. Była radną miejską i powiatu, obecnie jest radną sejmiku.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Jej cele to upodmiotowienie pacjenta, podnoszenie dostępności i jakości usług zdrowotnych oraz przeciwdziałanie uzależnieniom.

Okręg nr 13

Łukasz Gibała

PO

Poseł: Kraków

Liczba zdobytych głosów - 18 583 (3,67 proc.)

Filozof-biznesmen

Filozof po Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał stopień doktora. Prowadzi dwie firmy z branży turystycznej. Został posłem w 2007 roku. Jest siostrzeńcem Jarosława Gowina.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Dopilnuje dokończenia budowy "zakopianki" i drogi ekspresowej S7 w kierunku Warszawy, domknięcia obwodnicy miasta od wschodu i północy oraz rozpoczęcia budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej - ekspresowego połączenia Krakowa z Bielskiem-Białą. Chce modernizacji trakcji między Krakowem a Warszawą.

Okręg nr 13

Jarosław Gowin

PO

Poseł: Kraków

Liczba zdobytych głosów - 62 570 (12,35 proc.)

Filozof i rektor

Ukończył filozofię na UJ, był stypendystą Cambridge, redaktorem naczelnym miesięcznika "Znak", jest współtwórcą i rektorem Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

- Małopolska powinna stać się polską Bawarią, czyli regionem, w którym jest silna wieś, silna tradycja, silny Kościół, a z drugiej strony są doskonałe uniwersytety, wspaniała kultura i przemysł .

Okręg nr 13

Anna Grodzka

RP

Poseł: Kraków

Liczba zdobytych głosów - 19 451 (3,84 proc.)

Psycholog z Warszawy

Pierwsza transseksualna posłanka w Polsce, założycielka i prezeska fundacji Trans-Fuzja, działaczka na rzecz równouprawnienia osób transseksualnych, psycholog po Uniwersytecie Warszawskim.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Jej program to zrównanie praw osób LGBT i osób heteroseksualnych, rozdział kościoła od państwa, poprawa dostępności żłobków i przedszkoli.

Okręg nr 13

Józef Lassota

PO

Poseł: Kraków

Liczba zdobytych głosów - 10 241 (2,02 proc.)
Prezydent Krakowa

Absolwent Politechniki Krakowskiej, współzałożyciel małopolskiej "Solidarności", były prezydent Krakowa. Działacz wielu organizacji pozarządowych, w tym sportowych, m.in. prezes Klubu Sportowego "Cracovia" w latach 2003-2010.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo obywateli, system opieki zdrowotnej, samorząd lokalny i system gospodarczy. Uważa, że należy dążyć do odpartyjniania samorządów.

Okręg nr 13

Jagna Marczułajtis-Walczak

PO

Poseł: Kraków

Liczba zdobytych głosów - 7 289 (1,44 proc.)

Snowboardzistka

Czternastokrotna złota medalistka mistrzostw Polski; podwójna mistrzyni świata juniorek, mistrzyni i wicemistrzyni Europy. W 2010 r. z listy PO uzyskała mandat radnej sejmiku małopolskiego.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Jest pomysłodawczynią programu "Jeżdżę z głową", dzięki któremu uczniowie trzecich klas szkół podstawowych będą mogli bezpłatnie nauczyć się jazdy na nartach lub snowboardzie.

Okręg nr 13

Katarzyna Matusik-Lipiec

PO

Poseł: Kraków

Liczba zdobytych głosów - 22 178 (4,38 proc.)

Radna i poseł

Ukończyła politologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, była przewodniczącą Dzielnicy IV Prądnik Biały, radną Krakowa, w 2007 roku została posłem. Specjalizuje się w sprawach związanych z edukacją, samorządami regionalnymi.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

- Jednym z moich priorytetów w kolejnej kadencji będą starania o fundusze na kontynuację budowy trasy S7. Równie istotna jest budowa północnej obwodnicy miasta.

Okręg nr 13

Jacek Osuch

PiS

Poseł: Olkusz, powiat olkuski

Liczba zdobytych głosów - 10 997 (2,17 proc.)

Przedsiębiorca i polityk

Ma 53 lata, z wykształcenia jest inżynierem mechanikiem po Akademii Górniczo-Hutniczej, a z zawodu przedsiębiorcą. Był posłem VI kadencji. Wcześniej był radnym miejskim.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Dokończenie budowy obwodnicy Krakowa, a także budowa dwupasmowej drogi łączącej Kraków i Olkusz. Poprawa zabezpieczenia medycznego mieszkańców.

Okręg nr 13

Ireneusz Raś

PO

Poseł: Kraków

Liczba zdobytych głosów - 31 455 (6,21 proc.)

Szef małopolskiej PO

Jest historykiem, absolwentem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Wybrany na wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. W ubiegłym roku został przewodniczącym Regionu Małopolskiego PO.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Obiecuje budowę S7, północnej obwodnicy Krakowa, Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, dwupasmowej drogi do Nowego Sącza, filharmonii i instytucji przypominającej Centrum Kopernik w Warszawie.

Okręg nr 13

Ryszard Terlecki

PiS

Poseł: Kraków

Liczba zdobytych głosów - 14 726 (2,91 proc.)

Dziennikarz i polityk
Historyk, nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych, dziennikarz i polityk, od 2007 r. poseł na Sejm. Był dyrektorem krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, kandydował bez powodzenia na prezydenta Krakowa.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Zapowiada wzmocnienie pozycji nauczyciela i zapewnienie awansu materialnego dla dobrze wykształconych i pracowitych pedagogów, wprowadzenie systemu ochrony przed klęskami żywiołowymi, przywrócenie zlikwidowanych komisariatów policji.

Okręg nr 14

Barbara Bartuś

PiS

Poseł: Lipinki, powiat gorlicki

Liczba zdobytych głosów - 14 652 (5,25 proc.)

Urzędnik państwowy

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 1999 r. pracowała w ZUS w Gorlicach. Radna gminy Lipinki II kadencji, od 2006 r. radna powiatu gorlickiego. Posłanka na Sejm VI kadencji z listy PiS.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Co można zrobić, dowiemy się po powołaniu rządu. Co trzeba? Na pewno wybudować infrastrukturę drogową i kolejową, a także walczyć z bezrobociem.

Okręg nr 14

Marian Cycoń

PO

Poseł: Barcice, powiat nowosądecki

Liczba zdobytych głosów - 10 678 (3,83 proc.)

Samorządowiec

Absolwent Wydziału Humanistycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. W latach 1979-88 był naczelnikiem Piwnicznej, do 1990 r. prezydentem Nowego Sącza, a przez kolejne pięć lat jego wiceprezydentem. Poseł na Sejm RP III kadencji. W latach 1995--98 i od 2002 r. burmistrz Starego Sącza.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Kluczowe są rozwiązania komunikacyjne, które trzeba wspierać, m.in.: droga szybkiego ruchu S7, połączenie Brzeska z granicą państwa czy budowa lotniska w Starym Sączu.

Okręg nr 14

Andrzej Czerwiński

PO

Poseł: Nowy Sącz, powiat nowosądecki

Liczba zdobytych głosów - 16 723 (6 proc.)

Inżynier elektryk

Absolwent Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki krakowskiej AGH. Pracował w Zakładzie Energetycznym Kraków Rejon w Nowym Sączu, prowadził własną firmę. W latach 1994-2001 był prezydentem Nowego Sącza, zasiadał też w Radzie Miasta. Poseł IV, V i VI kadencji z listy PO.

Co można zrobić w parlamencie dla

Małopolski?

Za najważniejsze uważam budowę sprawnego systemu komunikacyjnego w południowej Małopolsce, łącznie z obwodnicą Nowego Sącza i mostem na Popradzie w Piwnicznej.

Okręg nr 14

Andrzej Gut-Mostowy

PO

Poseł: Zakopane, powiat tatrzański

Liczba zdobytych głosów - 15345 (5,5 proc.)

Po pierwsze, turystyka

Urodzony 30 października 1960 w Zakopanem. Żonaty, ojciec czworga dzieci. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie. W 2005 roku otworzył przewód doktorski Wydziale Finansów. Sprawował mandat Posła na Sejm RP V kadencji, będąc członkiem m.in. Komisji Gospodarki i Skarbu Państwa. W 2007 roku został po raz kolejny posłem z listy PO.
Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Trzeba nałożyć nacisk na rozwój turystyki. Stąd w nowej kadencji parlamentu ma powstać stała Podkomisja ds. Turystyki.

Okręg nr 14

Wiesław Janczyk

PiS

Poseł: Męcina, powiat limanowski

Liczba zdobytych głosów - 13 993 (5,02 proc.)

Bankowiec

Studiował w Krakowie i w Londynie. Pracował w BGŻ S.A. jako m.in. zastępca dyrektora oddziału. W 2002 i 2006 r. wybierany do rady powiatu limanowskiego. W 2001 i 2005 r. z listy PiS bez powodzenia kandydował do Sejmu. Mandat poselski uzyskał w wyborach w 2007 r.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Wsparcie dla budowy obwodnic Nowego Sącza, Mszany Dolnej i Limanowej, linii kolejowej Podłęże -Piekiełko, basenów geotermalnych w Niedźwiedziu oraz kompleksu narciarskiego Siedem Dolin.

Okręg nr 14

Arkadiusz Mularczyk

PiS

Poseł: Nowy Sącz, powiat nowosądecki

Liczba zdobytych głosów - 45 801 (16,43) proc.

Adwokat

Absolwent Wydziału Prawa UJ. Od 2001 r. prowadził praktykę adwokacką. W latach 1998-2002 był radnym Nowego Sącza. Poseł V i VI kadencji z ramienia PiS. W Sejmie współpracował m.in. przy tworzeniu ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Województwo trzeba przede wszystkim dobrze połączyć komunikacyjnie z Warszawą i Śląskiem. Wspierać inicjatywy podkreślające turystyczny potencjał regionu.

Okręg nr 14

Piotr Naimski

PiS

Poseł: Warszawa

Liczba zdobytych głosów - 5388 (1,93 proc.)

Biochemik opozycjonista

Dr n. przyrodniczych. Pracował m.in. w PAN oraz w New York University Medical School w USA. W latach 1996-2009 r. związany z nowosądecką WSB-NLU. Działacz opozycji w okresie PRL. W latach 2005-2007 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Trzeba zajmować się sprawami trudnymi dla samorządów. Są to np. rozwiązania komunikacyjne. Ważne są też decyzje dot. własności skarbu państwa, np. blokada prywatyzacji PKS.

Okręg nr 14

Anna Paluch

PiS

Poseł: Krościenko n. Dunajcem, powiat nowotarski

Liczba zdobytych głosów - 9764 (3,5 proc.)

Zmienić prawo

Urodzona 31 marca 1960 roku w Nowym Targu. Ukończyła Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Geodezji Górniczej. Posłanka VI kadencji Sejmu RP.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

W nowej kadencji parlamentu chce zmienić istniejące prawo budowlane.

Okręg nr 14

Andrzej Romanek

PiS

Poseł: Łososina Dolna, powiat nowosądecki

Liczba zdobytych głosów - 9743 (3,49 proc.)

Radca prawny, sędzia

Magister prawa i pedagogiki. W latach 2005-2006 był szefem Gabinetu Politycznego Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego III i IV kadencji.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?
Są plany, by środki z UE na lata 2014-2020 trafiały w większym stopniu do regionów. Samorządy tego nie udźwigną, jeżeli nie będą miały większego budżetu. Dlatego będę drążył temat większej partycypacji samorządów w podatkach.

Okręg nr 14

Edward Siarka

PiS

Poseł: Raba Wyżna, powiat nowotarski

Liczba zdobytych głosów - 13 264 (4,76 proc.)

Historyk i strażak

Historyk, przez dwie kadencje wójt Raby Wyżnej, były radny powiatowy i były członek Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Krakowskiej. Członek Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Zarządu Małopolskiego Związku Kolarskiego. Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP. Od 2005 r. poseł.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Najważniejszy jest problem komunikacyjny wschód-zachód, czyli autostrada A4 oraz ciąg komunikacyjny na południe, czyli "zakopianka".

Okręg nr 15

Urszula Augustyn

PO

Poseł: powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski, wielicki

Liczba zdobytych głosów - 9 724 (3,77 proc.)

Kultura i edukacja

Posłanka V i VI kadencji Sejmu, gdzie pracuje w Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Jest także członkiem Rady Fundacji Rozwoju Systemów Edukacji oraz pełni funkcję zastępcy Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Litwy.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski

Budowanie społeczeństwa obywatelskiego oraz akcje profilaktyki zdrowotnej.

Okręg nr 15

Włodzimierz Bernacki

PiS

Poseł: powiat proszowicki

Liczba zdobytych głosów - 18 699 (7,25 proc.)

Historyk myśli politycznej

Mieszka w Nowym Brzesku. Jest dyrektorem Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Stoi na czele Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Katastrofy Narodowej pod Smoleńskiem.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski

Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Poprawa stanu dróg. Zatrzymanie niekorzystnych tendencji w szkolnictwie wyższym polegających na preferowaniu kierunków technicznych. Zmiana zasad finansowania służby zdrowia.

Okręg nr 15

Edward Czesak

PiS

Poseł: powiaty bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski, wielicki

Liczba zdobytych głosów - 18 787 (7,28 proc.)

Przedsiębiorca i samorządowiec

Od lat w Sejmie, wcześniej przedsiębiorca, samorządowiec. Członek Zarządu Głównego PiS oraz prezes PiS w Tarnowie i okręgu tarnowskim. Specjalista w zakresie energetyki i budownictwa.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski

Polepszenie ochrony zdrowia oraz rozwój infrastruktury drogowej.

Okręg nr 15

Aleksander Grad

PO

Poseł: powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski, wielicki

Liczba uzyskanych głosów - 23 671 (9,18 proc.)

Minister i poseł

Minister Skarbu Państwa w rządzie Donalda Tuska. Magister inżynier geodeta po Akademii Górniczo- -Hutniczej w Krakowie. W latach 1989-1997 prowadził prywatną działalność, będąc jednocześnie radnym i zastępcą wójta Gminy Pleśna. Był wojewodą tarnowskim oraz przewodniczącym Małopolskiej Rady Regionalnej.
Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski

Przede wszystkim dokończyć budowę autostrady.

Okręg nr 15

Józef Rojek

PiS

Poseł: powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski, wielicki

Liczba zdobytych głosów - 15 978 (6,19 proc.)

Prezydent

Były prezydent Tarnowa. Poseł V i VI kadencji Sejmu. W Sejmie pracował w Komisji Skarbu Państwa, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Był wiceprzewodniczącym Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski

Priorytetem dla posła Józefa Rojka jest rozwój infrastruktury drogowej, kolejowej oraz internetowej.

Okręg nr 15

Andrzej Sztorc

PSL

Poseł: powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski, wielicki

Liczba zdobytych głosów - 7 087 (2,75 proc.)

Działacz ludowy

Zajął miejsce w Sejmie po Wiesławie Wodzie, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Teraz wyborcy jego obdarzyli zaufaniem. Były przewodniczący sejmiku województwa. Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Krakowie. Prezes Zarządu Powiatowego PSL w Tarnowie.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski

Doprowadzenie autostrady do Tarnowa, budowa wschodniej obwodnicy Tarnowa oraz modernizacja linii kolejowej Tarnów-Dębica.

Okręg nr 15

Robert Wardzała

PO

Poseł: powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski, wielicki

Liczba zdobytych głosów - 10 437 (4,05 proc.)

Ekspert żużlowy

Były żużlowiec dwukrotnego mistrza Polski Unii Tarnów. Dotychczas radny Rady Miasta Tarnów oraz ekspert żużlowy TVP Sport. Znany z różnych inicjatyw charytatywnych: prawnik za darmo, rozwiązywanie PIT-ów czy zbiórki artykułów szkolnych dla dzieci.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski

Rozwiązanie problemów społecznych oraz rozwój sportu i jego promocja.

Okręg nr 15

Michał Wojtkiewicz

PiS

Poseł: powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski, wielicki

Liczba zdobytych głosów - 9 403 (3,65 proc.)

Burmistrz, radny i starosta

W latach 1990-1998 pełnił funkcję burmistrza gminy Tuchów, następnie do 2005 roku radnego i starosty powiatu tarnowskiego. Poseł V i VI kadencji Sejmu. Członek Komisji Infrastruktury oraz Obrony Narodowej. Właściciel firmy geodezyjnej w Tuchowie.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski

Rozwój południowej części miasta Tarnowa, która w jego opinii musi być lepiej skomunikowana z centralną częścią miasta.

Okręg nr 15

Jan Paweł Ziobro

PiS

Poseł: Tarnów, powiat wielicki

Liczba zdobytych głosów - 9347 (3,62 proc.)

Najmłodszy poseł

Ma 22 lata, mieszka w Zakrzowcu koło Niepołomic. Absolwent logistyki międzynarodowej na UE w Krakowie (licencjat); rozpoczął studia magisterskie z rachunkowości i finansów na tej samej uczelni. Pracuje w banku. Jest szefem Młodzieżowego Forum PiS powiatu wielickiego. Nie prowadził kampanii wyborczej, o jego sukcesie zdecydowało nazwisko.
Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Zmniejszenie bezrobocia wśród młodych ludzi oraz poprawa infrastruktury - m.in. zaopatrzenie domów w odnawialne źródła energii oraz rewitalizacja zabytków na obszarach wiejskich.

Okręg nr 36

Stanisław Hodorowicz

PO

Senator: Nowy Targ, powiat nowotarski

Liczba zdobytych głosów - 45 938 (35,28 proc.)

Naukowiec i społecznik

Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i rektor Podhalańskiej Państwowej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Naukowiec i nauczyciel akademicki, chemik, specjalista od krystalografii. Społecznik działający m.in. w kilku fundacjach zajmujących się zdrowiem. Przewodniczący Rady Naukowej Związku Podhalan, m.in. autor Słownika gwary Skalnego Podhala.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Dalszy rozwój szkolnictwa i nauki, wysokich technologii, turystyki i infrasktruktury.

Okręg nr 33

Bogdan Klich

PO

Senator z Kraków

Liczba zdobytych głosów - 95 439 (52,53 proc.)

Były minister obrony

Lekarz, historyk sztuki, polityk, politolog, specjalista stosunków międzynarodowych, były poseł do Europarlamentu, poseł na Sejm IV kadencji, od 2007 do 2011 minister obrony narodowej w rządzie Donalda Tuska.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Będzie zabiegać o to, by w pierwszej kolejności wybudowana została linia kolei wysokich prędkości w Małopolsce. Chce doprowadzić do budowy Centralnego Szpitala Klinicznego w Krakowie.

Okręg nr 34

Maciej Klima

PiS

Senator: Bochnia, Brzesko, Wieliczka, Proszowice

Liczba zdobytych głosów - 51 013 (39,52 proc.)

Były wojewoda

Senator VII kadencji, zastępca przewodniczącego senackiej Komisji Spraw Unii Europejskiej. Był także członkiem senackiej Komisji Obrony Narodowej. Były wojewoda małopolski.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski

Dla Małopolski priorytetowa jest prócz rozwoju infrastruktury drogowej budowa szpitala uniwersyteckiego, która ciągnie się od lat.

Okręg nr 37

Stanisław Kogut

PiS

Senator: Stróże, powiat nowosądecki

Liczba zdobytych głosów - 102 185 (66,31 proc.)

Kolejarz

Absolwent studium zawodowego o profilu mechanicznym. Od 1972 r. pracował w PKP. Od 1989 r. działa w NSZZ "S". Był radnym Grybowa, zasiadał w sejmiku małopolskim. Jest prezesem Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach. Senator IV i V kadencji.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Zapewnić pieniądze na budowę linii kolejowej Podłęże - Piekiełko.

Okręg nr 30

Andrzej Pająk

PiS

Senator z Zawoi, powiat suski

Liczba zdobytych głosów - 92 779 (38,01 proc.)

Doświadczony samorządowiec

W latach 1990-1998 był wójtem Zawoi, a przez ostatnie 12 lat starostą suskim. Pod koniec sierpnia br. na kilka tygodni został posłem.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Chce wykorzystać swoje doświadczenie samorządowe w pracach nad stanowieniem prawa, które zwiększy uprawnienia i finanse samorządów.
Okręg nr31

Bogdan Pęk

PiS

Senator z powiatu krakowskiego

Liczba zdobytych głosów - 49 885 (31,64 proc.)

Były ludowiec

Z wykształcenia zootechnik, były poseł i europoseł. Należał do PSL, LPR, teraz w PiS, był radnym sejmiku. Należy do Polskiego Związku Łowieckiego i Polskiego Związku Wędkarskiego.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Chce skupić się na działaniach, które pozwolą naprawiać małopolskie rolnictwo, oświatę, zdrowie. Zamierza też uzdrowić najważniejsze organy polskich organów państwowych, podnieść kondycję Polski oraz jej znaczenie na arenie międzynarodowej.

Okręg nr 32

Janusz Sepioł

PO

Senator z Krakowa

Liczba zdobytych głosów - 77 790 (46,69 proc.)

Architekt i historyk sztuki

Był m.in. marszałkiem województwa małopolskiego, pełnomocnikiem prezydenta Krakowa ds. kultury. Z wykształcenia jest architektem i historykiem sztuki.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski?

Chce m.in. doprowadzić do rewitalizacji elewacji zabytkowych budynków, stworzenia oferty dla krakowskich uczelni wspartej środkami z UE, modernizacji obiektów Krakusa, budowy Centralnego Szpitala Klinicznego w Krakowie

Okręg nr 35

Kazimierz Wiatr

PiS

Senator: Tarnów, Dąbrowa Tarnowska

Liczba uzyskanych głosów - 52 814 (38,69 proc.)

Profesor i senator

Profesor, wynalazca i senator. Specjalizuje się w informatyce oraz elektronice. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał z rąk prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. W Senacie przewodniczył Komisji Nauki, Edukacji i Sportu.

Co można zrobić w parlamencie dla Małopolski

Rozwój szkolnictwa wyż-szego, przede wszystkim utworzenie Akademii Tarnowskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski