Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O co warto zapytać dewelopera

Oprac. Wiktor Sawiuk
Analiza dokumentacji dewelopera pozwoli nie tylko lepiej poznać tych, którym powierzamy nasze pieniądze na mieszkania, ale i dowiedzieć się sporo o okolicy, w której zamierzamy zamieszkać
Analiza dokumentacji dewelopera pozwoli nie tylko lepiej poznać tych, którym powierzamy nasze pieniądze na mieszkania, ale i dowiedzieć się sporo o okolicy, w której zamierzamy zamieszkać Fot. 123RF
Bądź przezorny. Zabezpiecz się. Sprawdzenie dewelopera i jego inwestycji pozwoli w spokoju czekać na odbiór własnego mieszkania.

Nie wszyscy kupujący mieszkanie zdają sobie sprawę z tego, jak wiele praw przyznała im nowelizacja ustawy de­weloperskiej. Chodzi tu głównie o kwestie informacyjne. A że zakup mieszkania to najczęściej życiowa inwestycja rodziny, w interesie kupującego jest dokładne „wybadanie” dewelopera. Teraz jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Twoja nowa broń – prospekt

Przepisy ustawy zobowiązują dewelopera do przedstawienia (na wniosek klienta) tak zwanego prospektu informacyjnego. Poprosić o taki prospekt można jeszcze przed podpisaniem umowy deweloperskiej. Czego dowiemy się z tego dokumentu?

– Prospekt informacyjny zawiera wiele konkretnych danych, które pozwalają zweryfikować wiarygodność dewe­lo­pera – mówi Przemysław Ste­fanowski z firmy deweloperskiej. – Z doświadczenia wiemy, że przejrzystość prowadzonej inwestycji jest podstawą dobrej relacji z klientami – dodaje.

Prospekt informacyjny zawiera nie tylko dane na temat poprzednich inwestycji dewelopera i jego doświadczenia, ale – i przede wszystkim – informacje o obecnie realizowanym przedsięwzięciu. Klient dowie się np. czy inwestor ma prawo własności działki, na której znajduje się lub ma powstać upatrzone przez potencjalnego kupca mieszkanie i czy jest ona obciążona hipoteką. Prospekt zawiera też informacje na temat sposobu finansowania inwestycji.

Deweloper bez maski

Dla kupującego mieszkanie istotne są także dane dotyczące samej inwestycji i jej otoczenia. Klient otrzyma informacje na temat liczby budynków i odległości między nimi, a także wiedzę na temat ewentualnych uciążliwych inwestycji, które mogą powstać na sąsiednich działkach.

Prospekt zdradzi nam też, czy obecnie bądź w przeszłości nie było wobec dewelopera prowadzone postępowanie egzekucyjne na kwotę powyżej 100 tys. złotych.

Prospekt informacyjny dostępny jest bez żadnych opłat w formie elektronicznej bądź papierowej. Jeżeli zdarzy się, że informacje zawarte w prospekcie ulegną zmianie, inwestor musi dostarczyć klientom odpowiedni aneks. Dokument ten to tak naprawdę lektura obowiązkowa dla osób, które są zainteresowane nabyciem mieszkania.

Skorzystaj z mądrości księgi wieczystej

Prospekt od dewelopera to nie jedyny dokument, którego lektura będzie pożyteczna dla kupującego mieszkanie. Do dyspozycji nabywców pozostają także inne dokumenty – inwestor ma obowiązek udostępnić je w swoim biurze sprzedaży.

Warto się przede wszystkim zainteresować stanem księgi wieczystej nieruchomości oraz kopią wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (o ile dewe­loper podlega takiemu wpisowi). Nie zaszkodzi zapytać też o kopię pozwolenia na budowę i projekt architekto­niczno-budowlany osiedla. Nowelizacja ustawy dewelo­per­skiej zobowiązała też dewe­loperów do udostępniania sprawozdania finansowego za ostatnie dwa lata działalności.

Uważne zapoznanie się z tymi wszystkimi dokumentami może okazać się dosyć czasochłonnym zajęciem, jednak warto podjąć to wyzwanie, najlepiej w towarzystwie osoby, która jako tako zna się na finansowo-budowlanym języku.

ZABEZPIECZAJ SIĘ
Kary umowne

Dodatkowym zabezpieczeniem umowy z deweloperem jest wpisanie do niej kar umownych za jej niedotrzymywanie przez każdą ze stron. Jeśli realizacja inwestycji ma opóźnienie i wina leży po stronie dewelopera, kupujący narażony jest na straty i może domagać się rekompensaty.

Rachunek powierniczy

Kolejnym zabezpieczeniem interesów klienta jest rachunek powierniczy – to specjalny rachunek bankowy, na który kupujący wpłaca pieniądze. Do dewelopera trafiają one dopiero w miarę postępu prac. Wybierając mieszkanie warto zwrócić uwagę na to, czy do inwestycji prowadzony jest taki rachunek, bo choć ustawa deweloperska wprowadziła taki obowiązek, obligatoryjność ta działa tylko wtedy, kiedy mieszkanie zostało wprowadzone do sprzedaży po wejściu w życie ustawy deweloperskiej.

Zadbaj o załączniki

Im więcej załączników ze szkicami, planami i dokładnymi opisami będzie miała umowa z deweloperem, tym lepiej. Jeśli zapowiada on plac zabaw pod blokiem – niech będzie o tym w umowie. Jeśli obiecuje przestrzeń zieloną przed budynkiem – niech do umowy załączy plan.

Marcin Krasoń

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski