Pierwsza międzynarodowa konferencja "Pedagogika serca wychowaniem dla pokoju"
W ostatnich dniach dużo mówiono o dzieciach, ich potrzebach i problemach. Dzień Dziecka - dla większości świętujących radosny i beztroski - dla niektórych milusińskich był dniem zwyczajnym, kolejnym, w którym musieli stawić czoła codziennym, całkiem dorosłym problemom.
Im właśnie poświęcona była pierwsza międzynarodowa konferencja "Pedagogika serca wychowaniem dla pokoju". Jej rezultatem ma być realizowany m.in. w Zespole Szkół w Czasławiu program wychowawczy "Pedagogika Serca".
_- Sam pomysł i temat konferencji uważam za niezwykle interesujący. Nasza szkoła, ze względu na to, iż jest bardzo mała, stwarza doskonałe warunki do realizacji programu pedagogiki serca. Od lat skupiamy się na tym, by każdego z uczniów traktować indywidualnie i z godnością, teraz jednak postaramy się przygotować formalnie i już w pełni realizować opracowany przez prof. Łopatkową program - _mówi uczestnicząca w konferencji Maria Dudzik, dyrektorka Zespołu Szkół w Czasławiu.
Na zorganizowaną przez prof. Marię Łopatkową z Centrum Pedagogiki Serca w Warszawie i Fundację "Dziecko" konferencję, zaproszeni zostali pedagodzy i psychologowie niemal z całego świata. Gościem specjalnym był eurodeputowany Janusz Wojciechowski, który wygłosił wykład "Dziecko a Unia Europejska".
Spotkanie rozpoczął przedstawiciel Niemiec, który mówił o szczególnym znaczeniu pokoju dla właściwego rozwoju młodego człowieka. Kolejne wystąpienia poświęcone były pomocy dzieciom-emigrantom w zachowaniu ich tożsamości narodowej, dzieciom pochodzącym ze środowisk wiejskich lub rodzin patologicznych, które mają przez to utrudniony start w dorosłe życie oraz wychowankom Domów Dziecka. Dużo uwagi poświęcono stosunkowi rządów poszczególnych krajów do spraw ich najmłodszych obywateli oraz problemowi braku autorytetów. - _Ciekawostką było dla nas wystąpienia dr. Jacka Wana, który opowiadał o systemie edukacyjnym w Japonii. Jak się dowiedzieliśmy, cykl edukacyjny jest tam tak wydłużony, że dopiero po 10 latach nauki dziecko jest w stanie samodzielnie przeczytać gazetę. Poza tym nawet w bardzo dużych szkołach nie zatrudnia się sprzątaczek, a wszystkie prace porządkowe wykonują uczniowie - _mówi Maria Dudzik.
Spotkanie uświetniły występem czeczeńskie dzieci z Ośrodka dla Uchodźców, które przygotowały pokaz tańców narodowych.
Współorganizatorami konferencji byli: rzecznik praw dziecka, Kapituła Orderu Uśmiechu, Związek Harcerstwa Polskiego oraz Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
KAR