O jeden głos...

DSF

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej zaproponuje Sejmowi umorzenie postępowania przed Trybunałem Stanu wobec Mieczysława Rakowskiego za decyzję o likwidacji Stoczni Gdańskiej. Złożenie przeciwnego wniosku zapowiedział Marek Markiewicz (AWS).

Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej zaproponuje Sejmowi umorzenie postępowania przed Trybunałem Stanu wobec Mieczysława Rakowskiego

     Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji, wniosek o umorzenie przez Sejm postępowania wobec byłego premiera przeszedł jednym głosem. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 9 posłów SLD i PSL. Ośmiu posłów AWS i UW wnioskowało, by do Sejmu trafiła uchwała Komisji Odpowiedzialności Sejmu I kadencji o postawieniu Rakowskiego przed TS.
     Trzech posłów AWS nie było na posiedzeniu Komisji: Ewa Tomaszewska ("Solidarność"), Tomasz Karwowski (KPN) i Maciej Rudnicki (PChD).
     Wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej i konstytucyjnej Rakowskiego i kilku ministrów z jego rządu, złożyło w 1990 r.
59 posłów. Ostatecznie podtrzymano zarzuty jedynie wobec b. premiera. W akcie oskarżenia stwierdzono, że 29 października 1988 r., Rakowski, pełniąc funkcję prezesa Rady Ministrów, wydał zarządzenie o postawienie w stan likwidacji Stoczni Gdańskiej, przez co naruszył konstytucyjny obowiązek zapewnienia ochrony interesów państwa spoczywający na nim z tytułu zajmowanego stanowiska.
     Sejm X kadencji odrzucił propozycję Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, aby umorzyć sprawę przeciwko b. premierowi. Przyjął natomiast wniosek mniejszości o postawienie Rakowskiego przed Trybunałem. Zalecił Komisji przygotowanie projektu uchwały wraz z aktem oskarżenia. Projekt, z braku kworum - nie został wówczas przez Sejm przegłosowany. Decyzja Izby o samorozwiązaniu uniemożliwiła zakończenie tego tematu.
     Następnie ani Sejm I, ani II kadencji nie zdołały wybrać swoich oskarżycieli.
     Posłowie AWS i UW proponowali wczoraj, by Komisja "przejęła" dorobek swych poprzedniczek w postaci uchwały z oskarżeniem Rakowskiego. Gdyby Sejm poparł taki wniosek, wybrałby tylko oskarżycieli, którzy reprezentowaliby Izbę przed Trybunałem.
     Wniosek Komisji o umorzenie postępowania wobec Rakowskiego trafi teraz do Sejmu. Przewaga głosów koalicji może zdecydować, że ostateczna decyzja w sprawie b. premiera może być zupełnie inna. AWS konsekwentnie domagała się bowiem postawienia Rakowskiego przed TS. (PAP)
     (INF. WŁ.) - Wielka szkoda, że posłowie AWS nie dopisali - powiedział nam po zakończenia posiedzenia komisji Edward Wende (UW). - Tym bardziej, że zabrakło dosłownie dwóch głosów, żeby można było skierować wniosek do Sejmu. Ale nie rezygnujemy: właśnie przygotowujemy wspólny - AWS i UW - wniosek mniejszości i w środę za pięć dziewiąta będziemy zbierać pod nim podpisy, by zaraz potem złożyć go do laski marszałkowskiej.
     - To skandal! - powiedział "Dziennikowi" wkrótce po ogłoszeniu wyników głosowania wzburzony Andrzej Szkaradek, rzecznik dyscypliny w klubie AWS. - Tym bardziej, że był to wniosek złożony przez AWS! Poza tym posiedzenie Komisji w tej sprawie ustalono przecież specjalnie w przeddzień posiedzenia plenarnego Sejmu, kiedy tak czy inaczej wszyscy parlamentarzyści powinni być już na Wiejskiej. Teraz muszę upewnić się, czy nieobecni posłowie naszego klubu nie znajdują się przypadkiem w składzie oficjalnej zagranicznej delegacji AWS w Strasburgu - choć nie przypuszczam - lub nie mają innego "mocnego" usprawiedliwienia. Jeśli nie - wówczas przygotuję wnioski o ich ukaranie. Najprawdopodobniej będzie to upomnienie - którego udziela przewodniczący klubu lub nagana - którą musi przegłosować cały klub. (DSF)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo