O kulturze w małych miejscowościach

baja
Udostępnij:
Szczucin po raz kolejny gościł radnych sejmiku województwa małopolskiego. Tym razem na posiedzeniu wyjazdowym obradowała tu komisja kultury.

Szczucin

   Kilka miesięcy temu na Powiślu gościli radni z komisji ochrony środowiska. Teraz zaproszenie wójta Bolesława Łączyńskiego przyjęli radni komisji kultury. Jak podkreślał przewodniczący - Jerzy Fedorowicz, podobne sesje pozwalają poznać, jak rozwija się kultura w małych miejscowościach i w jaki sposób gmina uczestniczy w jej rozwoju.
   Oprócz planowych tematów, które komisja miała do omówienia, rozmawiano również o działalności kulturalnej, jaką prowadzi gmina Szczucin. O pracy kierowanych przez siebie placówek opowiadali Krzystyna Szymańska - dyrektor Samorządowego Centrum Kultury i Bibliotek, Wiktor Durek - pełnomocnik ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Marceli Bochenek - dyrektor Muzeum Drogownictwa.
   Za jeden z ważniejszych warunków rozwoju rozwoju kulturalnego uznano znalezienie w danym środowisku liderów, ludzi, którzy chcą i potrafią robić coś dla miejscowości. To udało się w Szczucinie osiągnąć.
   Za korzystne uznano również nietypowe rozwiązanie, które wprowadziły od tego roku władze gminy, a mianowicie połączenie ośrodka kultury i biblioteki pod kierownictwem jednej osoby. Okazało się, że obie placówki dzięki temu lepiej działają, efektywniej zorganizowana jest praca instruktorów. Był to również początek integrowania różnych środowisk w gminie, które do tej pory działały oddzielnie. Celem nowej dyrektorki SCKiB, Krystyny Szymańskiej, stało się nawiązanie współpracy ze wszystkimi, którzy zajmują się różnorodną działalnością kulturalną, w tym Ochotniczej Straży Pożarnej, klubu sportowego czy miejscowych przedsiębiorców.
   Wśród tematów, które zainteresowały członków komisji ,znalazły się imprezy popularne kiedyś na Powiślu, a obecnie zaniedbane ze względu na brak możliwości finasowych. Radni przychylili się do prośby starosty dąbrowskiego - Kazimierza Tęczara, który zaproponował, by sejmik dofinansował organizację dużych konkursów, promujących powiat: odbywającego się co roku konkursu "Malowana Chata" oraz zaniechanego przed kilkoma laty, konkursu wieńca dożynkowego.
   Spotkanie działaczy kultury z radnymi sejmiku zaowocowało również zapowiedzią współpracy pomiędzy dyrektorem Teatru Ludowego w Nowej Hucie Jerzym Fedorowiczem a grupą młodzieży ze Szczucina, próbującą swoich sił w zajęciach teatralnych, związanych z terapią profilaktyczną.
(baja)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie