Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

o. Leon Stefan Knabit: Po pandemii?

o. Leon Stefan Knabit
Już za tydzień czeka nas zmiana sytuacji zdrowotnej w kraju, ma być ogłoszony stan zagrożenia epidemiologicznego. Znaczy to, że nasz wirus z jego licznymi odmianami, został z nami, jak to zresztą przewidywali specjaliści. Jednak jest już tylko jednym z pozostałych wirusów czy bakterii, których wiele jest i w naszym organizmie i w powietrzu, a które czekają tylko na sprzyjające okoliczności, by dopaść ludzi mniej odpornych, spowodować u nich chorobę, a nawet zabić. Pozostaje zwykła ludzka ostrożność i roztropność oraz pilne obserwowanie stanu zdrowi społeczeństwa. Zobaczymy, co będzie jesienią.

Trudno jest ocenić postępowanie władz i Służby Zdrowia podczas pandemii. Sytuacja była bezprecedensowa, toteż działania były często próbami, testami. Wiele rzeczy można było załatwić inaczej. A teraz mamy doświadczenie, które się nam może przydać na wypadek powtórzenia się nawet ‘TYLKO’ epidemii.. Wciąż słyszymy biadania, ile to ludzi potrzebujących pomocy zmarło, bo lekarze byli zajęci covidem, albo miejsca dla nich zabrakło w szpitalach Wypada się powstrzymać od nieuzasadnionych zarzutów i podejrzeń.

Trzeba by dokładnie zbadać, ile takich przypadków było . Może lekarz był akurat przy umierającym pod respiratorem covidowcem. Nie powtarzajmy wiadomości, co do których nie mamy pewności, że są prawdziwe. Jeśli gdzieś były wyraźne nadużycia, winni powinni zostać ukarani. Poza tym warto przypomnieć, że i przed covidem (a chyba i teraz) umierało codziennie w Polsce ponad tysiąc osób

.Obostrzenia, które wprowadzono w czasie pandemii, budziły słuszne zaniepokojenie, czy rzeczywiście był wystarczający powód, by tak drastycznie ograniczyć konstytucyjne prawa człowieka, zwłaszcza prawo do gromadzenia się i do swobodnego przemieszczania się na terytorium kraju. W połączeniu z innymi problemami politycznymi i społecznymi okazało się, że nie najgorsza nasza konstytucja z roku 1997 wymaga pewnych poprawek i uzupełnień, a może napisania jej na nowo, gdyż jest miejscami „dziurawa” i pozwala na rozmaite często sprzeczne interpretacje.

Zanim doczekamy się tych oby sensownych zmian, zwróćmy uwagę na obowiązującą wszystkich obywateli Preambułę. Głosi ona, że uniwersalne wartości, na których opiera się nasze społeczeństwo, to prawda, sprawiedliwość, dobro i piękno’. Źródłem ich jest wiara w Boga, a dla nie podzielających tej wiary, inne źródła. Warto też wspomnieć o prawie rodziców do wychowania dzieci według własnego uznania z tym, że edukacja musi się liczyć z wartościami chrześcijańskimi.

Ale przecież najważniejsza dzisiaj jest wojna! O tym innym razem.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski