O oscypkach na Kazimierzu

O oscypkach na Kazimierzu

RS

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Zadanie było proste i trudne zarazem - stworzyć filmowy portret dzielnicy, gdzie czas lubią spędzać artyści. Zadanie niby proste, bo Dominika Montean mieszka na Kazimierzu, można ją tu często spotkać, zna tę część miasta od podszewki.

Dokument krakowianki Dominiki Montean

Dominika Montean, młoda krakowska reżyserka, o której debiutanckim filmie "Autor wychodzi" pisaliśmy już w "Dzienniku Polskim", znów stanęła za kamerą. Tym razem realizowała dokument o krakowskim Kazimierzu dla TVP.


- Co ciekawe, ludzie z TVP nie wiedzieli, że mieszkam na Kazimierzu - powiedziała z uśmiechem Dominika Montean.
- To był po prostu zbieg okoliczności. Wymyśliłam scenariusz w oparciu o wędrówkę po Kazimierzu jednego człowieka. Nie chciałam gwiazdy, ale kogoś, kto będzie umiał szczerze rozmawiać z ludźmi. Akurat do Alchemii ze swoimi filmami niezależnymi przyjechał z Wrocławia reżyser i aktor Bodo Kox. Znaliśmy się z planu "Autor wychodzi", złożyłam Bodo propozycję, on się natychmiast zgodził i tak się zaczęło. Według scenariusza Bodo będzie się przechadzał po Kazimierzu, trochę się tu zgubi, ale zobaczy, jak sądzę, najciekawsze zakątki dzielnicy.
- Tym filmem wróciłem do okresu, gdy studiowałem dziennikarstwo - dodał Bodo Kox. - Cieszę się, że moje studia nie poszły w kąt. Lubię czasami pobawić się w dziennikarza, w szpiega, choć nie czuję się w tej roli do końca komfortowo. Na Kazimierzu jestem czwarty raz w życiu. Nie wiem, czy czułbym się tu świetnie, mieszkając przez dłuższy czas. Co innego żyć w danym miejscu, co innego je odwiedzać. W Kazimierzu niezwykłe jest to, że on nie potrzebuje ambasadorów ani reklamy. Jeśli ktoś pojawi się tu, natychmiast wnika w niezwykłą atmosferę.
Na ekranie oprócz Koksa zobaczymy m.in. Sławomira Shutego, klezmera Leopolda Kozłowskiego, malarza Piotra Lutyńskiego, Michała Zabłockiego, autora spektaklu "Pan Kazimierz" (jego fragmenty zobaczymy także w filmie, śpiewać będzie m.in. Agnieszka Chrzanowska), kompozytora Adriana Konarskiego (autora muzyki do "Pręg"), fotografa Bogdana Krężela (na ekranie pojawią się też jego portrety osób z Kazimierza) czy grupę Wu-Hae wraz z Wojciechem Karolakiem.
Filmowcy odwiedzili też targ gołębiarzy i staroci na placu Nowym. - Zostawiałam wolną rękę artystom, by sami się zaprezentowali - dodaje Montean. - Sławek Shuty na przykład zorganizował minihappening. Przebrał się za górala, stanął za straganem i sprzedawał oscypki na placu Nowym, rozmawiając z Bodo o oscypkach i nie tylko, bo przecież obaj kręcą filmy niezależne. Chciałabym, by był to portret eklektyczny, barwny i wciągający. Taki, jaki na co dzień jest Kazimierz.
Autorem zdjęć do filmu jest Andrzej Nakowski, a kierowniczką produkcji Agnieszka Kurzydło. Dokument pojawi się na antenie TVP Kultura w cyklu "Korzenie kultury".
(RS)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo