Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O przedsiębiorczości w Małopolsce

Redakcja
Rozmowa z wicemarszałkiem Województwa Małopolskiego ROMANEM CIEPIELĄ o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości w Małopolsce

Jaki jest cel organizowania tego typu wydarzeń?

- Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to wydarzenie angażujące miliony ludzi w ponad stu krajach świata. To także tysiące wydarzeń, które mają stanowić wsparcie dla postaw przedsiębiorczych. Swobodny przepływ myśli, idei i pomysłów ma pokazać, że przedsiębiorczość to ważny czynnik cywilizacyjny. Województwo Małopolskie od ubiegłego roku jest oficjalnym partnerem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. W przygotowanie różnych wydarzeń, odbywających się w jego ramach w tym roku włączyło się ponad trzydzieści urzędów, instytucji i wyższych uczelni z regionu.

- Mieszkańcy Małopolski są skłonni do prowadzenia własnej działalności, są przedsiębiorczy?

- Statystycznie Małopolanie są przedsiębiorczy. Mówi o tym wskaźnik przedsiębiorczości, który odnosi liczbę zarejestrowanych podmiotów gospodarczych do liczby mieszkańców. W naszym regionie na tysiąc osób przypada około 70 firm. Są jednak ogromne różnice pomiędzy dużymi miastami, których mieszkańcy chętnie decydują się na własną działalność, a sąsiadującymi z nimi gminami, gdzie sytuacja jest diametralnie inna. Jest więc jeszcze wiele do zrobienia. Musimy nie tylko promować przedsiębiorczość, ale i tworzyć warunki do jej rozwijania. Jako samorząd wojewódzki podejmujemy takie działania, także z wykorzystaniem funduszy europejskich. Przekonujemy, przede wszystkim podając przykłady dobrych praktyk, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej to sposób na zawodową aktywność. Obecnie 96 procent małopolskich firm to mikroprzedsiębiorstwa, czyli firmy zatrudniające do dziewięciu osób. Radzą sobie dobrze, także w czasie kryzysu.

- Czy są jakieś wymierne efekty realizowania takich wydarzeń jak ŚTP?

- Efektów tego typu wydarzeń nie da się ocenić wprost. Mają one przede wszystkim zwrócić uwagę, zainteresować, wreszcie dać możliwość spotkania tych, którym się w biznesie powiodło. Podczas Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości można również otrzymać wiele praktycznych informacji, dotyczących choćby warunków, które należy spełnić zakładając firmę czy sposobów zdobycia pieniędzy na jej uruchomienie.

- W takim razie jakich ułatwień może oczekiwać osoba chcąca zostać przedsiębiorcą w Małopolsce?

- W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, każdego roku, poważne sumy rezerwujemy dla osób rozpoczynających własną działalność gospodarczą. Kwoty dofinansowania wynoszą do 40 tysięcy złotych. Przedsiębiorcy mogą także skorzystać z bardzo nisko oprocentowanych pożyczek. Ci, którzy już prowadzą własną działalność gospodarczą, mogą liczyć na wsparcie konieczne do wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań, czy też szkoleń pracowników. Nie zapominamy o tych przedsiębiorcach, którzy ponieśli straty na skutek klęsk żywiołowych. Mam na myśli głównie tych, których firmy zostały zniszczone przez powodzie. Dla nich uruchomiliśmy specjalne formy wsparcia, by mieli możliwość odbudowania swojego biznesu. Informacje i porady można uzyskać w kilku instytucjach w Tarnowie i powiecie. Zadbaliśmy o to, by były blisko wszystkich mieszkańców Małopolski.

- Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Krystian Daniel

[email protected]

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski