Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O Tatrach, kwiatach i atmosferze Domku pod Jesionami

Redakcja
Władysław Cywiński odczytuje swoje wspomnienia o Henryku Witoldzie Paryskim.Obok - dr Paweł Skawiński, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Fot. Agnieszka Szymaszek
Władysław Cywiński odczytuje swoje wspomnienia o Henryku Witoldzie Paryskim.Obok - dr Paweł Skawiński, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Fot. Agnieszka Szymaszek
Organizatorem sympozjum był Tatrzański Park Narodowy. Dwudniowy blok poświęcony znawcom Tatr rozpoczął w sposób niebanalny i wyjątkowo ciekawy dla zgromadzonej publiczności.

Władysław Cywiński odczytuje swoje wspomnienia o Henryku Witoldzie Paryskim.Obok - dr Paweł Skawiński, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Fot. Agnieszka Szymaszek

ZAKOPANE. Sympozjum poświęcone Zofii i Henrykowi Paryskim, wybitnym "tatrologom", przyciągnęło tłumy miłośników Tatr

Nie było suchych wykładów ani prelekcji, lecz "żywe" wspomnienia uczniów i przyjaciół państwa Zofii i Witolda Paryskich. Spotkanie odbyło się w Dworcu Tatrzańskim. Swoimi wspomnieniami dzielili się m.in. dr Paweł Skawiński - dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, który prowadził spotkanie, prof. Zbigniew Mirek - znawca flory nie tylko tatrzańskiej, Władysław Cywiński - następca Witolda Paryskiego, jeśli chodzi o znajomość topografii Tatr, autor przewodników taternickich, Maciej Pinkwart - znawca regionu Tatr i Podtatrza, Jan Krupski - przewodnik tatrzański, Apoloniusz Rajwa - publicysta, speleolog, przewodnik tatrzański. Dzięki wspomnieniom można było poczuć atmosferę gościnności i twórczości Domku pod Jasionami, smak konfitur malinowych Zofii Paryskiej, poznać jej zamiłowanie do kwiatów i kotów, a także przysłuchać się nie tylko "tatrzańskim" dyskusjom, jakie odbywały się w ich domu wypełnionym książkami i kwiatami (dzięki odtworzonym nagraniom).

- Moja znajomość z Witoldem Henrykiem Paryskim i jego dziełem to 3 wyraźnie odrębne etapy: fascynacja, współpraca i krytyczna analiza. Nie ma między nimi ostrych linii granicznych i "etapy" częściowo się pokrywają, zachodzą na siebie. Współpraca pogłębia fascynację, a krytyczna analiza żadnej mierze tej fascynacji nie zmniejsza. Czyni bóstwo bardziej ludzkim - wspominał Władysław Cywiński, który weryfikując 24 tomów przewodników taternickich autorstwa Witolda Paryskiego, od wielu lat pisze i wydaje szczegółowe przewodniki po Tatrach własnego autorstwa.

Drugiego dnia sympozjum odbywało się w Centrum Edukacyjnym TPN przy ul. Chałubińskiego.

Zofia i Witold Henryk Paryscy to znawcy i miłośnicy Tatr, autorzy aktualnego do dziś bestselleru "Wielka Encyklopedia Tatrzańska". Witold Henryk Paryski (ur. w 1909 w Pittsburghu w USA, zm. W 2000 r. w Zakopanem) - absolwent medycyny, taternik, przewodnik tatrzański i ratownik TOPR, alpinista, działacz ochrony przyrody, autor wielu prac o Tatrach i Podtatrzu, autor 24-tomowego przewodnika taternickiego po Tatrach Wysokich.

Zofia Paryska (ur. w 1901 w Warszawie, zm. W 2001 w Zakopanem) - botaniczka, taterniczka, pisarka. W 1945 roku została pierwszą ratowniczką TOPR, a w 1948 pierwszą kobietą - przewodnikiem tatrzańskim.

Bogaty dorobek pisarski, tematycznie związany z Tatrami, autorstwa Zofii i Henryka Paryskich znajduje się w zbiorach Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Agnieszka Szymaszek

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski