MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O tym warto wiedzieć

Redakcja
* Ludzie mają dwie nerki, usytuowane po obu stronach kręgosłupa, w tylnej części jamy brzusznej. Prawa nerka znajduje się tuż pod wątrobą, zaś lewa pod przeponą. Asymetria wynikająca z położenia wątroby powoduje, że prawa nerka znajduje się nieco niżej niż lewa.

* Każda nerka ma około 13 centymetrów długości i około 8 centymetrów szerokości, a wielkością zbliżona jest do rozmiaru pięści.
* Nerki mają kształt przypominający ziarno fasoli.
* Nerki spełniają szereg istotnych funkcji, między innymi: przetwarzają/oczyszczają krew i odfiltrowują z niej nadmiar wody i zbędne produkty przemiany materii; wydzielają hormony; regulują poziom wody i substancji chemicznych we krwi, takich jak sód i potas; usuwają z krwi niektóre leki i toksyny.
* Nerki odfiltrowują i przywracają do krwioobiegu około 200 litrów płynów na dobę - ilość, jaką można by wypełnić 20 wiader! Około dwóch litrów jest usuwanych z organizmu w postaci moczu i zbędnych produktów przemiany materii.
* Przewlekła choroba nerek (PChN) wiąże się z trwałą utratą czynności nerek. Może być ona wynikiem choroby uszkadzającej nerki, takiej jak cukrzyca czy nadciśnienie. Te dwie choroby stanowią główne przyczyny rozwoju PChN, a liczba cierpiących na nie pacjentów w skali światowej rośnie.
* Ponad 500 milionów osób na całym świecie, w przybliżeniu jeden na dziesięciu przedstawicieli całej populacji, dotkniętych jest w pewnym stopniu przewlekłą chorobą nerek (PChN). Liczba ta jest znacznie większa niż w przypadku chorych na astmę.
* Anemia, charakteryzująca się wyjątkowo niskim poziomem hemoglobiny, białka transportującego tlen znajdujący się w czerwonych krwinkach, jest niemal nieuniknionym następstwem przewlekłej choroby nerek (PChN). Nerki odgrywają istotną rolę w procesie produkcji czerwonych krwinek przenoszących tlen, a wraz z rozwojem PChN tracą zdolność pełnienia tej ważnej funkcji. Niedokrwistość nerkowa utrudnia dostarczanie tlenu do tkanek i organów w całym organizmie oraz jego wykorzystywanie, co z kolei niekorzystnie wpływa zarówno na jakość życia, jak i na ogólny stan zdrowia i samopoczucie.
* Choroba sercowo-naczyniowa występuje częściej u osób z przewlekłą chorobą nerek (PChN) niż u pozostałych, dotykając prawie 40 proc. pacjentów. Stanowi ona również najczęstszą przyczynę śmierci chorych na PChN. Niedokrwistość nerkowa przyczynia się do rozwoju choroby sercowo-naczyniowej, ponieważ serce zmuszane jest do intensywniejszej pracy niż zwykle, w celu zaopatrzenia organizmu w tlen. Z czasem serce zwiększa swoją objętość w ramach kompensacji zwiększonego wysiłku. Mechanizm ten, zwany przerostem lewej komory serca, obniża wydolność serca i zwiększa jego obciążenie.
(opr. DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski