Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O wiedzy i ideologii

Paweł Stachnik
SPOTKANIE. Krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna zapraszają w środę 18 maja na kolejne spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej. Będzie ono poświęcone związkom między nauką i ideologią w PRL.

Punktem wyjścia do debaty jest wydana przez Instytut Pamięci Narodowej książka pod redakcją prof. Piotra Franaszka, historyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. „Granice kompromisu”. Przedstawia ona polityczne zależności, jakim w okresie komunizmu poddana była polska nauka oraz wynikające z tego postawy naukowców.

Dzieje nauki w PRL to zapis walki o prawo do uprawiania swobodnej myśli - szczególnie w naukach humanistycznych. Komuniści nie tylko ograniczali swobodny rozwój nauki - przez cenzurę wydawnictw naukowych, blokowanie dostępu do zachodniej literatury i uniemożliwianie kontaktów z zachodnimi ośrodkami - ale także posługiwali się nauką dla uzasadniania wyższości „ustroju sprawiedliwości społecznej” nad „ustrojem wyzysku społecznego”.

O tym wszystkim rozmawiać będą Przemysław Benken z IPN, prof. Tomasz Gąsowski i dr hab. Henryk Głębocki z UJ, a rozmowę poprowadzi Roman Graczyk.

Spotkanie odbędzie się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej 1 (sala 315, III piętro), o godz. 18. Wstęp wolny. Patronem medialnym Loży jest „Dziennik Polski”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski