Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O włos od zadowolenia

Redakcja
Starożytni do depilacji używali m.in. oszlifowanych kamieni i muszli. Dziś znamy skuteczniejsze metody. FOT. INGIMAGE
Starożytni do depilacji używali m.in. oszlifowanych kamieni i muszli. Dziś znamy skuteczniejsze metody. FOT. INGIMAGE
Pierwsze wzmianki o zabiegach pozwalających pozbyć się włosów pochodzą z prehistorii. Oszlifowane kamienie, muszle i brzytwy z obsydianu - to według odkryć archeologów - najstarsze narzędzia używane do depilacji ciała.

Starożytni do depilacji używali m.in. oszlifowanych kamieni i muszli. Dziś znamy skuteczniejsze metody. FOT. INGIMAGE

GŁADKIE CIAŁO. Depilacja nie jest wyłącznie domeną współczesnego człowieka

W starożytnym Egipcie stosowano w tym celu wosk i przedmioty wykonane z brązu. Greczynki, chcąc się pozbyć włosów - przypalały je. W Indiach mężczyźni golili nie tylko brodę, ale również pierś i włosy łonowe. Hinduski usuwały włosy z nóg za pomocą brzytwy lub pęsety. W niektórych kulturach słowiańskich panny wychodzące za mąż, w przeddzień ślubu, goliły całe swoje ciało, co miało symbolizować czystość, a także szacunek dla przyszłego męża.

Dziś gładkie ciało jest pożądane podobnie jak wieki temu. Mamy na to różne metody: maszynkę lub golenie przy użyciu depilatora, kremy depilujące, wosk i pastę cukrową. Najnowocześniejszą jednak metodą jest depilacja laserowa. W ciągu ostatnich lat obserwujemy ogromny wzrost popularności tego zabiegu.

- Depilacja laserowa polega na wykorzystaniu zjawiska fototermolizy. Łagodna wiązka promieni lasera działa na cebulkę i w ten sposób niszczy ją, uniemożliwiając ponowny wzrost włosa - wyjaśnia Barbara Bielawska, która w Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznym Der-Med wykonuje zabiegi depilacji laserem diodowym. - Pierwszy zabieg zawsze poprzedzony jest konsultacją medyczną, podczas której lekarz ocenia stan skóry pacjenta oraz wykonuje próbę laserową.

Istotny wpływ na tego typu depilację ma cykl wzrostu włosa, ponieważ nie wszystkie włosy rosną równocześnie. Na światło lasera reagują tylko te, które akurat znajdują się w fazie wzrostu. Chcąc usunąć prawie wszystkie włosy, należy powtórzyć zabiegi minimum trzy razy, w odstępie 2, 3 miesięcy. Aby więc zdążyć przed latem, o depilacji musimy pomyśleć już teraz.

Laser diodowy jest alternatywą dla osób cierpiących z powodu wrastania włosków pod skórę lub uczulonych na kremy do depilacji. Już po pierwszym zabiegu następuje widoczna redukcja około 30 proc. owłosienia. Za trzecim razem możemy uzyskać efekt zmniejszenia ilości włosów nawet o 96 proc. Najszybszym i najmocniejszym urządzeniem w serii laserów diodowych do depilacji ciała jest obecnie Light Sheer Duet. Nowa generacja urządzeń wzbogacona została o system zasysania skóry Vacum, który umożliwia wykonanie zabiegu bez znieczulenia. Dzięki temu zabieg jest bezbolesny. Laser posiada dwie głowice pracujące. Małą, przeznaczoną do depilacji trudno dostępnych miejsc, oraz dużą, która pozwala wydepilować kończyny, plecy i brzuch. Duża głowica lasera jest większa w porównaniu do głowic w tradycyjnych laserach diodowych, dlatego można wydepilować większą powierzchnię skóry mniejszą liczbą przyłożeń głowicy, a tym samym - oszczędzić cenny czas.

Ważne, aby wykluczyć przeciwwskazania. Pierwszą przeszkodą jest świeża opalenizna - nie korzystajmy więc z solarium, nie smarujmy się balsamem brązującym ani kosmetykami z dodatkiem masła kakaowego. Minimum 6 tygodni przed zabiegiem nie należy wyrywać włosów z cebulką. Padaczka, łuszczyca, bliznowce, infekcje i stany zapalne, nieregulowana cukrzyca i nadciśnienie mogą uniemożliwić skorzystanie z zabiegu.

Dorota Dejmek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski