Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O wyższy standard usług

Redakcja
Jak wynika z informacji Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości obecnie w całym kraju pracuje 6168 pośredników z licencją, a w branży pośrednictwa w obrocie nieruchomościami w sumie około 25 tys. osób. Zdecydowana większość osób zajmujących się pośredniczeniem w handlu nieruchomościami nie posiada więc zawodowego przygotowania. Zarządzaniem nieruchomościami zajmuje się około 30 tys. osób. PFRN szacuje, że do 2010 r. na rynku nieruchomości będzie zatrudnionych łącznie około 90 tys. nowych pracowników. Coraz wyższe wymagania

Absolwenci szkół średnich, którzy odbyli kurs kwalifikacyjny, będą mogli w terminie do końca 2007 r. ubiegać się o licencje pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości

Wraz z rosnącym popytem na mieszkania, które z roku na rok zasiedlane są przez rzesze nowych lokatorów, w kraju potrzeba coraz więcej fachowców z branży pośrednictwa i zarządzania nieruchomościami.

Jak wynika z informacji Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości obecnie w całym kraju pracuje 6168 pośredników z licencją, a w branży pośrednictwa w obrocie nieruchomościami w sumie około 25 tys. osób. Zdecydowana większość osób zajmujących się pośredniczeniem w handlu nieruchomościami nie posiada więc zawodowego przygotowania. Zarządzaniem nieruchomościami zajmuje się około 30 tys. osób. PFRN szacuje, że do 2010 r. na rynku nieruchomości będzie zatrudnionych łącznie około 90 tys. nowych pracowników.

Coraz wyższe wymagania

Wymagania stawiane kandydatom na licencjonowanych pośredników nieruchomości są wysokie. Przede wszystkim muszą posiadać odpowiednią wiedzę, sprawdzoną podczas egzaminu państwowego organizowanego na mocy ustawy sejmowej. Zdobyciem zawodu pośrednika i zarządcy interesowało się dotychczas wiele osób z wykształceniem średnim. Dla nich jednak od 1 stycznia br. droga w tym kierunku miała być mocno utrudniona. Z tą datą bowiem, nawet jeśli ukończyli specjalistyczne kursy kwalifikacyjne, nie mogli ubiegać się, na dotychczasowych zasadach, o licencje zawodowe.
Sejm RP zmienił jednak ten zakaz i w grudniu 2006 r przedłużył termin ubiegania się o licencje zawodowe pośrednika i zarządcy dla osób ze średnim wykształceniem o jeden rok. Absolwenci szkół średnich, którzy odbyli kurs kwalifikacyjny, będą mogli w terminie do 31 grudnia 2007 r. ubiegać się o licencje zawodowepośrednika w obrocie nieruchomościami izarządcy nieruchomości.
Przed nowelizacją wymagane miało być wyższe wykształcenie plus studia podyplomowe (jeśli ktoś nie ukończył uczelni kształcącej tego typu specjalistów).
Zgodnie z przepisami, chcąc uzyskać licencję na pośrednika lub zarządcę, trzeba m.in. ukończyć specjalistyczny kurs i zdać państwowy egzamin, który dla wielu kończy się niepomyślnie za pierwszym podejściem. W 2006 roku egzamin oblało ok. 1,5 tys. kandydatów na pośredników (zdały 862 osoby) i blisko 1 tys. - na zarządców (zdało 350). Sejm postanowił dać tym ludziom szansę na zdobycie zawodu. Przygotowanie do zdobycia licencji kosztuje ich nawet 8-9 tys. zł.
Nowelizacja jest korzystna nie tylko dla osób ze średnim wykształceniem, ale także i tych, które mają skończoną wyższą uczelnię i zaliczony kurs specjalistyczny. Polska Federacja Rynku Nieruchomości proponowała bowiem wprowadzenie dwustopniowych licencji. Niższy stopień, tzw. agenta nieruchomości, otrzymywałaby osoba wykonująca czynności pod nadzorem pośrednika. Wiceminister budownictwa Piotr Styczeń skomentował takie propozycje w sposób wymowny: "Cóż, rycerze chcą giermków".

Pamiętajmy o praktykach…

W związku z tą ustawą, od 2 stycznia 2007 r. można składać do Ministerstwa Budownictwa wnioski o rejestrację kursów kwalifikacyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że ostatnie kursy powinny się kończyć w pierwszych dniach czerwca 2007 r., aby zapewnić kandydatom możliwość odbycia półrocznej praktyki zawodowej w sposób zgodny z przepisami.
W świetle ostatnich wydarzeń związanych z nieprawidłowościami w organizacji procesów kwalifikacyjnych w jednej z federacji zawodowych, Ministerstwo Budownictwa zamierza zaostrzyć tryb rejestracji kursów kwalifikacyjnych i wzmóc kontrolę nad praktykami zawodowymi. Przy organizacji kursów kwalifikacyjnych i praktyk zawodowych w roku 2007 należy więc zachować szczególną staranność we wszelkich działaniach
. (D.O.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski