Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Obajtek o fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos: Idziemy zgodnie z planem. Teraz pozostaje kwestia decyzji Komisji Europejskiej

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
– Odpowiedzieliśmy już Komisji Europejskiej na wszelkie wątpliwości i ona te wyjaśnienia przyjęła – poinformował prezes zarządu PKN ORLEN Daniel Obajtek. – Ta decyzja pojawi się w przeciągu paręnastu dni. Nie spodziewamy się w tym zakresie żadnej innej decyzji – mówił. Jednocześnie przyznano, że fuzja PKN ORLEN z Grupą LOTOS przebiega zgodnie z planem.

– Żyjemy w bardzo trudnych czasach, gdzie bardzo trudno prowadzić biznes, zwłaszcza tak duży - na skalę międzynarodową – mówił podczas konferencji prasowej Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. – Dzisiaj brakuje przewidywalności – dodał.

Jednocześnie zaznaczył, że „decyzje i ryzyka muszą być podejmowane”, dlatego „fuzje i kierunek rozwoju będą kontynuowane”. – W żadnym wypadku nie wycofamy się z żadnego kierunku, który obraliśmy, ponieważ uważam, że te kierunki są właściwe i pozwolą zbudować silny i stabilny koncern – zapowiedział.

Fuzja PKN ORLEN i Grupy LOTOS

– Następny, bardzo ważny etap mamy za sobą – poinformował prezes koncernu. – Teraz pozostaje kwestia decyzji Komisji Europejskiej – dodał.

Jak tłumaczył, „zostały wyjaśnione wszelkie wątpliwości”. – Ta decyzja pojawi się w przeciągu paręnastu dni. Nie spodziewamy się w tym zakresie żadnej innej decyzji – mówił. – Ta kwestia została zamknięta przez całą Grupę PKN ORLEN, Grupę LOTOS oraz partnerów w warunkach zaradczych z Komisją Europejską i została przyjęta – wymieniał.

– Doszliśmy do następnego etapu i jest to kwestia parytetu wymiany akcji. To pokazuje, że jesteśmy do tego procesu bardzo mocno zdeterminowani i pokazuje, że idziemy zgodnie z planem. – Jeżeli decyzja KE pojawi się w przeciągu paru dni, to chcemy ogłosić w czerwcu zwołanie walnego zgromadzenia i chcemy, żeby odbyło się ono na przełomie lipca i sierpnia – zapowiedział.

Jednocześnie poinformował, że ten termin „w żadnym wypadku nie jest zagrożony”.

Na początku czerwca PKN ORLEN przedstawił plan połączenia i parytet wymiany akcji. – Zgodnie z planem połączenia, akcjonariuszom Grupy LOTOS zostaną wydane akcje połączeniowe w stosunku: 1,075 (akcje PKN ORLEN): 1 (akcje Grupy LOTOS). To oznacza, że w zamian za jedną akcję Grupy LOTOS jej akcjonariusze otrzymają 1,075 akcji PKN ORLEN, przy czym liczba przyznanych akcji będzie stanowić liczbę naturalną, a w zamian za nieprzyznane ułamki akcji połączeniowych akcjonariusze Grupy LOTOS otrzymają dopłaty na zasadach określonych w planie połączenia – poinformowano.

Przejęcie PGNiG przez Grupę PKN Orlen

Jak poinformował Daniel Obajtek, przejęcie PGNiG „idzie zgodnie z terminem”. – Październikowy termin zostaje utrzymany – poinformował.

– Wszelkie działania doradców, sztabów pracujących w tym zakresie, kancelarii, doradców finansowych, banków inwestycyjnych są bardzo mocno zaangażowane – mówił. – Uważamy, że termin październikowy nie jest zagrożony – stwierdził.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski